sobota, czerwiec 22, 2024
piątek, 01 grudzień 2023 12:35

Zupa cebulowa - proste danie z ciekawą historią

zupa cebulowa zupa cebulowa - Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Zupa cebulowa to siła prostoty! Z pewnością każda gospodyni przygotowująca tę potrawę ma swoją wersję zupy cebulowej, szukając ideału natomiast powinniśmy spoglądać w stronę, w której znajduje się francuska zupa cebulowa. To prawdziwy rarytas, który na rodzimych stołach szczególnie często gości w okresie jesienno-zimowym. Danie, choć przeważnie bardzo lekkie, ma właściwości rozgrzewające i dostarcza wielu ważnych składników odżywczych. Co warto wiedzieć o zupie cebulowej? Jak ugotować smaczną zupę cebulową?

 

1. Zupa cebulowa - historia

2. Jak zrobić dobrą zupę cebulową?

3. Właściwości zupy cebulowej

Apetyczna zupa cebulowa wcale nie jest trudna do przygotowania - pamiętaj jednak, że siła tkwi w przyprawach i dodatkach podkreślających smak tego dania.

Zupa cebulowa - historia

Podobno najlepsza zupa cebulowa to zasługa samego Ludwika XIV. Istnieją dwa przekazy na ten temat. Jeden z nich określa zupę cebulową jako danie zawiedzionych myśliwych, które uratowało atmosferę w jednej z królewskich rezydencji. Wystarczyło kilka cebul, trochę masła i szampana, aby nie tylko zaspokoić głód króla i reszty dworu, ale również na stałe urozmaicić wersalskie menu. Druga wersja głosi, że recepturę do Wersalu zawiózł sam Stanisław Leszczyński - król Polski, który odwiedzał swoją córkę, a jednocześnie małżonkę Ludwika XV. Przyjeżdżając na francuski dwór przywiózł ze sobą przepis spisany w jednej z francuskich gospód.

Jak zrobić dobrą zupę cebulową?

Niezależnie od tego, która wersja jest prawdziwa, nie sposób zaprzeczyć, że zupa cebulowa to jedno z najsmaczniejszych i najłatwiejszych do przygotowania dań na świecie. Oprócz kluczowego warzywa w przepisach pojawia się czosnek, masło, bulion warzywny i dodatek białego wytrawnego wina. Przeważnie kluczem do idealnego smaku staje się karmelizowana cebula, odpowiadająca nawet tym, którzy za tym warzywem w podstawowej postaci nie przepadają.

Zupę cebulową można podać grzankami i serem, najlepiej nieco ostrzejszym, który przełamuje delikatny smak dania. Możesz także danie zapiec w piekarniku, na przykład pod skorupką z ciasta francuskiego.

Właściwości zupy cebulowej

Zupa cebulowa dostarcza solidnej dawki cennych składników odżywczych. Wśród nich można wymienić siarkę, żelazo, potas, magnez, mangan, fluor, wapń, fosfor, witaminę A, witaminę C, witaminę E, witaminy z grupy B, kwas foliowy, flawonoidy oraz fruktany. Bogactwo tych składników sprawia, że cebula pełni rolę naturalnego środka przeciwzapalnego, reguluje poziom glukozy we krwi, wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych i łagodzi objawy związane z przeziębieniem czy grypą. Dodatkowo, działa korzystnie na układ trawienny, zapobiegając opuchliznom i zaparciom.