środa, czerwiec 19, 2024
poniedziałek, 23 styczeń 2023 19:10

5 najciekawszych miejsc w RPA, czyli o zwiedzaniu RPA

dream go RPA dream go RPA pixabay

Republika Południowej Afryki jest jednym z największych i z pewnością najbardziej zróżnicowanych krajów na kontynencie afrykańskim.

Podróżnicy, którzy przybędą do RPA znajdą tam klasyczne afrykańskie krajobrazy - złotą sawannę, rozległe wąwozy i piękne pustynie ze złotymi piaskami. Poza rezerwatami przyrody można zwiedzać liczne miasta, a także wybrać się na poszukiwania Wielkiej Piątki, czyli lwa, bawoła, nosorożca, lamparta i słonia. Co warto zwiedzić w RPA? 

Zwiedzanie RPA - Kapsztad

Kapsztad to wyjątkowe miasto położone nad Zatoką Stołową, u zlewisk Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Indyjskiego. Jest to najstarsze miasto w RPA, które zostało założone przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską jako port morski. Miały do niego zawijać statki przed dalszą podróżą do Azji. Osiedlali się tam głównie Holendrzy i uciekający przed prześladowaniami francuscy hugenoci.

Podróż do Kapsztadu nie może się odbyć z pominięciem największej atrakcji w regionie, czyli Góry Stołowej. Tamtejsze szczyty wznoszą się lekko ponad 1000 m n.p.m., ale panorama miasta z tego miejsca wygląda niesamowicie. Warto wygospodarować sobie więcej czasu, aby wybrać się także pod miasto do rezerwatu przyrody Przylądek Dobrej Nadziei.

Pretoria to nie tylko stolica

RPA jest jedynym krajem na świecie posiadającym trzy stolice - Kapsztad, Pretorię i Bloemfontein. Pretorię warto potraktować nie tylko jako bazę wypadową do Parku Narodowego Krugera lub Mapungubwe czy Marakele, ale także jako okazje, aby odkryć kilka atrakcji w tym mieście. Można w nim odwiedzić liczne muzea:

  • Correctional Service Museum,
  • Pioneer Museum,
  • Muzeum Krugera.

Nie opuszczając granic jednej ze stolic można spotkać liczne gepardy, zebry i setki antylop. Natomiast na safari można wybrać się pieszo, samochodem lub konno.

Johannesburg - miasto kontrastów

Johannesburg to miasto, które dzielą kontrasty. Jest to skrzyżowanie dwóch światów, gdzie dawna gorączka złota i czasy apartheidu spotykają się ze skrajnym ubóstwem. Pomimo złej reputacji i nie do końca rozwiniętej infrastruktury turystycznej warto się zatrzymać w tym mieście. Korzystając z usług lokalnych, doświadczonych przewodników, będziecie mogli zobaczyć tutejsze różnice i kontrasty nie tylko z oddali, oglądając panoramę miasta z 50 piętra Carlton Centre, ale także z bliska podczas spaceru.

Park Narodowy Krugera

Park Narodowy Krugera jest jednym z najsłynniejszych parków safari na świecie. Leży on około 4 godzin jazdy od Johannesburga i należy do najstarszych rezerwatów przyrody. Oferuje on odwiedzającym przede wszystkim możliwość zobaczenia Wielkiej Piątki. Jest to także okazja, aby zobaczyć malowidła skalne Buszmenów.

Góry Smocze - najwyższe szczyty w kraju

Góry Smocze są pasmem górskim, które leży w centralnej części kraju pomiędzy królestwem Lesotho i Eswatini, które wcześniej znane było jako Suazi. Najwyższym szczytem w tych górach jest Thabana Ntlenyana, której nazwa oznacza górę piękną i niewielką, choć jej wierzchołek znajduje się na 3482 m n.p.m. Wspinaczkę na szczyt najlepiej zaplanować w okresie od maja do września. 

Więcej o tym, co warto zwiedzić i co robić w RPA znajdziesz na https://dreamgo.pl/gdzie/rpa