poniedziałek, 26 marzec 2018 12:10

W jakich przypadkach można stosować ruchome aparaty na zęby?

Wiele osób rozpoczynając ortodontyczne leczenie wady zgryzu marzy o tym, żeby można je było przeprowadzić przy użyciu ruchomego aparatu na zęby. Jego stosowanie wydaje się bowiem zdecydowanie wygodniejszą opcją niż noszenie aparatów zamontowanych na stałe. Niestety możliwości korygowania wad zgryzu z użyciem aparatów ruchomych są bardzo ograniczone, ponieważ za ich pomocą można leczyć jedynie niewielkie wady zgryzu u dzieci, u których nie wyrosły jeszcze wszystkie zęby stałe..

Charakterystyka ruchomych aparatów ortodontycznych

Ruchome aparaty na zęby zbudowane są z akrylowej płytki i drucianych pętli. Ich zaletą jest to, że pacjent nie musi ich nosić przez cały dzień, tylko stosuje je jedynie przez kilka godzin dziennie. Ruchome aparaty ortodontyczne są samodzielnie nakładane i zdejmowane przez pacjenta. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, możliwości aparatów ruchomych są jednak bardzo ograniczone i stosuje się je niemal wyłącznie u dzieci, u których nie wyrosły jeszcze wszystkie zęby stałe. W praktyce leczeniu wad zgryzu przy użyciu aparatów ruchomych mogą być poddawane jedynie dzieci w wieku od 4 do 11 lat.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, ortodonta z Kliniki Stomatologicznej Maxdent we Wrocławiu: Powodem tych ograniczeń jest to, że ze względu na swoją budowę, aparaty ruchome można zastosować do leczenia tylko niewielkich wad zgryzu, natomiast stosowanie ich do przesuwania czy obracania zębów nie da należytych efektów i w tym celu niezbędne jest zastosowanie aparatów stałych.

Dobór ruchomego aparatu i przebieg leczenia

Dobór ruchomego aparatu ortodontycznego nie różni się wiele od zasad doboru aparatów stałych. Każdy aparat musi być oczywiście idealnie dobrany do zębów pacjenta. W tym celu należy wykonać wycisk szczęki w masie plastycznej, które posłużą ortodoncie do wykonania modeli gipsowych żuchwy i szczęki, oraz wykonać zdjęcie RTG. Oba te elementy, w połączeniu z przeprowadzonym wcześniej wywiadem z pacjentem i z  jego rodzicami, posłużą dentyście do stworzenia indywidualnie dobranego do potrzeb pacjenta aparatu ruchomego.

Sam przebieg leczenia wady zgryzu przy użyciu aparatu ruchomego jest dużo „spokojniejszy” niż za pomocą aparatów stałych. Pod hasłem „spokojniejszy” rozumiemy, to, że podczas procesu leczenia nie powstają dolegliwości bólowe związane z przesuwaniem zębów. Leczenie nie ejst związane także z innymi rodzajami dyskomfortu.

© 2013-2020 by SN2.EU