czwartek, 19 wrzesień 2013 19:34

Czas na grzybobranie!

Polska jesień to czas wycieczek na grzyby. Grzybobranie jest swego rodzaju sportem narodowym. Zajęcie, które praktycznie nie jest znane ani popularne w zachodniej Europie dla większości z nas jest prawdziwym jesiennym hobby. 

 

Widząc jak wiele osób wrześniową porą wyrusza wraz z pierwszymi promieniami słońca do lasów mogłoby się zdawać, że nic tak nie relaksuje jak wycieczki w poszukiwaniu dorodnych grzybów. Pewnie niewielu z nas wie, że aby pójść na grzyby we Francji trzeba zapłacić, we Włoszech należy wystąpić o kartę grzybiarza, zaś w Belgii i Holandii w ogóle nie można ich zbierać. 

Co zrobić ze zbiorami? Cześć na pewno zostanie przeznaczona do suszenia, a amatorzy przekąsek zrobią grzybki w zalewie. Jednak poza duszonymi maślakami i zupą z kurek można pokombinować w kuchni i wyczarować mniej oczywiste danie. Proponujemy ciekawe połączenie mięsa, grzybów i … bakalii. 

 

Gulasz z grzybami i żurawiną

Składniki: (5-6 porcji)

700-800g szynki wieprzowej pokrojonej w kostkę

1 duża biała cebula lub por 

garść świeżych lub suszonych borowików i podgrzybków

garść suszonej żurawiny (np. Bakalland)

garść suszonych jabłek

olej do smażenia

sól, pieprz, papryka słodka, 2 łyżki mąki 

 

Wykonanie:

Mięso delikatnie oprószyć mąką i podsmażyć na oleju na patelni. Cebulę pokroić w talarki, dodać do mięsa, wymieszać. Przyprawić do smaku. Dodać świeże grzyby lub uprzednio namoczone przez 15 minut jeśli używamy suszonych. Podlać szklanką wody. dusić pod przykryciem aż mięso zmięknie. Posypać potrawę żurawiną i suszonymi jabłkami i dusić kolejne kilka minut. Podawać z kaszą np. pęczakiem. 

Więcej informacji na WWW.bakalland.pl 

© 2013-2020 by SN2.EU