czwartek, 16 luty 2012 13:40

Trendy kulinarne w 2012 okiem eksperta

Istotnym elementem kształtującym nadchodzące trendy w gastronomii jest zwiększająca się świadomość ludzi na temat zdrowego stylu życia i właściwego odżywiania. Od kilku lat w naszym kraju na popularności zyskują różne formy aktywności fizycznej, co chwila otwierają się również nowe siłownie, kluby fitness i salony odnowy biologicznej.

Oprócz dbania o kondycję, szczególny nacisk specjaliści kładą jednak na odpowiednią dietę, co może zniechęcić niektórych klientów do odwiedzania lokali w obawie na przykład przed nadmiarem tłuszczu w potrawach. Rozwiązanie takiej sytuacji będzie wymagało pewnej elastyczności i otwartości na sugestie gości, nie wspominając, iż dobrze skomponowane menu jest podstawą każdego szanującego się lokalu.

Obok powszechnie znanych, ale niekoniecznie lekkostrawnych potraw mięsnych, obowiązkowo w karcie menu muszą być obecne sałatki, dania wegetariańskie, z ryb lub owoców morza. Ważne jest również wpojenie personelowi, że dzięki indywidualnemu podejściu do każdego zamówienia można osiągnąć o wiele więcej, zacieśniając więzi między gośćmi a restauracją.

W kwestii menu i potraw, niezwykle interesująco prezentują się zagraniczne trendy żywieniowe oraz prognozy amerykańskich i brytyjskich ekspertów na ten temat. Trzeba jednak wziąć pod uwagę specyficzne podejście Polaków do nowości. O ile jesteśmy coraz bardziej otwarci na nowe połączenia i doznania, o tyle wciąż z sentymentem odnosimy się do znanych i sprawdzonych smaków.

Prognozowany więc przez ekspertów z firmy konsultingowej Baum + Whiteman z Nowego Jorku upadek comfort food może w ogóle nas nie dotyczyć, zwłaszcza, że ten fenomen jest w Polsce stosunkowo nowy i nieodkryty. Jakkolwiek, ci spragnieni nowości też znajdą coś dla siebie. Kuchnia fusion może bowiem rozwinąć swoją formę do nieprawdopodobnej mieszanki naleciałości.

Nie powinno więc dziwić, jeżeli w połowie roku spotkamy dania czerpiące inspirację ze wszystkich kontynentów czy jeszcze ciekawsze wersje znanych nam polskich potraw. Ciekawostką może być przewidywany zarówno przez nowojorskich specjalistów, jak i Mike’a Pattona (autora bloga lostincatering.com) zbliżający się boom na koreańskie potrawy. Zanim jednak zainwestujemy w nowego szefa kuchni lub szkolenie personelu, pamiętajmy, iż zagraniczne trendy dopływają do nas z małym opóźnieniem. Warto też przypomnieć o wspomnianym przywiązaniu Polaków do sprawdzonych smaków.

Istnieją także pozytywne prognozy dla naszych rodzimych wyrobów. Kuchnia koreańska opiera się w dużym stopniu na piklowanych produktach dlatego niewykluczone jest przyjście mody na przetwory domowej produkcji lub ich zmodyfikowane wersje z orientalnymi dodatkami

Autor Pan Paweł Boczkowski z warszawskiego lokalu Sofa Restaurant & Bar.

© 2013-2020 by SN2.EU