niedziela, 02 styczeń 2022 16:33

Jak znaleźć dobry i bezpieczny przewijak?

przewijaki dla niemowląt przewijaki dla niemowląt unplash

Niemowlaka należy przewijać nawet kilkanaście razy dziennie. Młoda mama powinna zapewnić sobie komfort przewijania malucha, aby nie obciążać kręgosłupa.

Miejsce do przewijania powinno być wygodne także dla innych domowników zajmujących się maluchem. Można dziecko kłaść na kanapie, ale wcześniej trzeba na niej rozłożyć ceratkę i pieluszkę tetrową. Teoretycznie to samo można zrobić na stole. Jednak najwygodniej będzie, gdy wybierze się przewijak. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak znaleźć dobry i bezpieczny.

 

Wysokość przewijaka ma znaczenie

Przewijak może być osobnym meblem wyposażonym w dodatkowe półki i organizery, dzięki temu wszystko jest pod ręką i po nic nie trzeba się schylać. Na pewno przewijanie w wygodnej pozycji, zwłaszcza dla młodej mamy dopiero co po porodzie, jest bardzo ważne. Dlatego taki model może okazać się odpowiedni, choć to nie jedyna możliwość wszak są jeszcze przewijaki dla niemowląt na komodę czy też na łóżeczko. Alternatywą są stosowane bardzo często w pokoju matki i dziecka przewijaki ścienne. Czym charakteryzują się poszczególne modele przewijaków dla niemowląt?

Czym charakteryzuje się przewijak na łóżeczko?

Przewijak na łóżeczko jest montowany za pomocą specjalnych dołączonych nóżek lub systemu mocowania. Jest usztywniany i najczęściej pokryty folią lub ceratą. Na taką powierzchnię wykonaną najczęściej z tworzywa sztucznego można położyć prześcieradło lub pieluszkę tetrową dla zwiększenia komfortu malucha. Przewijaki dla niemowląt muszą być odpowiednio wyprofilowane, to znaczy, że powinny mieć podwyższone boki. To zapobiega przekręceniu się i wypadnięciu dziecka, choć i tak, zwłaszcza gdy jest już starsze i bardziej ruchliwe, trzeba je nadzorować. Niektóre modele przewijaków na łóżeczko mogą mieć także zagłówek.

Przewijak na komodę – co należy wiedzieć?

Przewijak na komodę tak naprawdę występuje w kilku rodzajach może być to materiałowy przewijak kładzony po prostu na szafkę albo cały mebel z przewijakiem montowanym na prowadnicach. Przewijak można zdemontować i wtedy zyskuje się mebel do pokoju dziecięcego. Jeśli przewijak wykonany jest z tworzywa i przeznaczony na komodę, to należy dokupić do niego materac, który zapewni dziecku komfort podczas zmiany pieluszki. Takie rozwiązanie może być równie funkcjonalne jak przewijak na łóżeczko, pod warunkiem, że komoda ma odpowiednią wysokość.

Dla kogo przewijak ścienny?

Popularnym modelem jest także przewijak ścienny. Na taki mogą zdecydować się rodzice, którzy w pokoju dziecka czy wspólnej sypialni nie mają zbyt wiele miejsca. Wtedy model ścienny się sprawdzi, bo nie zabierze cennej przestrzeni użytkowej. Po rozłożeniu przewijaka do dyspozycji są półki, ale i kieszonki. Zatem wszystkie akcesoria pielęgnacyjne takie jak zasypki, chusteczki nawilżane, czy też kremy na odparzenia, a także rzecz jasna pieluszki znajdą swoje miejsce. W organizerze można trzymać także witaminy dziecka, bo to dobra okazja by zaaplikować mu niezbędną dla jego rozwoju witaminę D w kropelkach.

Przewijak drewniany czy z tworzywa?

W kwestii wyboru pozostaje też materiał, z jakiego wykonany jest przewijak. Może być to drewno albo tworzywo sztuczne. W pierwszym przypadku przewijak na pewno będzie pasował do drewnianego łóżeczka ale i komody. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju przewijak trzeba doposażyć w materacyk dla dziecka. Przewijak dla dziecka powinien być miękki. Przy wyborze określonego modelu należy zwrócić też na maksymalne obciążenie, a także wymiary. Oczywiście każdy bezpieczny przewijak posiada stosowne certyfikaty.

Czy warto zakupić przewijak turystyczny? To ostatni z przewijaków, jaki można nabyć. Jego wadą jest fakt, że przed użyciem trzeba go nadmuchać. Niemniej jednak przez to w podróży zajmuje mało miejsca, a przecież postoje można zaplanować tam, gdzie są pokoje dla matki z dzieckiem, natomiast sam przewijak wykorzystywać w trakcie pobytu na wakacjach czy krótszym wyjeździe. Jest wiele kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze przewijaka, dlatego warto dobrze się nad tym zastanowić. Bezpieczeństwo, design i praktyczne rozwiązania w tym przypadku cechują dobry produkt.

© 2013-2020 by SN2.EU