niedziela, czerwiec 16, 2024
niedziela, 30 październik 2011 14:50

Co warto zobaczyć na Malcie

Zwiedzamy Maltę Zwiedzamy Maltę

Malta to niewielki, liczący nieco ponad 400 tysięcy miezkańców wyspairski kraj w południowej Europie nad Morzem Śródziemnym. Państwo maltańskie składa się z następujących wysp: Malta, Ghawdex, Kemuna, oraz niezamieszkałych: Cominotto i Filfa. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, Malta ma niezmiernie dużo do zaoferowania. Można się o tym przekonać szczególnie w stolicy kraju - Valetta, która jest tak ważna dla światowej spuścizny historycznej i kulturalnej iż została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ponadto przez wielu nazywa jest „muzeum pod gołym niebem“. Zarówno Valetta jak i cała Malta to mieszanka kultur krajów takich jak: Wielka Brytania, Włochy i kraje arabskie Afryki, co gwarantuje niezapomniane przeżycia. Warto zwrócić uwagę również na fakt, iż Valetta jest bardzo nowoczesnym miastem jednocześnie pełnym śladów z przeszłości. Nowoczesną fasetę Valetty widać np. w jej świetnie rozwiniętej bazie noclegowej, o czym można się przekonać np. na stronie  Historyczna faseta miasta to natomiast jej liczne zabytki. Najważniejszym z nich jest konkatedra świętego Jana w Valettcie zbudowana w XVI wieku. Co ciekawe świątynia składa się z 8 kaplic, z których każda została poświęcona jednemu z 8 języków używanych przez joannitów. W środku można podziwiać liczne dzieła sztuki w tym dekoracyjne sklepienia ołtarzy, malowidła i tapicerie, a przy samym wejściu do katedry pomnik Wielkiego Mistrza Joannitów Marca Antonia Zodadariego.

Zarówno katedra jak i kolejny zabytek - Pałac Wielkich Mistrzów czyli Grand Master's Palace zostały zaprojektowane przez tego samemu architekta - Glormu Cessara. W pałacu obecnie działa parlament oraz sprawuje rządy prezydent. Dominującym elementem stolicy jest Carmelite Church, czyli wielka kopuła kościołu karmelitów oraz najstarszy budynek Malty - Church of our Lady of Victory wzniesiony jako uwieńczenie zwycięztwa nad Turkami pdczas oblężenia tych najeźdźców w XVI wieku. Na koniec warto zostawić sobie jeden z najstarszych teatrów w Europie czyli Manoel Theatre, do którego przylega tak zwany pałac Bonicich obecnie pełniący funcję foyer oraz muzeum. 

O krzyżu maltańskim poczytasz tutaj - https://piraju.pl/wiara/krzyz-maltanski-jerozolimski-i-prawoslawny.html