poniedziałek, 29 październik 2012 20:55

Mitochondria w służbie piękna – wkrótce dzięki nowym kosmetykom

Oddziałując na mitochondria, centra energetyczne komórek, można skutecznie opóźnić procesy starzenia. Wyniki wieloletnich badań z zakresu bioenergetyki mitochondriów zostaną wykorzystane do produkcji kosmetyków nowej generacji. Pojawią się one w sprzedaży prawdopodobnie już za kilka lat, dzięki wspólnemu przedsięwzięciu Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej
Akademii Nauk w Warszawie i firmy Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris.

Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris połączyło siły z Instytutem Biologii Doświadczalnej  im. M. Nenckiego PAN w Warszawie. Celem przedsięwzięcia realizowanego we wspólnym konsorcjum badawczo-przemysłowym są innowacyjne kosmetyki, w opracowaniu których zostaną wykorzystane najnowsze badania z zakresu bioenergetyki i biochemii mitochondriów. Uczestniczące w projekcie grupy badawcze należą do wiodących na świecie w dziedzinie bioenergetyki i biochemii mitochondriów.

Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris należy do wiodących firm kosmetycznych w Europie Centralnej. Jest jedynym producentem kosmetyków w Polsce, a także jednym z niewielu nie tylko w Europie, ale i na świecie, posiadającym własne Centrum Naukowo-Badawcze, w którym prowadzone są badania in vitro,  in vivo oraz ex vivo. Badania umożliwiają zastosowanie w kosmetykach innowacyjnych składników aktywnych w optymalnych stężeniach i synergicznie działających kompleksach.

„Liczymy, że wykorzystując wiedzę zgromadzoną przez zespoły naukowe naszego instytutu i łącząc ją z doświadczeniem Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris , będziemy w stanie w ciągu kilku lat opracować nowatorskie, a co najważniejsze, rzeczywiście skuteczne kosmetyki, o działaniu doskonale udokumentowanym naukowo”, mówi prof. dr hab. Adam Szewczyk, dyrektor Instytutu Nenckiego.

„Centrum współpracuje z  licznymi placówkami naukowymi w  Polsce i na świecie. Wyniki prac są prezentowane na międzynarodowych konferencjach i publikowane w czasopismach naukowych, również tych, liczących się na świecie, periodykach naukowych z tzw. listy filadelfijskiej, czyli grupy ustalonej przez Institute for Science Information. W swoim dorobku Centrum firma ma liczne, własne zgłoszenia patentowe” mówi dr Irena Eris, założycielka Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris oraz Dyrektor Pionu Badań i Rozwoju

Wykorzystując wiedzę zgromadzoną przez zespoły naukowe Centrum Naukowo-Badawczego Dr Irena Eris oraz Instytutu Biologii Doświadczalnej w ciągu kilku lat mają szansę powstać nowatorskie, a co najważniejsze, skuteczne kosmetyki, o działaniu doskonale udokumentowanym naukowo.  Na realizację projektu konsorcjum otrzymało dofinansowanie w ramach Programu Badań Stosowanych INNOTECH organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na 1140 złożonych wniosków konkursowych projekt otrzymał największą liczbę punktów i zdobył pierwsze miejsce w obszarze „Nauki biologiczne, rolnicze, leśne i weterynaryjne”, a trzecie w klasyfikacji obejmującej wszystkie dziedziny.

Celem badawczym projektu jest identyfikacja i ocena substancji, których oddziaływanie z mitochondriami (centrami energetycznymi komórek) wpłynie korzystnie na komórki skóry – spowolni uszkodzenia spowodowane stresem oksydacyjnym. Komercyjny cel projektu to wprowadzenie na rynek innowacyjnych kosmetyków dermoochronnych. Taki kosmetyk będzie mógł w znacznym stopniu opóźnić proces starzenia się skóry i zminimalizować niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych.

Nowa generacja kosmetyków, bazująca na wnioskach płynących z badań podstawowych nad mitochondriami, trafi do sprzedaży prawdopodobnie już za kilka lat.

Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris jest jednym z największych w Europie producentów  kosmetyków pielęgnacyjnych, funkcjonującym na rynku od prawie 30 lat. Produkuje szeroki asortyment kosmetyków dostępnych w różnych segmentach rynku: ekskluzywne: marka Dr Irena Eris oraz selektywne kosmetyki profesjonalne Prostystem Home Care, segmencie marek ekonomicznych - Lirene i Under Twenty oraz segmencie dermokosmetyków aptecznych - marka Pharmaceris. Kosmetyki Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris sprzedawane są w ponad 28 krajach świata. Grupa Dr Irena Eris zatrudnia obecnie 800 pracowników, produkuje ponad 20 milionów sztuk produktów rocznie, a marka Dr Irena Eris jest jedną z najcenniejszych i najbardziej znanych polskich marek.

Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, utworzony w 1918 roku, jest największym nieuniwersyteckim ośrodkiem badań biologicznych w Polsce. Do priorytetowych dziedzin podejmowanych w Instytucie należą: neurobiologia, neurofizjologia, biologia i biochemia komórkowa oraz biologia molekularna – w skalach złożoności od organizmów tkankowych przez organelle komórkowe do białek i genów. W Instytucie działa 31 laboratoriów, m.in. nowoczesnej Mikroskopii Konfokalnej, Cytometrii Przepływowej i Skaningowej, Mikroskopii Elektronowej, Testów Behawioralnych i Elektrofizjologii. Instytut dysponuje nowoczesną aparaturą badawczą i zmodernizowaną zwierzętarnią, pozwalającą na hodowlę zwierząt laboratoryjnych, także transgenicznych, według najwyższych standardów. Poziom prac eksperymentalnych, publikacje i silne związki z nauką światową plasują Instytut wśród wiodących placówek biologicznych Europy.

© 2013-2020 by SN2.EU