sobota, lipiec 20, 2024
wtorek, 06 marzec 2018 12:28

Lokata w banku to najpopularniejszy sposób oszczędzania Polaków? Dowiedz się dlaczego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rośnie świadomość Polaków w zakresie oszczędzania. Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, rodacy odkładają średnio 3% rocznych dochodów. Chociaż część pieniędzy trzymana jest w gotówce, ogromną popularnością cieszy się lokata w banku. Dowiedz się, dlaczego to wciąż dobry sposób na oszczędzanie, mimo niskiego oprocentowania.

 

Lokaty to popularne produkty bankowe, z których korzysta niemal 30% oszczędzających Polaków. Na ich atrakcyjność wpływa wiele czynników, mimo że standardowe oprocentowanie tego rodzaju produktów nie zachęca do oszczędzania.

  • Gwarancja zysków

Lokata w banku, w przeciwieństwie do wielu innych instrumentów finansowych, daje gwarancję zysków. Jeżeli oszczędzający nie zerwie lokaty przed jej wygaśnięciem, wówczas otrzyma wypracowane odsetki.

Wysokość zysków będzie zależeć przede wszystkim od oprocentowania. Pośredni wpływ ma jednak kwota depozytu oraz czas trwania lokaty.

  • Bezpieczeństwo kapitału

Lokata, podobnie jak środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym, zapewnia bezpieczeństwo kapitału. Nie istnieje tutaj żadne ryzyko utraty wpłaconych pieniędzy – nawet, gdy bank ogłosi upadłość.

Nad bezpieczeństwem kapitału czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BGF), który wypłaca środki z rachunków depozytowych w razie bankructwa konkretnego banku. Maksymalna kwota gwarancji dla depozytów wynosi równowartość 100 tys. euro.

  • Niskie kwoty kapitału początkowego

Lokata to produkt oszczędnościowy dostępny dla każdego. Aby gromadzić środki, wystarczy niewielka kwota kapitału początkowego. Dla przykładu, lokata w banku Toyota oferowana jako Lokata Sprint 180 to produkt, w przypadku którego wystarczy wpłacić 3000 zł, aby móc oszczędzać i zarobić nawet do 2,50% w skali roku.

  • Możliwość skorzystania z atrakcyjnego oprocentowania

Chociaż standardowe oprocentowanie lokat nie zachęca do oszczędzania, niektóre banki zapewniają o możliwości uzyskania wyższych odsetek. Proponują dużo wyższe oprocentowanie, np. w zamian za założenie lokaty długoterminowej (minimum 12-miesięcznej), na nowe środki czy dla nowych klientów.

Jak wybrać korzystną lokatę?

Oszczędzanie na lokatach wcale nie musi być tylko bezpieczne i pewne. Może również przynosić satysfakcjonujące zyski. Warunek jest tylko jeden – musisz przeanalizować dostępne oferty. Różniąc się niekiedy niuansami, mogą być mniej lub bardziej korzystne.

Wybierając lokatę bankową, zwróć uwagę na: możliwość skorzystania z promocyjnego oprocentowania, minimalną i maksymalną kwotę depozytu, czas trwania umowy.

Ważne jest także, by dopasować okres lokaty do swoich możliwości finansowych oraz potrzeb. Jeśli np. przypuszczasz, że pieniądze będą Ci potrzebne za kilka miesięcy, nie decyduj się na lokatę długoterminową lub nie przeznaczaj na lokatę wszystkich oszczędności. Dzięki temu unikniesz zerwania umowy, a co za tym idzie – nie utracisz wypracowanych odsetek.