czwartek, kwiecień 18, 2024
wtorek, 10 kwiecień 2012 21:11

Nagrodzone pomysły w dziedzinie wczesnego wykrywania raka piersi

Firma GE ogłosiła pięciu zwycięzców nagród za innowacyjne rozwiązania w ramach pierwszego etapu konkursu GE healthymagination Cancer Challenge, w którym pula nagród wynosi 100 mln USD. Ponad 500 pomysłów z 40 krajów, które napłynęły do konkursu były przedmiotem dyskusji ponad 200 instytucji akademickich

i badawczych uczestniczących w otwartej platformie innowacji, jaką zapewnili organizatorzy. Konkurs healthymagination Cancer Challenge, ogłoszony we wrześniu, jest elementem inicjatywy GE pod nazwą „healthymagination”, która ma na celu przyśpieszenie innowacji w dziedzinie onkologii.

W ramach tej inicjatywy GE zainwestuje do 2020 r. miliard dolarów w prace badawczo-rozwojowe nad technologiami użytecznymi w onkologii oraz w poprawę opieki nad 10 mln pacjentów z rakiem na całym świecie. Pięć zwycięskich innowacyjnych pomysłów może w przyszłości ułatwić lekarzom wcześniejsze wykrywania raka, stawianie dokładniejszych diagnoz oraz wybieranie optymalnej terapii w zależności od specyficznych cech raka u danego pacjenta.

Wśród zgłoszonych pomysłów są takie, które mogą pomóc lekarzom w lepszym zrozumieniu podobieństw na poziomie molekularnym pomiędzy rakiem piersi, a innymi guzami litymi, zwłaszcza jeśli chodzi o guzy związane z rakiem potrójnie negatywnym, który jest mniej podatny na standardowe terapie i zazwyczaj jest bardziej agresywny. Beth Comstock, wiceprezes i dyrektor ds. marketingu w GE, powiedziała: „Zorganizowaliśmy ten konkurs jako wezwanie do działania, skierowane do badaczy w dziedzinie onkologii, przedsiębiorstw i innych placówek tworzących innowacje na całym świecie. Naszym celem jest przyśpieszenie innowacji i przyczynienie się do zatrzymania tej śmiertelnej choroby. We wczesnym stadium badań często trudno jest przyciągnąć uwagę inwestorów. Konkurs wykazał, że na świecie istnieje znaczna liczba przełomowych idei, które zasługują na promocję, inwestycje i inkubację”. 

Oprócz grantu w wysokości 100 tys. USD na badania we wczesnym stadium, GE zapewni każdemu zwycięzcy wsparcie w postaci opieki naukowej oraz dostępu do badaczy z GE i innych przodujących pod względem innowacyjności firm, z możliwością rozszerzenia współpracy w przyszłości. „Firmy GE i Clarient starają się pomóc branży medycznej w zrozumieniu i określeniu czynników powodujących dany rodzaj raka.

Prace zwycięzców konkursu mogą zmienić przyszłość walki z rakiem” — powiedziała Carrie Eglinton-Manner, dyrektor firmy Clarient, zajmującej się diagnostyką raka, która została przejęta przez GE w 2010 r. „Oprócz grantu pieniężnego, będziemy udzielać opieki naukowej oraz pomagać w rozwoju zwycięskich koncepcji i w przyśpieszeniu ich wdrożenia”. Zwycięzcy zostali wybrani przez jury składające się z firm partnerskich typu venture capital, przedstawicieli kierownictwa GE oraz szeregu znanych osobistości ze świata medycyny, takich jak dr Andrew Von Eschenbach, były szef Komisji ds. Żywności i Leków oraz dyrektor National Cancer Institute (Narodowego Instytutu Raka); dr Lisa Newman, profesor chirurgii i dyrektor Breast Care Center (Centrum Chorób Piersi) na University of Michigan; dr Justin Stebbing, specjalista onkolog, profesor onkologii w Imperial College.

