piątek, 02 wrzesień 2022 12:06

Jak wyprać sofę?

Firma sprzątająca Firma sprzątająca pixabay

W każdym domu znajdują się tapicerowane meble, które niezwykle trudno utrzymać w czystości. Na największą ilość trudności w tym zakresie narażeni są właściciele czworonogów oraz świeżo upieczeni rodzice, którzy bardzo często zadają sobie pytanie, jak wyczyścić sofę szybko i efektywnie.

 

Istnieje wiele porad związanych z tym, jak poradzić sobie z plamami na takich tkaninach. Metodę należy jednak dobrać adekwatnie do wymagań materiału i rodzaju zabrudzeń. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyczyścić sofę domowymi sposobami z plam i zanieczyszczeń, przeczytaj artykuł do końca i poznaj nasze wskazówki.

Jak wyczyścić sofę z materiału? Regularnie odkurzaj sierść i kurz!

O meble tapicerowane należy dbać na bieżąco, a nie jedynie w momencie, kiedy pojawią się nieestetyczne plamy. Zalegające drobinki brudu w pewnym momencie sprawią bowiem, iż kanapa straci swój pierwotny wygląd i w konsekwencji stanie się szara i zniszczona. Można tego uniknąć, odkurzając regularnie. Jak wyczyścić sofę z materiału odkurzaczem? Wymiataj kurz i sierść zwierząt z pomocą zaawansowanego sprzętu minimum 2-3 razy w tygodniu.

Jak wyczyścić sofę domowymi sposobami?

Uciążliwych plam z kanapy można pozbyć się na wiele sposobów, aczkolwiek największym zaufaniem cieszą się obecnie domowe metody. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ wiele tkanin mogłoby ulec zniszczeniu po zaaplikowaniu agresywnych środków chemicznych.

Wszystkie poniżej opisane sposoby cieszą się ogromną popularnością i nieposzlakowaną opinią. Mimo to, zanim wykorzystasz je na całej długości tapicerki, sprawdź, jak takie środki będą reagować w połączeniu z materiałem zastosowanym w przypadku sofy w Twoim mieszkaniu. Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko uszkodzenia lub wyblaknięcia tkaniny. Test przeprowadź w niewidocznym miejscu.

Jeśli obawiasz się, że samodzielnie nie poradzisz sobie z tym zadaniem, możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów. Firma sprzątająca posiada bowiem ogromne doświadczenie w tym zakresie, dlatego jej pracownicy będą doskonale wiedzieć, jak wyprać sofę, aby ostateczny rezultat był w pełni zachwycający.

Jak wyczyścić sofę z materiału?

Sofy z materiału są niezwykle kłopotliwe w czyszczeniu. Każda tkanina może bowiem zupełnie inaczej zareagować na zastosowane środki. Wśród bezpiecznych metod można wyróżnić mieszanki na bazie produktów, które znajdują się w każdym domu.

  • Soda oczyszczona – W artykule dotyczącym tego, jak wyprać sofę, nie może oczywiście zabraknąć królowej w usuwaniu wszelkiego rodzaju plam – sody oczyszczonej. Składnik ten możesz użyć bezpośrednio na plamę w przypadku świeżych zabrudzeń, np. z czerwonego wina lub buraków. Wystarczy, że pozostawisz sodę na kilka godzin, a następnie przetrzesz brudne miejsce miękką ściereczką. Możesz też stworzyć specjalną miksturę z dodatkiem soku z cytryny i wody. Taką mieszanką wyczyścisz całą tapicerkę.
  • Kwasek cytrynowy – Mieszanka z wykorzystaniem tego składnika jest niezwykle skuteczna, zwłaszcza w przypadku nieco starszych plam. Przygotuj mieszankę z wykorzystaniem 10 g kwasku cytrynowego i szklanki wody. Namocz ścierkę i przecieraj zabrudzenie, aż zniknie całkowicie.
  • Mąka ziemniaczana – Składnik ten to odpowiedź na pytanie, jak wyprać sofę i usunąć tłuste plamy. Jeśli chcesz pobyć się zabrudzeń w ten sposób, rozsyp mąkę w brudnym miejscu i poczekaj kilka minut, a następnie weź odkurzacz do ręki i usuń pozostałości po białym proszku lub przetrzyj je suchą szmatką.

Jak wyprać sofę ze skóry?

Sofa wykonana ze skóry lub ekoskóry również wymaga odpowiedniego podejścia i właściwej pielęgnacji. Niestety sposoby związane z tym, jak wyczyścić sofę z materiału, nie sprawdzą się w tym przypadku. Takie domowe metody mogłyby bowiem jedynie uszkodzić wyjątkową strukturę tych mebli.

Jak wyprać sofę ze skóry bezpiecznie i skutecznie? Przede wszystkim zrezygnuj z wykorzystywania agresywnych środków czyszczących. Rozpuszczalniki, wybielacze i wszelkie produkty z dodatkiem alkoholu będą miały szkodliwe działanie i zamiast usunąć zabrudzenia, stworzą kolejne nieestetyczne plamy.

W tym przypadku sięgaj lepiej po wilgotne chusteczki lub ściereczki namoczone w roztworze wody i mydła. Możesz też wykorzystać specjalne środki do czyszczenia sof skórzanych, które są dostępne na sklepowych półkach. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie ostatecznie się zdecydujesz, pamiętaj, aby po myciu dokładnie wypolerować powierzchnię. Skórzana kanapa będzie wówczas pięknie się prezentować, dzięki idealnie lśniącej strukturze.

Jak wyczyścić sofę? Regularnie i z pomocą odpowiednich środków!

Choć sofa najczęściej służy do wypoczynku po całym dniu ciężkiej pracy, to jednak nie pełni ona w domu wyłącznie swojej podstawowej funkcji. Kanapa powinna się też świetnie prezentować, ponieważ znajdując się w centralnym miejscu w salonie pełni funkcję dekoracyjną. To właśnie dlatego musisz wiedzieć, jak wyczyścić sofę, aby jej wygląd stale zachwycał.

Pamiętaj, aby regularnie – 2-3 razy w tygodniu odkurzać całą powierzchnię z kurzu i sierści. Na bieżąco usuwaj świeże plamy, najlepiej domową mieszanką. Środki i sposób działania zawsze dobieraj adekwatnie do wymagań konkretnego materiału. Zanim zaczniesz wykonywać jakiekolwiek wiążące działania, przeprowadź test w niewidocznym miejscu.

© 2013-2020 by SN2.EU