poniedziałek, 01 czerwiec 2015 16:07

Dalmacja – włoskie panoramy za znacznie mniejsze pieniądze

Ponad 900 wysp i wysepek, skały i rafy, gaje oliwne i winnice, urokliwe starówki oraz różnorodność dziewiczej przyrody – Dalmacja jest najczęściej wybieranym przez Polaków regionem w Chorwacji , ponad 50% osób właśnie tam spędza urlop (według statystyk NOVASOL).

Na drugim miejscu po Dalmacji jest Istria z 13% turystów z Polski.
Wyspy Korčula, Hvar, Mljet, Vela Luka, Brač, miasta Pula, Dubrownik, Split w sezonie wakacyjnym są pełne turystów, jednak jeśli ktoś szuka ustronnych miejsc to z całą pewnością także je znajdzie.
W Dalmacji środkowej pomiędzy Splitem, Trogirem a Makarską znajduje się urocze niewielkie miasteczko Omiš, otoczone strzelistymi szczytami gór, leżące nad zatoką. Jest tu zdecydowanie mniej ludzi niż w Splicie, zamieszkać można np. takim czteroosobowym nowoczesnym apartmanecie na starym mieście http://www.novasol.pl/p/CDE271, od 60 zł za dobę. Dodatkową atrakcją Omiša jest wartka rzeka Cetina, w której także można się kąpać i skorzystać z takich atrakcji jak rafting, canyoning.

Szukając odosobnienia najlepiej zaszyć się na wyspie. Tarasy starych winnic i gaje oliwne przypominają włoskie panoramy, jednak za znacznie mniejsze pieniądze. Przykładowo na malowniczej Korculi można wynając komfortowy, ukryty wśród drzew 90 metrowy dom dla 4 osób za 100 zł za dobę, 80 metrów do plaży http://www.novasol.pl/p/CDS470

Kolejną niezwykłą wyspą jest Hvar – raj dla amatorów chorwackich win oraz doskonałej miejscowej kuchni. Restauracje w dzielnicy Grad oferują najlepsze przysmaki tego kraju: Dalmacja słynie z przepysznych owoców morza, które są przyrządzane niemal zawsze z oliwą, natką pietruszki oraz czosnkiem i podawane z białym winem. Popularne przystawki to sałatka z ośmiornicy, czarne risotto z sosem z mątwy albo z krewetkami oraz małże. Gdyby komuś było mało kulinarnych doznań, należy wybrać się do wsi Humac. Zapierające dech w piersiach widoki oraz oszałamiający zapach pól lawendowych ustępują smakom potraw z miejscowej gospody, gdzie potrawy przygotowuje się, bez użycia elektryczności, na stary, pasterski sposób w naczyniu nazywanym peką. Fani miejscowych trunków powinni zajrzeć do Jelsy, gdzie pod koniec sierpnia odbywa się święto wina.

Nie sposób być w Dalmacji i nie odwiedzić Dubrownika. To najpiękniejsze chorwackie miasto kusi bogactwem zabytków, a spacer urokliwymi uliczkami, zawsze wiąże się z odkrywaniem kolejnych tajemnic miasta. Koniecznie zajrzyjcie do punktu informacji turystycznej i zapytajcie o wydarzenia kulturalne w danym dniu: występy chóralne w zabytkowych kościołach, koncerty na wolnym powietrzu, pokazy tańców wojennych czy występy teatrów ulicznych to jedne z wielu atrakcji, na które możecie trafić. Tutaj nocleg można znaleźć na Starówce, na nowych osiedlach w mieście lub w małych miejscowościach pod Dubrownikiem.

Polacy w Chorwacji najczęściej wynajmują apartament dla jednej rodziny (ok. 70% wynajmujących), popularnością cieszą się także domy wakacyjne dla jednej, dwóch rodzin najchętniej z basenem (30% wynajmujących) – podsumowuje Anna Kaźmierczak, dyrektor NOVASOL Polska.

© 2013-2020 by SN2.EU