czwartek, wrzesień 28, 2023
środa, 21 czerwiec 2017 09:49

Czy leczenie ortodontyczne boli ?

Wiele osób z problemami ze zgryzem marzy o pięknym uśmiechu, który będzie odsłaniał rząd równiutkich zębów. Jednak część z tych osób rezygnuje ze swoich marzeń, będąc w przekonaniu, że leczenie ortodontyczne musi boleć, aby było skuteczne i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, m. in. jedzenie. Czy tak faktycznie jest? Czy leczenie ortodontyczne boli?

Od czego zależy to, czy leczenie ortodontyczne będzie boleć?

Ortodonci często podkreślają, że ból, jaki towarzyszy leczeniu ortodontycznemu jest demonizowany. Najczęściej odczuwanie bólu przy noszeniu aparatu ortodontycznego to kwestia niezwykle indywidualna. Doskonale to widać na przykładzie, kiedy leczenie ortodontyczne wdrożone jest u dwójki rodzeństwa – jedno z dzieci praktycznie w ogóle może nie odczuwać bólu, drugie będzie skarżyło się na duży dyskomfort związany z nachodzeniem zębów na właściwe miejsce.

Kiedy może wystąpić ból związany z leczeniem ortodontycznym?

Ból związany z leczeniem ortodontycznym najczęściej występuje w pierwszej fazie leczenia, kiedy nakładany jest aparat. Dyskomfort może wystąpić także w trakcje zmiany łuków na sztywniejsze, co wiąże się ze zmianą położenia zębów. Jednak tak jak to zostało wspomniane wyżej, jest to indywidualne odczucie każdego pacjenta.

Czy noszenie aparatu utrudnia codzienne funkcjonowanie?

Wiele osób rezygnuje z leczenia ortodontycznego, również będąc w mylnym przekonaniu o tym, że noszenie aparatu może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Część osób zaznacza też, że mogłaby się krępować mając aparat na zębach. Warto jednak pamiętać o tym, że nowoczesne metody leczenia ortodontycznego, o których można przeczytać więcej na stronie www.centrum-ortodontyczne.pl, pozwalają na zminimalizowanie widoczności aparatu nazębnego. A jeżeli chodzi o codzienne funkcjonowanie, to jedyne na, co należy zwrócić uwagę to odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej – należy często myć zęby i dbać odpowiednio o aparat.

Warto też pamiętać o tym, że wybierając dobrego specjalistę, znacznie zmniejszymy ryzyko wystąpienia dyskomfortu w czasie leczenia ortodontycznego, gdyż dobierze on najlepszą metodę dostosowaną w pełni do wady zgryzu, a także będzie pracował na aparatach najwyższej jakości.