poniedziałek, kwiecień 22, 2024
poniedziałek, 22 maj 2023 12:39

Czy werbena patagońska jest łatwa w uprawie?

Werbena patagońska Werbena patagońska mat.prasowe

Werbena patagońska to przepiękna bylina, która ozdobi nasz ogród. Kwiaty robią ogromne wrażenie. Osoby, które marzą o własnej werbenie, mają wątpliwości, czy poradzą sobie z jej uprawianiem. Okazuje się, że wbrew pozorom nie jest trudna w uprawie i to nawet dla początkujących ogrodników.

Wysiew werbeny patagońskiej

Werbenę patagońską można kupić w ogrodnictwie, ale można pokusić się także o samodzielny wysiew. Najważniejsze jest to, aby zmieścić się w najlepszym terminie wysiewu dla werbeny. Najlepiej zrobić to na samym początku roku. Gdy tak zrobimy, to latem będzie zdobiła już pięknymi kwiatami nasz ogród. Najlepiej zainwestować w mini szklarenkę, którą umieszcza się na parapecie. Gdy pojawią się młode siewki, to warto je przesadzić do torfowych doniczek.

Uprawa rośliny

Nie tylko wysiew jest bardzo łatwy, ale także sama uprawa byliny. Najważniejsze jest podłoże, w którym będziemy ją uprawiać. Najlepsze będą gleby piaszczyste, suche, czy też piaszczysto-gliniaste. Odczyn powinien być lekko zasadowy, czy też obojętny. Najbezpieczniej będzie zapewnić swojej roślinie napowietrzenie gleby oraz drenaż. Jeśli gleba będzie za ciężka, czy też podmokła, to niestety werbena patagońska nie odwdzięczy się przepięknymi kwiatami.

Warto zdecydować się na nasłonecznione stanowiska, ale jednocześnie nieco zacienione i koniecznie osłonięte od wiatru. Gdy mamy do czynienia z brakiem deszczu, to pamiętajmy o regularnym podlewaniu rośliny. Jeśli chodzi o zastosowanie nawozu, to w zupełności wystarczy nawieźć roślinę dwa razy w sezonie.

Kiedy można liczyć na kwiaty?

Najbardziej atrakcyjne w roślinie są oczywiście kwiaty. Ogrodnicy, którzy lubią rozkoszować się przez długi czas kwiatami w swoim ogrodzie, powinni postawić właśnie na werbenę. Może się bowiem pochwalić rekordowo długim okresem kwitnienia. Na przepiękne kwiaty w kolorze różowofioletowym możemy liczyć, począwszy od lipca, aż do końca października.

Ciekawostką jest to, że nieścięte kwiatostany po przymrozkach zachwycą nawet swoim wyglądem zimą. Przy werbenie latem można spotkać sporo motyli, pszczół oraz innych owadów. Roślina jest bardzo miododajna. Najlepiej kwitnie na stanowisku słonecznym.

Sporo osób zastanawia się także, czy już w pierwszym roku można liczyć na kwiaty. Jak to wygląda w rzeczywistości? Jak najbardziej tak. Gdy wysiejemy bylinę zimą, czy też kupimy gotowe sadzonki, to już w lipcu możemy liczyć na pierwsze kwiaty.

Werbena patagońska jest rośliną mocno dekoracyjną, a więc warto dla niej zarezerwować widoczne miejsce w ogrodzie. Świetnie będzie się prezentowała na tle kwiatów w innym kolorze. Werbena patagońska jest coraz bardziej popularną rośliną w polskich ogrodach.

Jedynym minusem tej byliny jest jej trudność przezimowania. Czasami nawet kilkustopniowy mróz jest dla niej zabójczy. Sporo ogrodników próbuje werbenę przezimować w doniczkach, ale nie jest to łatwe zadanie. Raczej należy ją potraktować jako roślinę jednoroczną. Nie oznacza to jednak, że należy z niej zrezygnować. Jest przepiękna.