czwartek, 21 październik 2021 18:07

Jaką kurtkę do jazdy konnej wybrać?

kurtka do jazdy konnej kurtka do jazdy konnej pixabay

Od garderoby idealnej do uprawiania jazdy konnej wymaga się naprawdę dużo. Poszczególne elementy stroju jeźdźca muszą nie tylko chronić ciało, ale być też optymalnie wygodne. W okresie jesienno-zimowym obowiązkowa jest odzież wierzchnia. Na co zwracać uwagę, wybierając dobrą kurtkę do jazdy konnej? Poniżej zostały przedstawione konkretne wskazówki. Poznaj je już teraz.

Krój kurtki do jazdy konnej

Jeździec powinien dokładnie dopasować kurtkę do swojej sylwetki. Ten element garderoby nie może być zbyt długi, aby dół kurtki nie zahaczał o siodło. Co więcej, kurtka do jazdy konnej powinna przylegać do ciała, nie może być zbyt luźna, ponieważ w czasie kłusowania czy galopowania mogłaby się napowietrzać i powiewać, strasząc konia. Powietrze zebrane na plecach może przyczyniać się też do spowolnienia jazdy i osiągania gorszych wyników, nie mówiąc już o dyskomforcie jeźdźcy.

Najlepszy krój kurtki do jazdy konnej to bomberka z dodatkowym ściągaczem na dole. Tego rodzaju odzież wierzchnia nie jest zbyt obcisła, dzięki czemu nie krępuje ruchów jeźdźcy.

Najlepszy materiał kurtki do jazdy konnej

Złym wyborem będzie kurtka wykonana z bawełny. Taka nie chroni przed wiatrem, nie jest wodoszczelna i trudno utrzymać ją w czystości. Warto wybierać odzież wierzchnią najlepszej jakości, ze śliskich materiałów, które łatwo wyczyścić. Świetnym wyborem będzie kurtka z dodatkową membraną, która zapewnia jeźdźcy utrzymanie właściwej temperatury ciała i doskonale odprowadza pot.

Uwagę warto zwrócić również na kolor kurtki do jazdy konnej. Najlepiej sprawdzą się te ciemne, czarne, granatowe, grafitowe albo ciemnozielone. Dzięki temu bez względu na warunki pogodowe czy terenowe podczas jazdy na koniu jeździec zawsze wygląda estetycznie.

Kurtka do jazdy konnej a pory roku

Jesienią i wiosną najlepszą odzieżą wierzchnią dla jeźdźca będzie lekka kamizelka, natomiast zimą sprawdzi się kurtka z dodatkowym wypełnieniem puchowym.

Bez względu na porę roku, kurtka do jazdy konnej powinna być wyposażona w nieprzemakalną powłokę, nieco wyższy kołnierz oraz kaptur. Odpowiedni dobór kurtki na konia sprawi, że tego rodzaju aktywność fizyczna może być realizowana bez względu na porę roku i aktualne warunki atmosferyczne.

Ubranie jeźdźca ze względu na rodzaj jazdy konnej

Dżokej, który bierze udział w wyścigach konnych, zakłada kasak. To cienka kurtka z jedwabnym podszyciem, niezwykle elegancka. Nie da się ukryć, że jazda konna jest przecież elitarną dyscypliną sportową, a estetyka wyglądu jeźdźcy ma równie duże znaczenie, co sam styl jazdy.

Kurtki skórzane, takie jak kolet, zakładane były kiedyś przez żołnierzy gwardii konnej, zaś dzisiaj stanowią popularne ubranie do jazdy konnej, również dla początkujących amatorów bez względu na wybrany styl jazdy.

Jedno jest pewne, wybierając kurtkę do jazdy konnej, należy brać pod uwagę kilka aspektów. Liczy się jej wygląd, natomiast priorytetem ma być komfort jazdy jeźdźcy oraz ochrona jego ciała. Najlepsza jakość materiału pozwala natomiast korzystać z tej odzieży wierzchniej przez długi czas.

© 2013-2020 by SN2.EU