wtorek, luty 27, 2024
piątek, 08 grudzień 2023 16:30

Na czym polega psychoterapia

Dietetyk Łódź Dietetyk Łódź mat.prasowe

Na wizytę u dietetyka zwykle decydujemy się, kiedy mamy za sobą kolejne nieudane próby odchudzania. Popularne, ale często nieracjonalne diety, czy ograniczanie ilości jedzenia nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty, a efekt jo-jo motywuje do skorzystania ze wsparcia specjalisty. Wiele osób podchodzi do wizyty u dietetyka z ciekawością, ale również z pewną niepewnością – co mnie czeka? Jak się przygotować? Jakie pytania zostaną mi zadane?

Rola wywiadu żywieniowego w diagnostyce dietetycznej

Dietetyk Łódź to osoba, której nie możemy się wstydzić. Nadprogramowe kilogramy, czy inne mankamenty sylwetki nie mogą być barierą do odwiedzenia gabinetu dietetyka. Jest to osoba, która ma nam pomóc w skutecznej zmianie stylu życia, która doprowadzi do utraty zbędnych kilogramów i opanowania chorób dietozależnych. Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Pierwszym etapem wizyty jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu żywieniowego. Jest to ważny moment dla zrozumienia nawyków żywieniowych pacjenta, jego preferencji oraz wcześniejszych doświadczeń z dietami. Przed wizytą warto przemyśleć, jak wygląda nasza typowa dieta, jak często i w jakich ilościach jemy, oraz jakie mamy zwyczaje związane z jedzeniem. Ważne są też informacje o stylu życia, aktywności fizycznej, ewentualnych nałogach oraz ogólnym stanie zdrowia.

Skuteczność diety nie ogranicza się tylko do kwestii wagi, ale ma również wpływ na ogólny stan zdrowia. Osoby z nadwagą często zmieniają dietę również z powodu nadciśnienia, nieprawidłowego cholesterolu czy cukrzycy. Ważne jest, aby dietetyk znał Twój aktualny stan zdrowia. Przygotuj informacje o wszelkich diagnozach medycznych, alergiach, nietolerancjach żywnościowych oraz aktualnie zażywanych lekach i suplementach. Przydatne będą też wyniki ostatnich badań (np. morfologia, poziom cukru we krwi). Dzięki temu dietetyk lepiej dopasuje dietę do indywidualnych potrzeb.

Bardzo ważną częścią wizyty jest pomiar masy i składu ciała. Aby wyniki były wiarygodne, zaleca się, by nie jeść i nie wykonywać intensywnych ćwiczeń przynajmniej trzy godziny przed pomiarem. Ważne jest też, aby nie przystępować do badania z pełnym pęcherzem, a kobiety powinny unikać pomiaru w czasie menstruacji.

Na podstawie wywiadu i pomiarów, dietetyk formułuje wstępne zalecenia żywieniowe.

Kto powinien zgłosić się do dietetyka?

Osoby z nadwagą i otyłością, które mimo przejścia na diety odchudzające, nadal nie schudły. W gabinecie dietetyka uzyskają indywidualnie dopasowany plan żywieniowy oraz wsparcie w zmianie nawyków, co jest kluczowe dla skutecznego i trwałego odchudzania.

Z porady dietetyka mogą także skorzystać osoby, zmagające się z chorobami takimi jak cukrzyca, choroby serca, wysoki cholesterol czy nadciśnienie. Dietetyk pomoże im ustalić dietę, korzystną w ich stanie zdrowia. Dietetyk może pomóc osobom z alergiami pokarmowymi, w opracowaniu planu żywieniowego, który będzie bezpieczny i zrównoważony.

Do dietetyków zgłaszają się także osoby starające się o dziecko, aktywne fizycznie, z zespołem jelita drażliwego, dzieci i nastolatki, osoby z zaburzeniami odżywiania.

Pierwsza wizyta u dietetyka to ważny krok w kierunku zmiany swojego stylu życia na zdrowszy. Przygotowanie się do wizyty i świadomość tego, czego można się spodziewać, może przyczynić się do sukcesu całego procesu.