wtorek, kwiecień 16, 2024
poniedziałek, 02 styczeń 2023 15:32

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychologa?

psycholog katowice psycholog katowice materiały prasowe

Psycholog jest specjalistą, zajmującym się przede wszystkim doraźną pomocą osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Posiada umiejętności i naukowe techniki, które pomagają uporać się z traumatycznymi wydarzeniami, ale też wspiera w codziennych zadaniach czy też w radzeniu sobie ze stresem.

 

W jakich dokładnie sytuacjach pomaga psycholog?

Psycholog jest osobą, która przede wszystkim ma pomagać w wychodzeniu z trudnych sytuacji życiowych. Najbardziej kojarzymy go z traumatycznymi doświadczeniami, które przydarzają się nam nagle, jak choćby wypadek, ciężka choroba czy śmierć bliskiej osoby. Tego typu działanie ma zazwyczaj charakter interwencji kryzysowej, co oznacza wsparcie zarówno w danym momencie, jak i wypracowanie technik, które pomogą w przyszłości oraz uchronią cierpiącą osobę przed rozwinięciem jeszcze poważniejszych dolegliwości, jak m.in. PTSD.

Jednocześnie psycholog służy też jako doradca życiowy. Może pomóc w podjęciu trudnej decyzji, gdy jesteśmy na poważnych rozstajach dróg. Dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom jest w stanie pokazać potrzebującej osobie różne możliwości i naprowadza na scenariusze, na które samemu trudno wpaść. Jednocześnie dba o to, aby pacjent nie skrzywdził ani siebie, ani swojego otoczenia.

Psycholog Katowice często staje się także pierwszą osobą odpowiedzialną za wstępną diagnozę pacjenta. Może pomóc mu rozpoznać problemy, a także skierować do lekarza psychiatry czy psychoterapeuty, którzy zajmą się leczeniem farmakologicznym i pogłębioną terapią. Warto przy tym pamiętać, że psycholog zazwyczaj nie prowadzi długiej psychoterapii i spotkania z nim ograniczone są do kilku, maksymalnie kilkunastu sesji.

Odpowiedź na pytanie: z jakim problemem przychodzisz?

Jeśli zastanawiasz się, od czego zacznie się rozmowa z psychologiem, to możemy ci zagwarantować, że właśnie od tego ważnego pytania. Specjalista musi bowiem wiedzieć, co cię trapi, aby mógł prowadzić dalsze spotkania w optymalny, dopasowany do twojego problemu sposób. Dlatego koniecznie przygotuj sobie przed pierwszą wizytą odpowiedź na pytanie, jaki jest twój problem.

Symptomy, które zauważyłeś

Nie zawsze potrafimy sami ocenić, co nam dolega. Jednak wyczuwalne cierpienie psychiczne zawsze daje konkretne symptomy, zazwyczaj ze strony emocji i zachowań, ale nierzadko także ze strony naszego ciała. Obserwacja objawów psychicznych i somatycznych pozwala zauważyć, że dzieje się coś złego – a to z kolei staje się przyczyną wizyty u psychologa.

Jeśli więc nawet nie umiesz odpowiedzieć na konkretne pytanie, co się stało, postaraj się jak najdokładniej opisać wszystko, co odczuwasz. Pomyśl o swoich przekonaniach, trudnościach, wyzwaniach i tym, co pamiętasz z przeszłości, aby jak najlepiej przedstawić swoją sytuację psychiczną. Nie zapomnij także o przedstawieniu psychologowi swojej obecnej sytuacji życiowej, która może mieć istotny wpływ na twój stan.

Poprzednie wyniki i diagnozy

Cierpisz na chorobę przewlekłą, przyjmujesz leki? A może po prostu posiadasz ostatnie wyniki badań? Jeśli tak, mogą stać się one dodatkową pomocą dla twojego psychologa, ponieważ ułatwią mu rozpoznanie twojego stanu i wszystkich czynników, które na niego wpływają. Dlatego warto przynieść je ze sobą na pierwszą wizytę.