 Nagrody w konkursie przyznano następującym pięciu innowacyjnym projektom:

• Indywidualny genom raka — zindywidualizowane podejście do potrójnie negatywnego raka piersi (MyCancerGenome — Personalized Approach to Triple Negative Breast Cancer): MyCancerGenome to opracowywany przez Vanderbilt University w Nashville (stan Tennessee) bezpłatny internetowy serwis onkologiczny, przeznaczony dla lekarzy, pacjentów, opiekunów i badaczy. Serwis publikuje najświeższe informacje na temat mutacji powodujących rozwój raka piersi i konsekwencji związanych z terapią, w tym wyniki opartych na genomie badań klinicznych potrójnie negatywnego raka piersi.  

• Opracowanie bezpieczniejszych i mocniejszych implantów piersi z właściwościami zwalczającymi i leczącymi raka (Creating Safer & Stronger Breast Implants with Cancer-fighting and Healing Properties): University of Akron w Akron (stan Ohio) opracowuje nowe materiały umożliwiające rekonstrukcję piersi, pozwalające na przekształcenie elementów rozciągających tkankę i implantów w urządzenia do zwalczania i leczenia raka. Oczekuje się, że dzięki użyciu powłok zawierających substancje czynne farmakologicznie możliwe będzie zwalczanie infekcji, zmniejszenie zapalenia, a może nawet namierzanie i niszczenie zabłąkanych komórek rakowych.

 • Rozpoznawanie predyspozycji do rozszerzania się raka (Identifying a Predisposition to Cancer Spread): Moffitt Cancer Center w Tampa (stan Floryda) pracuje nad zrozumieniem genów modyfikujących i ich roli z punktu widzenia predyspozycji do rozprzestrzeniania się powstałego raka na inne części ciała. Badania te mogą stworzyć podstawę do opracowania testów diagnostycznych, które pozwolą wykryć geny stwarzające u danego pacjenta szczególne ryzyko rozprzestrzeniania się raka, a także lepiej dobrać intensywność terapii.

 • Ratowanie życia w krajach rozwijających się (Saving Lives in Developing Countries): W krajach rozwijających się, takich jak Uganda, ultradźwiękowa diagnostyka piersi daje nadzieję na rozpoznanie raka u młodych kobiet, mających wyczuwalne w dotyku guzki. Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle (stan Waszyngton) i Uganda Cancer Institute w Kampala (Uganda) organizują program badań przesiewowych w kierunku raka piersi, w ramach którego kobiety będą edukowane w zakresie raka piersi, a w przypadku wystąpienia objawów będą poddawane badaniom klinicznym i prześwietleniu ultradźwiękowemu. Kobiety mające podejrzane guzki będą kierowane do Instytutu w celu pobrania próbek tkanki, a w przypadku zdiagnozowania złośliwego guza — w celu dalszego leczenia. 

• Przejście na indywidualną terapię potrójnie negatywnego raka piersi (Moving to Personalized Therapy for Triple Negative Breast Cancer): Badacze z Vanderbilt-Ingram Cancer Center w Nashville (stan Tennessee) wykazali w drodze analizy ekspresji genów, że istnieje co najmniej sześć odrębnych podtypów potrójnie negatywnego raka piersi, które prawdopodobnie reagują odmiennie na chemioterapię. Bazując na tym odkryciu, Centrum opracowuje badania kliniczne, w których zastosowana będzie u pacjentów terapia ukierunkowana na wybrane podtypy. W następnych miesiącach bieżącego roku zostaną ogłoszone dalsze, związane z konkursem przedsięwzięcia komercyjne z udziałem partnerów. Więcej informacji na temat konkursu, w tym jego regulamin, można znaleźć pod adresem www.healthymagination.com/challenge.  Dodatkowe informacje o zwycięzcach można uzyskać pod adresem www.healthymagination.com.