czwartek, kwiecień 18, 2024
środa, 04 kwiecień 2018 12:21

Znaczenie wykonywania regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym

Dobranie o zdrowe zęby i higienę jamy ustnej to nie tylko codzienne metody pielęgnacji. Nie wystarczy bowiem regularnie myć zębów, aby uniknąć próchnicy. Dlatego tak ważne jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego w celu wykonania kontroli stanu naszego uzębienia. Wizyty kontrolne pozwalają na wykrycie zmian chorobowych we wczesnym stadium i na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

 

Po co wykonuje się wizyty kontrolne u dentysty?

Zadaniem wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym jest ocenienie stanu naszych zębów oraz szybka interwencja w razie stwierdzenia nieprawidłowości. Ma to ogromne znacznie, gdyż w razie odkrycia obecności próchnicy, lekarz dentysta ma możliwość natychmiastowego wdrożenia leczenia i tym samym wyeliminowania jej już w początkowym stadium. Nie warto bowiem zwlekać z leczeniem chorego zęba, gdyż próchnica może rozwinąć się i wymagać bardziej skomplikowanego zabiegu, np. leczenia kanałowego. Leczenie kanałowe nie należy do przyjemnych zabiegów i jest dosyć kosztowne, jeśli więc zależy nam na jego uniknięciu, warto regularnie kontrolować stan swoich zębów. Wizyty kontrolne pozwalają także uniknąć w przyszłości bólu związanego z rozwojem próchnicy. Podczas wizyty kontrolnej lekarz dokładnie obejrzy nasze zęby, oceni stan dziąseł i jamy ustnej oraz, w razie potrzeby, wdroży stosowne leczenie. Odpowiednia profilaktyka, w której skład wchodzą regularne wizyty kontrolne, to podstawa dbania o stan swoich zębów i doskonały sposób na uniknięcie problemów w przyszłości. Na wizyty kontrolne możemy przyjść do każdego gabinetu stomatologicznego – choć oczywiście warto korzystać z usług dobrych i sprawdzonych gabinetów, takich jak np. Kompleksowa praktyka stomatologiczna Rodentia w Opolu.

Jak często wykonywać wizyty kontrolne?

Co do częstotliwości wykonywania okresowych kontroli dentystycznych trudno jest wskazać przedział czasowy, który będzie odpowiedni dla wszystkich pacjentów. Zależy ona bowiem w dużej mierze od naszego wieku, stanu zębów, trybu aktualnego leczenia i wielu innych czynników. Dlatego zawsze warto zapytać bezpośrednio swojego lekarza prowadzącego, który z pewnością wskaże nam optymalny termin, w jakim powinniśmy zjawić się na kolejną wizytę. Jeśli nie mamy jednak większych problemów z zębami i zależy nam na tym, aby ten stan utrzymać, warto odwiedzać dentystę co około pół roku. Jest to bowiem optymalny czas, który pozwala na szybkie wykrycie zalążków próchnicy i podjęcie efektywnego jej leczenia. Natomiast w razie stwierdzenia przez lekarza, że wszystko jest w porządku, dzięki wizycie kontrolnej zyskamy pewność, że nasze zęby są właściwie pielęgnowane. Warto także wspomnieć, że wiele dobrych gabinetów dentystycznych oferuje swoim stałym pacjentom bezpłatne wizyty kontrolne, co jeszcze bardziej przemawia za regularnym ich wykonywaniem.