czwartek, 28 grudzień 2017 15:46

Szacunek i zaufanie najważniejsze w opiece osoby starszej

Opieka nad drugim człowiekiem, starszym lub niepełnosprawnym jest niezwykle trudna dla obu stron. Kluczem do sukcesu może być zadbanie o wzajemne i szczere relacje. To pomoże nam w codziennych obowiązkach, a drugiej stronie dadzą poczucie bezpieczeństwa.

Bardzo ważne w opiece nad ludźmi starszymi i niepełnosprawnymi jest zrozumienie wzajemnej zależności między psychiką i fizycznością. To jak nasz podopieczny będzie się czuł psychicznie ma wpływ na jakość naszej opieki. Dlatego nigdy nie zawężajmy naszych działań wyłącznie do tego, aby zmienić pieluchomajtki, umyć i natrzeć ciało, itd. To zawsze będzie coś więcej – bo mamy w swoich rękach bardzo osobiste czynności, które musimy wykonywać u drugiego człowieka. A to nigdy nie może być obojętne dla człowieka.

Higiena intymna – jak zadbać o maksimum komfortu psychicznego i fizycznego podopiecznego

Osoby starsze i niepełnosprawne często wymagają szczególnej opieki ze strony innych. Jednak zanim przystąpimy do takich działań, warto zrozumieć sytuację psychiczną, w której osoba wymagająca teraz naszej opieki się znalazła. Ponadto należy dokładnie przejrzeć produkty, które oferuje rynek, a które ułatwiają utrzymanie higieny, jak pieluchomajtki. Rozwój techniki współcześnie sprawił, że opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi jest łatwiejsza, co dotyczy każdej sfery życia.

Uszanuj wstyd

Często, gdy spotyka nas sytuacja, że musimy zająć się osobą starszą lub chorą, podchodzimy do tego zadaniowo, zapominając o tym, że to przecież drugi, czujący i myślący człowiek. Często nasze własne cierpienie lub rutyna zawodowa sprawiają, że zapominamy o uczuciach drugiej osoby, która często nie jest w stanie sama nam ich już zakomunikować.

Jednym z najwrażliwszych tematów jest higiena osobista. Każdy z nas odczuwa wstyd i nie do pojęcia jest sytuacja, aby inni ludzie zajmowali się naszą higieną intymną. Dla osób starszych ten aspekt jest często najgorszy. Odczuwają nie tylko wielkie skrępowanie, lecz także nierzadko czują się poniżeni i uprzedmiotowieni całą sytuacją. To naprawdę niezwykle trudny i delikatny temat.

Dlatego warto zadbać o jak największy komfort psychiczny naszego podopiecznego. Starajmy się rozmawiać, tłumaczyć sytuację i co zamierzamy zrobić, nawet, jeżeli druga osoba nie może nam odpowiedzieć. Zadbajmy od samego początku o wzajemny szacunek jak człowiek do człowieka i budujmy zaufanie. To ułatwi nam – opiekunom później wykonywanie wszelkich czynności opiekuńczych, ale również sprawi, że zachowamy należne każdemu poważanie, dbając o intymność i komfort psychiczny drugiego człowieka. Dzięki temu nasz podopieczny będzie się czuł lepiej i chętniej będzie godził się na naszą obecność w jego życiu.

Higiena

Człowiek, który dużą część dnia leży i nie jest samodzielnie w stanie zmienić pozycji wymaga najwięcej nakładów pracy. Skóra jest niezwykle podatna na wszelkie obtarcia i odleżyny. Nie wolno do ich dopuścić i należy stosować odpowiednie kremy i maści, jak również często myć i zmieniać podopiecznemu pozycję.

Bardzo ważna jest również higiena osobista. Warto zakupić odpowiednie pieluchomajtki, które pozwolą podopiecznemu czuć się komfortowo i nie odczuwać negatywnych skutków wypróżniania. Pieluchomajtki również należy zmieniać regularnie i dbać o skórę w okolicach intymnych, aby się nie odparzyła. Warto przy każdej zmianie przemywać ciało wodą i dokładnie osuszać zanim włożymy nową pieluchę, a także stosować kremy do pielęgnacji dedykowane dla osób dorosłych.

© 2013-2020 by SN2.EU