czwartek, luty 29, 2024
czwartek, 22 listopad 2018 14:00

Sposób na zdrowe gardło – pokonaj wszelkie bakterie!

Infekcje gardła mogą przebiegać z różnym nasileniem – wyróżniamy zwyczajne infekcje przeziębieniowe, jak i poważne stany zapalne związane z zakażeniem bakteryjnym. Niezależnie od etiologii, ból gardła potrafi naprawdę uprzykrzyć życie. Jak sobie z nim skutecznie poradzić?

 

Co najczęściej wywołuje ból gardła?

Etiologia bólu gardła nie jest zwykle taka prosta. Na chwilowe podrażnienie gardła mogą mieć wpływ zarówno czynniki infekcyjne, jak i potrawy, spożywanie alkoholi, palenie tytoniu, czy też stosowanie niektórych leków. W kontekście gardła często zapomina się o tym, iż jest ono zbudowane w całości z nabłonka, tkanki limfoidalnej, mięśni oraz tkanki łącznej. To właśnie tkanka limfoidalna silnie reaguje na nawet niewielkie ilości patogenów, które dostają się do naszej jamy ustnej i dalej do gardła lub do krtani. W tym przypadku trzeba pamiętać o tym, iż to właśnie limfocyty oraz plazmocyty znajdujące się w obrębie tej tkanki powodują powstanie wielu nieprzyjemnych objawów, które powszechnie kojarzymy z chrypką, bólem gardła, trudnościami w spożywaniu pokarmów oraz trudnościami w mówieniu. Wskutek aktywności limfocytów, głównie za pośrednictwem interleukin, prostaglandyn oraz czynnika TNF-alfa obserwujemy występowanie klasycznego zespołu objawowego związanego z zapaleniem gardła.

Do najczęstszych czynników infekcyjnych trzeba zaliczyć wirusy, a więc wirus grypy, paragrypy, adeno-i koronawirusy. Są to bardzo poważne czynniki infekcyjne, które odpowiadają za znaczną część zapaleń błony śluzowej gardła. Niemniej jednak trzeba także wskazać na inne czynniki, takie jak choćby bakterie rodzaju Streptococcus oraz Staphylococcus. Zapalenie migdałków gardłowych o etiologii paciorkowcowej określane jest jako angina – jednakowoż paciorkowce bardzo często potrafią nadkazić nabłonek w przebiegu infekcji wirusowej.

Co stosować w tej sytuacji?

Najskuteczniej w tym przypadku jest zastosować kierunkowe leczenie – leki poprawiające odporność, płukać gardło za pomocą specjalnych środków oraz stosować leki zawierające substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe – np. lidokainę, benzokainę, Faringosept, benzydaminę, alkohol hydro-benzylowy oraz inne związki o podanym działaniu.