wtorek, 05 marzec 2013 11:05

Polacy na zakupach – czyli 10 sposobów, by upolować okazję

Polacy kochają zakupy. Kupujemy wszędzie – w sklepikach osiedlowych, galeriach handlowych, Internecie, na lotniskach. Szał sezonowych wyprzedaży właśnie się zakończył, jednak my... nadal kupujemy i dalej szukamy sposobów, by zaoszczędzić. Gdzie najchętniej kupują Polacy? Gdzie jest najtaniej? A może lepiej zapytać: jak upolować okazję?
1. Kupuj on-line
Okazję najłatwiej upolować w Internecie. Za pośrednictwem portali i sklepów internetowych kupić można praktycznie wszystko: od opo samochodowych, przez bilety lotnicze, do kosmetyków i ubrań, a nawet żywności. Moda na zakupy on-lina dotyczy jednak w głównej mierze ciągle ludzi młodych, którzy sprawniej poruszają się po sieci. Pomimo, że coraz więcej kupujemy on-line (wg badań TNS Polska z grudnia 2012 r. już ponad 13 mln osób kupuje w Internecie), w dalszym ciągu na pierwszym miejscu są tradycyjne zakupy.

2.    Licytuj
Szukanie okazji warto zacząć od przejrzenia popularnych internetowych serwisów aukcyjnych. Wśród internautów w naszym kraju najpopularniejszym serwisem z pewnością jest Allegro.pl, jednak coraz większym zainteresowaniem cieszy się też polska wersja portalu eBay.pl. Podobnie jak w przypadku sklepów online, oferta serwisów aukcyjnych jest niemal nieograniczona. Licytacje zaczynają się często od kwot bardzo niewielkich i przy odrobinie szczęścia oraz refleksu wiele produktów możemy nabyć za półdarmo.

3.    Zakupu grupowe – razem taniej
W ciągu ostatnich lat wielką karierę zrobiły zakupy grupowe. Ponad 30 portali, tysiące ofert ze zniżkami na wszelakiego rodzaju produkty i usługi – to prawdziwy rarytas dla „zakupowiczów”. Moda na tego typu zakupy przyszła do nas niedawno, jednak coraz więcej osób decyduje się na oferty, które pozwalają zaoszczędzić nawet do 70% ceny.


4.    Czas na dyskont
Wybieramy galerie handlowe, albo inne sklepy stacjonarne, gdyż liczy się również dla nas miło spędzony czas. Wyjście na zakupy daje nam możliwość spotkania się z przyjaciółmi, a także podpatrzenia nowych trendów i nowinek  modowych – mówi Magdalena Kowalska, psycholog społeczny. – Lubimy atmosferę, jaka towarzyszy wyprawom zakupowym. Dają nam one odrobinę relaksu i wypoczynku. Oprócz miło spędzonego czasu, ważne są również ceny. Stąd, według badań firmy Nielsen z 2012 roku, coraz większą popularnością wśród Polaków cieszą się dyskonty, gdzie ceny wielu produktów bywają zdecydowanie niższe, niż w hipermarketach czy sklepikach osiedlowych.

5.    Kup… na lotnisku
Wybierając się w podróż również możemy zrobić zakupy po okazyjnych cenach, np. w sklepach na lotniskach. Mimo że wraz z naszym wejściem do UE zniknęła granica celna między Polską a pozostałymi członkami wspólnoty i do artykułów kupowanych w strefie wolnocłowej trzeba doliczyć koszty akcyzy i VAT zdarzają się prawdziwe okazje.
Ceny w sklepach wolnocłowych, szczególnie na produkty klasy premium, bywają bardzo okazyjne. Na lotnisku, już po odprawach, spędzamy trochę czasu, więc możemy przyjrzeć się proponowanym ofertom – mówi Ewa Bednarek z centrum zakupu biletów lotniczych www.whynotfly.pl. – Do takich zakupów warto się jednak przygotować i sprawdzić czego nam brakuje oraz wcześniej porównać ceny w innych miejscach. Ponieważ z badań przeprowadzonych przez Global Information w 2012 wynika, że 54% zakupów robionych na lotnisku to zakupy impulsywne.

6.    Targuj się
Wielu osobom targowanie kojarzy się jedynie z bazarem w jednym z arabskich krajów. To błąd. Negocjować ceny możemy prawie wszędzie, choć oczywiście ten sposób ustalania ile zapłacimy najpopularniejszy jest na targach. Próbować zbić cenę możemy także w osiedlowych sklepikach, w butikach z ubraniami, a nawet marketach ze sprzętem elektronicznym i odzieżowych siecówkach. Jak  to zrobić? Wystarczy zapytać sprzedawcę czy może zaproponować rabat.  Często okazuje się, że pracownicy mogą zaoferować nam niższą cenę niż ta, która widnieje na metce.  Targować warto się zwłaszcza wtedy, gdy przedmiot, który zamierzamy kupić jest lekko uszkodzony lub wybrakowany, jednak nie wpływa to na możliwość jego wykorzystania. Bluzka, którą chcesz kupić jest lekko ubrudzona? Targuj się, efekt murowany!

7.    Bądź lojalny
Często robisz zakupy w tym samym sklepie lub korzystasz z produktów jednej marki? Przystąp do programu lojalnościowego. Coraz więcej firm oferuje możliwość bezpłatnego otrzymania karty lojalnościowej, dzięki której korzystać można z wielu ulg i dodatkowych udogodnień. Popularnością cieszą się też programy, które dotyczą kilku produktów lub usług – przykładem takim jest program PayBack. Kupujesz książkę w Empiku lub zamawiasz bilet lotniczy na www.whynotfly.pl, zbierasz punkty i wymieniasz je na nagrody lub bony rabatowe. Prawda, że proste?

8.    Płać kartą
Według prognoz dotyczących rozwoju obrotu bezgotówkowego, przygotowanych przez NBP, w kolejnych latach zwiększy się ilość transakcji z użyciem kart płatniczych. Oprócz wygody zaletą posiadania karty jest także możliwość korzystania z rabatów. Coraz więcej banków współpracuje z firmami oferującą przy zakupie kartą lepsze ceny danych usług czy towarów. Płacąc kartą – oszczędzasz.

9.    Porównuj ceny
Nie zawsze możemy czekać na wyprzedaże lub przeceny. Wtedy najczęściej porównujemy cenny towarów w okolicznych sklepach oraz sklepach internetowych. Pomocne w tym bywają też tzw. gazetki reklamowe. Zamiast od razu je wyrzucać warto zapoznać się z prezentowaną w nich ofertą. Może się bowiem okazać, że kupując w innym sklepie niż zazwyczaj możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Alternatywą dla materiałów wydawanych przez markety są porównywarki internetowe. Korzystając z nich możemy poznać i porównać ofertę sklepów internetowych, ale też często sklepów tradycyjnych.  

10.     Kupuj z głową
I najważniejsze: warto robić zakupy z przysłowiową „głową”. Zastanowić się, czy dany produkt faktycznie jest nam potrzeby i czy na dnie naszej szafy nie zalega już kilka podobnych par spodni. Spędzić trochę czasu porównując oferty w różnych sklepach i wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję.  Zaoszczędzone środki na pewno się przydadzą… na kolejne zakupy.
© 2013-2020 by SN2.EU