sobota, 22 październik 2011 11:12

Antybiotykoterapia – jak radzić sobie ze skutkami ubocznymi?

Nieuchronnie zbliża się czas jesienno–zimowych infekcji, które często wymagają leczenia antybiotykami. Często wskutek przyjmowania antybiotyków zaburzona zostaje mikroflora bakteryjna żołądka i jelit, która jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

O czym trzeba pamiętać przyjmując antybiotyk?

Odkrycie antybiotyków przysłużyło się ludzkości i zminimalizowało śmiertelność z powodu wielu chorób. Antybiotyki pozwoliły na skuteczną terapię, powszechnie występujących chorób jak angina,  zapalenie płuc i inne choroby o podłożu infekcji bakteryjnej. Leczenie wielu chorób stało się szybsze i efektywniejsze, a antybiotykoterapia stała się powszechnym elementem praktyki lekarskiej.Większość antybiotyków oprócz niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych, „przy okazji” niszczy również naturalną bakteryjną mikroflorę jelitową przewodu pokarmowego. Prowadzić to może do zaburzeń syntezy i wchłaniania niektórych witamin lub ułatwia rozwój grzybicy przewodu pokarmowego. Ponadto, stosowanie antybiotyków często wiąże się z pojawieniem działań niepożądanych takich jak bóle brzucha, nudności czy biegunka (występująca nawet u 40% chorych przyjmujących antybiotyki). Konsekwencje biegunki mogą być niekiedy bardzo poważne, szczególnie u małych dzieci, włącznie z zagrożeniem życia, dlatego nie wolno jej bagatelizować i warto jej zapobiegać. Z tego powodu lekarze coraz częściej zalecają  przyjmowanie probiotyku podczas  antybiotykoterapii .
Dlaczego probiotyki?
Według oficjalnej definicji WHO probiotyki to żywe mikroorganizmy, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Preparaty probiotyczne wspierają naturalną mikroflorę bakteryjną jelit i przyczyniają się do jej odbudowy, szczególnie w przypadku, kiedy jest ona wyjałowiona poprzez przyjmowanie antybiotyków. Bakterie probiotyczne bytują i namnażają się na ścianie układu pokarmowego. Dzięki temu tworzą szczelną powłokę na powierzchni ściany układu pokarmowego, która zabezpiecza organizm przed przedostawaniem się szkodliwych drobnoustrojów do jego wnętrza. Ponadto, może przyczynić się do złagodzenia działań niepożądanych związanych z antybiotykoterapią.Obecnie rynek farmaceutyczny oferuje nam sporą grupę preparatów probiotycznych. Różnią się one nie tylko ceną, ale przede wszystkim składem, a co za tym idzie - skutecznością. Warto wiedzieć czym należy się kierować chcąc wybra najlepszy  probiotyk.  Należy pamiętać, że właściwości probiotyków są szczepozależne, a zatem należy wybierać preparaty zawierające  prawidłowo opisany szczep, którego skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych. 
Prawidłowo opisany szczep:

Dicoflor – skuteczny probiotyk w antybiotykoterapii
Najlepiej przebadanym na świecie szczepem bakterii probiotycznych jest Lactobacillus rhamnosus GG (LGG), zawarty w preparatach marki Dicoflor. Szczep Lactobacillus rhamnosus GG korzystnie wpływa na naturalną mikroflorę bakteryjną, uszczelnia nabłonek jelitowy i wspomaga pracę jelit. Powyższe właściwości mają niezwykle istotne znaczenie dla odbudowy zaburzonej i wyjałowionej wskutek terapii antybiotykowej mikroflory bakteryjnej oraz regulacji i prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Skuteczność preparatów Dicoflor w redukcji nieprzyjemnych objawów związanych z antybiotykoterapią została potwierdzona licznymi badaniami naukowymi, opiniami ekspertów oraz doświadczeniami lekarzy i pacjentów.Bardzo ważna jest ilość bakterii obecnych w jednostkowej postaci preparatu jak kapsułka czy saszetka . W przypadku preparatów marki Dicoflor ilość bakterii jest wystarczająca, ażeby odnieść korzystny efekt zdrowotny i zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań związanych z antybiotykoterapiąDicoflor jest  probiotykiem skutecznym i  bezpiecznym. Może być stosowany zarówno przez niemowlęta, dzieci i osoby dorosłe. Zalecana minimalna dzienna porcja do spożycia to: 5 kropli Dicoflor krople, 2 kapsułki/saszetki Dicoflor 30 lub 1 kapsułka/saszetka Dicoflor 60.
Mając na uwadze zdrowie swoje i najbliższych pamiętaj o stosowaniu probiotyków w czasie antybiotykoterapii.
© 2013-2020 by SN2.EU