piątek, marzec 01, 2024
poniedziałek, 18 luty 2013 22:18

Gawarit Rosja, czyli słów kilka o naszym sąsiedzie. +Video

Z czego znani są Rosjanie? Z niezmordowanych wątrób, wytrzymujących każde promile, wyjątkowej odporności na mrozy oraz wręcz ułańskiej fantazji. Z bardziej przyziemnych spraw, Rosję kojarzymy z Putinem oraz dawnym ZSRR. Przydałoby się kilka konkretnych faktów, o których opowiemy Wam w niniejszym artykule.
Gigantyczna geografia
Rosja to niepodważalnie największe państwo świata. Położona na dwóch kontynentach, zajmuje powierzchnię 17 milionów kilometrów kwadratowych. Dzięki temu jego linia brzegowa ciągnie się od Morza Bałtyckiego przez Ocean Arktyczny, Ocean Spokojny, Morze Kaspijskie i Morze Czarne. Graniczy z czternastoma państwami: Ukrainą, Białorusią, Polską, Litwą, Łotwą, Estonią, Finlandią, Norwegią, Koreą Północną, Chinami, Mongolią, Azerbejdżanem oraz Gruzją. Dzięki swojej gigantycznej powierzchni, obejmuje aż dziewięć różnych stref czasowych oraz trzema głównymi strefami klimatycznymi: umiarkowaną, subpolarną i polarną.

Niepodważalna polityka
Rosja jest republiką federalną, w której panują semiprezydenckie rządy. Zgodnie z konstytucją z 1993 roku, na czele państwa stoi prezydent, wybierany obecnie na sześć lat. Posiada on szerokie kompetencje odnośnie władzy ustawodawczej (prawo do wydawania dekretów o mocy ustawy) oraz wykonawczej (gwarant konstytucji, naczelny dowódca sił zbrojnych, arbiter w sprawach między władzą centralną a regionalną). Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego Zgromadzenia Federalnego, składającego się z Rady Federacji oraz Dumy Państwowej. Organem władzy wykonawczej jest rząd, na czele którego stoi premier powoływany przez prezydenta, a członków rządu powołuje prezydent na wniosek premiera.

Spore ogólności
Rosja jest krajem specyficznym – chociaż w 75% terytorialnie znajduje się w Azji, to znaczna większość ludności mieszka w jej europejskiej części. Powód? Mało sprzyjające warunki do życia na Syberii oraz spora powierzchnia tundr. Z innej beczki – na terenie Rosji oficjalnie obowiązuje jeden język – rosyjski – jednak lokalnie można spotkać nawet kilkaset języków w powszechnym użyciu. Jeśli chodzi o walutę, to niezmiennie funkcjonuje rubel rosyjski, dzielący się na sto kopiejek.

Media