poniedziałek, 25 listopad 2013 15:31

Dieta wspomagająca płodność

 Prawidłowo zbilansowana dieta i zdrowy styl życia mają wpływ na zwiększenie płodności. Potwierdzają to intensywnie prowadzone od kilku lat badania nad wpływem sposobu żywienia i roli poszczególnych pierwiastków na płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny .

Warto zadbać o swoje nawyki już przed rozpoczęciem starań o powiększenie rodziny, dzięki czemu staną się one stałym elementem życia i, być może, pozwolą uniknąć stresu związanego z koniecznością stosowania technik wspomagania rozrodu.

 Problemy związane z niepłodnością dotykają coraz liczniejszych rzeszy par w Polsce. Aby zwiększyć szansę na sukces prokreacyjny, specjaliści radzą – w pierwszej kolejności –zachowywać podstawowe zasady zdrowego życia, czyli żyć aktywnie i stosować odpowiednio zbilansowaną dietę. Ich zdaniem podstawowe składniki bogate w witaminy 

i minerały potrafią znacznie wpłynąć na poprawę płodności. Potwierdzają to dane zebrane podczas realizacji dużego badania epidemiologicznego Nurses’ Health Study II (NHS II),
w którym przez 8 lat przyglądano się grupie ponad 17 tysięcy pielęgniarek starających się zajść w ciążę. Obserwacje ich zachowań wykazały, że przestrzeganie zasad zdrowej diety ma duże znaczenie dla uniknięcia niepłodności spowodowanej zaburzeniami jajeczkowania . A jest przed czym się wystrzegać, bo – zdaniem lekarzy – zaburzenia te, przyjmujące najczęściej postać zespołu policystycznych jajników (PCOS), dotykają średnio 5-10% kobiet w wieku rozrodczym. Współczesna medycyna, oparta na badaniach, dowodzi, że odżywcze produkty, regularność spożywania posiłków i redukcja masy ciała zwiększają szansę na powiększenie rodziny.

Rady dla obojga
Sposób odżywania ma podstawowy wpływ na funkcjonowanie organizmu. Oddziałuje na gospodarkę hormonalną, funkcjonowanie narządów rozrodczych oraz jakość komórek jajowych i plemników. Dla usprawniania leczenia i radzenia sobie z niepłodnością istotne jest prawidłowe zbilansowanie posiłków, w tym przewaga spożycia warzyw, ryb morskich, produktów pełnoziarnistych i pełnotłustego nabiału. Równie ważną rolę odgrywa regularność w przyjmowaniu posiłków: mały posiłek, który zapewni prawidłowy poziom antyoksydantów, witamin i składników mineralnych, winno się jeść co 3-4 godziny.

Należy się także liczyć z ograniczeniami w żywieniu. Na listę produktów zakazanych, o których należy zapomnieć, jeśli planujemy rodzicielstwo, trzeba wpisać: żywność wysoko przetworzoną, tłuszcze trans, wyroby cukiernicze, słodkie napoje i czerwone mięso. „O prawidłową dietę powinniśmy dbać przez całe życie. Szczególnie ważnym czasem jest okres starań o dziecko. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni zadbać, aby ich dieta była zdrowa, czyli zróżnicowana, bogata w pełnowartościowe i świeże produkty, a uboga w żywność przetworzoną. W ten sposób zapewniamy sobie zwiększenie szans na zajście w ciąże, a dziecku – na normalny rozwój.” – komentuje sytuację dr hab. n. med. Ewa Stachowska, biochemik i specjalista z dziedziny żywienia człowieka związana z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym.

Kobietę wesprą, mężczyźnie dodadzą wigoru
Zasady dotyczące zdrowego stylu życia dotyczą obu płci. Ośrodek Studiów nad Płodnością Człowieka poleca rozróżnienie części mikro- i makroelementów oraz dopasowanie odrębnych składników odżywczych odpowiednich dla kobiety i mężczyzny.

Wskazówki dla kobiety:
• Przyszła mama powinna zadbać o dostarczenie produktów bogatych w witaminę C i E. Czarna porzeczka, papryka, brukselka, kapusta to źródła pierwszej, drugą zaś znaleźć można w olejach roślinnych, migdałach, jajach czy mleku. Wspomniane pierwiastki odpowiedzialne są za prawidłową budowę endometrium, czyli błony śluzowej wyściełającej macicę kobiety.
• Jednym ze składników diety, który jest wskazywany jako znaczący dla płodności, jest witamina B6, która wykazuje działanie zmniejszające hiperprolaktynemię będącą jedną z przyczyn bezpłodności. Źródłem witaminy B6 są ryby, mięso i ziemniaki.
• Niezbędne, wg specjalistów do spraw żywienia, jest również przyjmowanie kwasu foliowego, zawartego np. w sałacie, szpinaku, brokułach, szparagach i awokado. Suplementacja folacyną sprzyja zwiększeniu ilości dojrzewających komórek jajowych.
• Niebagatelną rolę we wspieraniu rozrodu odgrywają substancje wspomagające płodność poprzez poprawę procesu powstawania komórek jajowych i funkcjonowania pracy jajników . Obecnie na rynku można znaleźć nowy, wygodny w użyciu (podawany jako roztwór) suplement diety, zalecany szczególnie u kobiet z PCOS starających się o dziecko. Zawiera nie tylko kwas foliowy rekomendowany
w profilaktyce wad cewy nerwowej u płodu, ale również inozytol, który wpływa na zmniejszenie insulinooporności, jednocześnie zwiększając u pacjentek z PCOS szansę na przywrócenie comiesięcznej owulacji.

Wskazówki dla mężczyzny:
• Przyszły tata swoją dietę oprzeć powinien o kwasy Omega 3, które znajdzie w rybach morskich, olejach roślinnych, nasionach i orzechach. Kwas ten dobrze wpłynie na jego ogólny stan zdrowia, a także – zgodnie z badaniami na irańskiej populacji – poprawi jakość nasienia męskiego.
• Mężczyzna powinien zainteresować się także zwiększeniem spożycia witaminy A, która znajduje się w marchwi, brokule, szpinaku i kapuście. Dzięki temu pierwiastkowi poprawie ulegnie jakość błony śluzowej narządów rozrodczych i zwiększy się produkcja plemników.
• Suplementacja takimi składnikami jak kwas foliowy, selen, cynk czy witaminy C i E wśród mężczyzn nie tylko wpłynie na witalność, ale poprawi również jakość spermy.


Jak we wszystkim w życiu, także w diecie sprzyjającej płodności istotna jest równowaga – zarówno w zakresie składników odżywczych, jak i ilości pożywienia i jego zróżnicowania. Jak pokazują rady Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka, w menu pary starającej się o dziecko królować powinny warzywa, nasiona roślin strączkowych, ryby morskie, produkty pełnoziarniste oraz pełnotłusty nabiał. Wszystko po to, by zapewnić przyszłym rodzicom pokaźną dawkę energii i sił.

Więcej informacji na profilu Ośrodka: https://www.facebook.com/osnpc.

 

Wyświetlony 1203 razy
© 2013-2019 by SN2.EU