niedziela, czerwiec 23, 2024
czwartek, 25 maj 2023 17:16

Komplety patelni – z ilu elementów się składają?

zestaw klasycznych patelni zestaw klasycznych patelni mat.praoswe

Wyposażenie kuchni to nie lada wyzwanie. Od mebli, przez sprzęty AGD, aż po garnki i zastawę. Warto postawić na takie rozwiązania, które nie tylko ładnie się prezentują, ale są też praktyczne i funkcjonalne. W każdej kuchni powinny znaleźć się patelnie, które posiadają nieprzywierającą powłokę. Jedna, czy więcej? Zdecydowanie kilka patelni ułatwi Ci przygotowywanie dań wieloskładnikowych oraz przyjęć. Zobacz, z czego składają się przykładowe komplety.

 

Zestaw patelni – wyposażenie każdej kuchni

Wybierając patelnie do domowego użytku warto postawić na takie, które są stosunkowo lekkie, ale solidnie wykonane. Dobrze jest wyposażyć się w 2-3 patelnie o różnej średnicy, które przydadzą się do codziennego przygotowywania posiłków. Ta o średnicy 28-30 cm jest idealna do smażenia mięs czy ryb. Na takiej powierzchni z powodzeniem można smażyć naleśniki czy krokiety, a także mieszać dania (np. przekładać makaron do sosu).

Mniejsze patelnie będą odpowiednie do przygotowania jajecznicy czy szybkiego dania na obiad. Patelnia o średnicy ok. 20 cm to uniwersalny wybór, z którego można korzystać w wielu sytuacjach kulinarnych, także do duszenia czy podgrzewania.

Jakość patelni wpływa na jakość potraw

Powłoki non-stick w patelniach sprawiają, że w czasie gotowanie nic nie przywiera do ich dna. To nie tylko wygodniejsze gotowanie i mała szansa na przypalenie czegokolwiek, ale też zdrowsze posiłki. Na patelnie pokryte powłoką teflonową czy ceramiczną nie trzeba dodawać żadnego tłuszczu, a jeśli chcesz go użyć, to wybierz zdrową i wartościową oliwę.

Warto też pamiętać o tym, żeby podczas smażenie nie korzystać o ostrych narzędzi, które mogą zarysować powłokę. Najlepsze są akcesoria drewniane lub te z silikonowym zakończeniem. Patelnie z powodzeniem można myć w zmywarce. Warto pamiętać, żeby gorącej patelni nie zalewać zimną wodą.

Jaka patelnia może się przydać?

Poza zestawem klasycznych patelni, warto też rozważyć zakup takiej dedykowanej do naleśników. Posiada o wiele niższe brzegi, co pozwala na łatwiejsze odwracanie placków. Powierzchnia takiej patelni szybko i równomiernie się nagrzewa, a dobrej jakości powłoka sprawia, że nic do niej nie przywiera. Dodatkowo do smażenia nie trzeba używać dużej ilości tłuszczu.

Jeszcze inna patelnia to ta, dedykowana do grillowania. Ma charakterystyczną żebrowaną powierzchnię, dzięki czemu w domowych warunkach można stworzyć dania z dodatkami smakujące latem. Patelnie są doskonałe grillowania mięs, ryb, warzyw – a wszystko to bez konieczności użycia tłuszczu. Dzięki temu nawet w sezonie zimowym możemy urozmaicić codzienny jadłospis.

 

 zestaw klasycznych patelni

Wygląd też ma znaczenie!

Poza użytecznością i funkcjonalnością sprzętów kuchennych, w tym garnków i kompletów patelni, często zwracamy też uwagę na ich estetykę. Decydując się na zestaw dwóch, trzech czy więcej patelni zyskujemy elementy spójne pod względem stylu i koloru. Różne opcje kolorystyczne czy designerskie rączki sprawiają, że takie patelnie staną się ozdobą każdej kuchni.