piątek, czerwiec 02, 2023
piątek, 04 styczeń 2013 17:35

Ocena badanych parametrów skóry w etapach badań nad kosmetykami Dr Irena Eris.

Pomiary wykonywane są na skórze twarzy oraz na wewnętrznej stronie przedramienia lub innych wybranych częściach ciała tak, aby uwzględnić specyfikę danego preparatu kosmetycznego. Wszystkie pomiary odbywają się w pokoju pomiarowym, gdzie są kontrolowane i ściśle określone warunki wilgotności i temperatury.
Nawilżenie skóry

Wilgotność warstwy rogowej jest odzwierciedleniem stopnia nawilżenia skóry. Aby ją określić wykorzystujemy własności elektryczne skóry. Badanie polega na pomiarze pojemności elektrycznej skóry. Wartość ta zależy od zawartości wody w skórze. Jest to szybka metoda oceny nawilżenia skóry.

Natłuszczenie skóry

Do pomiaru natłuszczenia skóry wykorzystuje się metodę opartą na fotometrii. Aparat oznacza poziom zawartości tłuszczu na skórze, mierząc przepuszczalność światła zwilżonej tłuszczem powierzchni sondy.

Elastyczność skóry

Do aparaturowego pomiaru elastyczności skóry służy kutometr, którego zasada działania jest bardzo prosta, tzn. poprzez specjalny otwór znajdujący się na powierzchni aparatu pod ciśnieniem jest zasysana skóra. Sonda zassie więcej skóry wiotkiej, a mniej skóry jędrnej.

Gładkość

Powierzchnia skóry pokryta jest bruzdami biegnącymi w różnych kierunkach. Pomiędzy bruzdami znajdują się wzniesienia, które tworzą obraz powierzchni skóry zmieniający się w zależności od jej stanu i działania czynników zewnętrznych. Do oceny gładkości skóry wykorzystuje się metodę polegającą na odwzorowaniu wyglądu skóry za pomocą promieni ultrafioletowych. Specjalną kamerą wykonuje się tu zdjęcie mikrotopograficzne powierzchni naskórka wraz ze wszystkimi jego zagłębieniami i nierównościami. Umożliwia nam to oznaczenie takich parametrów, jak: szorstkość i gładkość skóry, stopień złuszczenia naskórka, długość, szerokość i głębokość zmarszczek oraz określenie ogólnej kondycji skóry. Za pomocą tego badania określany jest efekt przeciwzmarszczkowy danego preparatu.

TEWL

Do pomiaru przeznaskórkowej utraty wody służy aparat mierzący szybkość parowania wody w naskórku. Określa długość utrzymywania odpowiedniego, prawidłowego stopnia nawilżenia skóry. Pomiar musi być przeprowadzany w ściśle określonych warunkach.

Koloryt skóry

Do pomiaru kolorytu skóry (zawartości melaniny oraz stopnia zaczerwienienia skóry) służy sonda o nazwie meksametr. Pomiar oparty jest na zjawisku absorpcji światła. Sonda emituje światło o trzech zdefiniowanych długościach fal. Odbiornik mierzy światło odbite od skóry. Położenie źródła światła i odbiornika gwarantuje, że pomiarom podlega tylko światło rozproszone. Ponieważ ilość światła wyemitowanego jest znana ilość światła zaabsorbowanego może być wyliczona. Zawartość melaniny i erythemy jest określana przez wiązki światła o odpowiednio dobranych długościach fal.

pH skóry

Pomiar pH skóry stanowi charakterystykę każdego roztworu wodnego, określając jego alkaliczność lub kwasowość. Wartość ta jest zdeterminowana przez zawartość jonów wodoru H+ i hydroksylowych jonów OH-. Zgodnie z definicją pH to ujemny logarytm dziesiętny z molowego stężenia jonów H+. Wartości pH mieszczą się w skali od 1(roztwory silnie kwaśne) do 14 (roztwory silnie alkaliczne). Wartość 7przyjmuja roztwory o pH obojętnym. Sonda do pomiaru pH skóry zawiera szklaną elektrodę, która styka się ze skórą w czasie pomiaru.