środa, grudzień 06, 2023
czwartek, 11 czerwiec 2015 16:41

Uczuleni na wiosnę… Bądź gotowy na piknik

Spotkania przy grillu czy rodzinne pikniki, to wspaniały sposób na relaks. Piękna pogoda zachęca do wyjścia z domu. Jednak to ogromne wyzwanie dla alergików. Jak spędzić weekend na łonie natury bez przykrych dolegliwości? Trzeba się odpowiednio przygotować i zabezpieczyć!

Wodnisty katar, załzawione oczy, opuchnięcia, dyskomfort trawienny – to najczęstsze objawy uczulenia. Choć nie są groźne mogą uprzykrzyć wypoczynek na dworze. Chcąc skutecznie i szybko pozbyć się alergii musimy działać. W aptekach jest mnóstwo leków i suplementów dostępnych bez recepty, ale który z nich wybrać? Najlepiej sprawdzą się znane od lat leki zawierające cetyryzynę, działające antyhistaminowo. Jednym z nich jest Zyrtec UCB, doustne tabletki. Łagodzi objawy dotyczące nosa i oczu, takie jak katar, łzawienie czy zapalenie spojówek. Jest niezbędny przy oznakach idiopatycznej pokrzywki. Działanie cetyryzyny utrzymuje się około 24 godzin.

1. Jesteś uczulony na jad owadów? Wiosną i latem nie zakładaj ubrań w żółtym kolorze. Insekty uwielbiają ten kolor. Wybierając się na dwór używaj lekkich i niezbyt słodkich perfum. Ich woń może przyciągnąć osy i pszczoły. Strzeż się … biedronek! Choć są niepozorne i mile kojarzone z dzieciństwem, potrafią boleśnie ugryźć. W dodatku żółta wydzielina wydobywająca się z ich ciała jest silnie alergizująca. Spędzając czas na pikniku nigdy nie pij z puszki czy butelki. Do otwartej może niepostrzeżenie wpaść osa lub pszczoła. Pijąc napój możesz ją połknąć, a to grozi użądleniem w gardło lub język. Opuchnięte narządy w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci poprzez uduszenie. Pamiętaj, aby posmarować ciało olejkami np. lawendą, eukaliptusem czy bazylią. Działają one odstraszająco na insekty. Pamiętaj również o przygotowaniu pułapki na nie. Postaw koło jedzenia słoik z osłodzoną wodą, a w pokrywce zrób otworki. Słodka pułapka odwróci ich uwagę od Ciebie. Pamiętaj o pojemnikach na żywność, nigdy nie zostawiaj jedzenia bez przykrycia. Jeśli wykryto u Ciebie alergię na jad owadów i oprócz opuchlizny masz katar, kaszel, duszności czy ból brzucha przeprowadź odczulanie. Uchroni Cię ono przed alergią i przykrymi dolegliwościami.

2. Słońce podnosi odporność, wytwarza witaminę D, wzmacnia kości, poprawia samopoczucie. Działa też uczulająco wywołując bąble i czerwone plamy. Jeśli w zeszłym roku miałeś objawy po wyjściu na słońce lub opalaniu się jest wielce prawdopodobne, że i tym razem sytuacja się powtórzy. Nim rozpocznie się lato warto wybrać się do lekarza, który podpowie Ci jak radzić sobie z fotoalergią. Pamiętaj też o kilku zasadach, które pomogą Ci w tej chorobie. Nie chodź na solarium. W urządzeniach tych znajdują się duże ilości promieni UVA, które nie są zdrowe dla Twojej skóry. Dermatolodzy twierdzą, że w trakcie jednej wizyty na solarium ciało chłonie taką ilość promieni jakbyś był przez cały dzień na plaży. Unikaj słońca i nie opalaj się. Zakładaj na głowę kapelusz, chustkę czy czapkę, siedź w cieniu. A jeśli już musisz spędzać czas na słońcu rób to w godzinach późno popołudniowych, gdy słońce już tak nie operuje. Czytaj dokładnie ulotki leków i kosmetyków. Część leków może w swoim składzie zawierać komponenty, które pod wpływem słońca mogą wywoływać fotoalergię. Pamiętaj, aby zawsze przed wyjściem z domu posmarować się kosmetykami do ciała, które zawierają filtr UV. Nie używaj perfum, dezodorantów, mleczek perfumowanych, zawarty w nich alkohol spowoduje nie tylko przebarwienia, ale i uczulenie.

3. Masz alergię pokarmową? Pamiętaj, aby wybierając się ze znajomymi na piknik czy grilla powiedzieć o swojej chorobie. Jeśli będą wiedzieć, że dany składnik Cię uczula z pewnością przygotują inne menu. Jeśli uczula Cię jęczmień, żyto czy chmiel zrezygnuj z picia piwa. Alkoholowe czy nie może wywołać reakcję alergiczną. Robiąc zakupy zwracaj uwagę na etykiety. Nawet produkty, które znasz od lat mogą mieć zmieniony skład. Nie eksperymentuj z nowościami. Miej zawsze przy sobie leki oraz telefon komórkowy na wypadek gdybyś źle się poczuł. Wówczas zawsze możesz zadzwonić na pogotowie.