środa, 01 grudzień 2021 11:16

Ceramika z Bolesławca - tradycja i historia znana na całym świecie!

Andy Ceramika Andy Ceramika pixabay

Bolesławiec to bez wątpienia stolica polskiej ceramiki. W końcu już od XVI wieku wytwarzane są tam naczynia z naturalnych podkładów gliny kamionkowej znajdujących się w dorzeczu Kwisy i Bobru.

Przez wiele lat wyroby te przeszły ogromną ewolucję, jednak co najważniejsze, nadal pozostają unikalne, a wszystko za sprawą ręcznych zdobień nanoszonych na wszystkie produkty. Dlaczego ceramika z Bolesławca jest tak wyjątkowa? Dowiesz się z naszego artykułu.

 

Jaka jest historia ceramiki z Bolesławca?

Produkcja ceramiki w Bolesławcu związana jest ze znajdującymi się w dorzeczu Kwisy i Bobru złożami gliny kamionkowej. Już w XVI wieku miejscowa ludność zobaczyła w nich ogromny potencjał i rozpoczęła produkcje naczyń w pierwszej garncarni w Bolesławcu na ulicy Piaskowej. Działała ona aż do XVII wieku. Powstawały tam naczynia produkowane ręcznie. Na początku były one pokryte jedynie brązowym szkliwem ziemnym wraz z białymi motywami kwiatowymi. Już w XIX wieku produkcja ceramiki przeżyła niemałą rewolucję, gdyż zrezygnowano z brązowego szkliwa na rzecz glinki wypalanej na biały kolor. Dziś ceramika Bolesławiec to cała masa różnorodnych zdobień, wzorów, motywów i kolorów, która powstaje na białym szkliwie. Jest niezwykle wytrzymała i trwała oraz niezwykle dekoracyjna, dzięki temu cieszy się ogromną popularnością. 

Porcelana Bolesławiec - jak odbywa się jej produkcja?

Jak już zostało wspomniane, ceramika bolesławiecka powstaje z naturalnych złóż gliny kamionkowej zlokalizowanych w okolicach Bolesławca. Cały proces produkcji jest niezwykle wyjątkowy, a wszystko za sprawą ręcznego formowania naczyń. Są one suszone i wypalane wstępnie w temperaturze około 800 stopni Celsjusza. Następnie wykonywane są na nich unikatowe zdobienia, z których słynie ceramika bolesławiecka. To ręcznie malowane dekorację pędzlem i metodą stempelkową, które w końcowym etapie są zabezpieczane za pomocą szkliwienia. Malowane są na różnorodne wzory, niezwykle charakterystyczne pawie oczka, maki, groszki, zielone listki, kwiaty i wiele innych. Dodatkowo często pojawia się na nich charakterystyczny kolor kobaltowy. Wyjątkowość naczyń z Bolesławca polega na ich unikatowości, a wszystko ze względu na ręczne zdobienia wykonywane bez użycia maszyn. Dzięki temu nie da się zrobić dwóch identycznych naczyń, co czyni je ponadczasowymi. Kiedy wykonane są już wszystkie zdobienia, naczynia są wypalane w 1200 stopniach Celsjusza. Wysoka temperatura pozwala na otrzymanie trwałych i odpornych na uszkodzenia naczyń. Mogą być wykorzystywane do podgrzewania w mikrofalówce czy piekarniku, a także myte w zmywarce. Ceramika artystyczna Bolesławiec to produkty ekologiczne, gdyż wytwarzane są z naturalnych glin kamionkowych. 

Zalety ceramiki z Bolesławca 

Wyjątkowość ceramiki produkowanej w Bolesławcu polega na jej niepowtarzalności. Wszystko za sprawą procesu produkcji, który odbywa się za pomocą ludzkich rąk, a nie nowoczesnych technologii i maszyn. Każdego dnia przy użyciu pędzla i stempla zdobione są naczynia, które są wręcz unikatowe, gdyż nie da się stworzyć ręcznie dwóch identycznych naczyń. Dodatkowo wykonywane zdobienia są naprawdę piękne. Niezwykłość ceramiki z Bolesławca jest związana nie tylko z jej estetyką wykonania i unikatowością, ale również trwałością i odpornością na uszkodzenia. Naczynia te są funkcjonalne, gdyż mogą być myte w zmywarkach, zapiekane w piekarniku i mikrofalówce. Są również bezpieczne w kontakcie z żywnością. 

Ceramika Bolesławiec sklepy - gdzie można kupić ceramikę? 

Ceramika z Bolesławca to bez wątpienia produkty wyjątkowe i ponadczasowe, które cieszą się ogromną popularnością nie tylko w Polsce. To niepowtarzalność i wyjątkowość, która uczyni każde rodzinne spotkanie niezapomnianym. Manufaktura Bolesławiec to produkty, które zachwycają wyjątkowymi zdobieniami i niezwykłą trwałością. Poszukując wyjątkowych okazji, warto przejrzeć ofertę sklepu Andy Ceramika. To cała masa różnorodnych naczyń i dekoracji z Bolesławca, które odnajdą się praktycznie w każdym wnętrzu. Są wyjątkowe i trwałe, dlatego nie sposób przejść obok nich obojętnie. Można pokusić się o zakup wyjątkowych talerzy, półmisków, filiżanek, dzbanków, imbryków, kubków oraz różnorodnych dekoracji. Wszystkie z nich są niepowtarzalne i wywołują ogromny zachwyt wśród wszystkich pasjonatów ceramiki. Bolesławiec ceramika wyprzedaż w Andy Ceramika to jeszcze więcej produktów w wyjątkowych cenach, które zachwycą oryginalnością i niepowtarzalnością zdobień. 

© 2013-2020 by SN2.EU