wtorek, 19 październik 2021 17:14

Najciekawsze rodzaje kominków domowych

kominki na obszarze Śląska kominki na obszarze Śląska pixabay

Kominki domowe niewątpliwie budzą coraz to większe zainteresowanie wśród zwykłych domowników. Do dyspozycji mamy przeróżne ich rodzaje, wzbogacane o coraz to nowsze i bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne.

Możliwości jest tutaj naprawdę mnóstwo. Możemy zdecydować się na kominki ekologiczne - takie jak biokominki czy kominki elektryczne. Zdecydowaną popularnością cieszą się jednak kominki opalane drewnem. Są one nadzwyczaj funkcjonalne i tanie w codziennym użytkowaniu. W tym artykule postaramy się przedstawić najciekawsze rozwiązania, które zdecydowanie przypadną do gustu wielu z Was.

 

Kominki z paleniskiem otwartym

Niegdyś spotykane były tylko i wyłącznie kominki (na obszarze Śląska) z paleniskiem otwartym właśnie. Jest to prosta budowa, która pozwala na uzyskanie świetnego efektu wizualnego. Niewątpliwie posiada on jednak swoje wady. Jego sprawność cieplna nie jest satysfakcjonująca, bowiem niemalże 80% uzyskanej energii w postaci ciepła ulatnia się przez komin do atmosfery. Z tego wynika, że zaledwie 20% ciepła wykorzystywana jest do ogrzewania pomieszczenia. Nie jest to powalający wynik. Poza tym zajmuje on nieco więcej miejsca niż jego odpowiedniki. Wymaga więcej wolnej przestrzeni - z paleniska mogą bowiem wydobywać się iskry, które w łatwy sposób mogą wzniecić pożar. Właśnie z tego względu podczas palenia w takim piecu niezbędna jest ciągła kontrola. Nie ma jednak wątpliwości, że taki kominek nadaje wnętrzu świetnego charakteru, a żywy ogień będzie świetnym dodatkiem do chłodnych, jesiennych wieczorów przy książce czy ulubionym drinku. Koniecznie trzeba rozważyć również tę opcję.

Kominek zamknięty żeliwny lub stalowy

Innym ciekawym rodzajem kominka jest opcja z zamkniętym paleniskiem. Taki system grzewczy wyposażony jest w specjalny wkład, w którym rozpala się ogień. Tutaj możliwości są znacznie większe niż w otwarty odpowiedniku takiego pieca. Możemy tu zastosować takie systemy grzewcze jak płaszcz wodny czy dgp. Pozwalają one na skuteczne ocieplenie nawet całego mieszkania czy domu. Dzieje się tak ponieważ uzyskane ciepło jest skutecznie odprowadzanie przeznaczonymi do tego systemami rur. Płaszcz wodny dodatkowo pozwala na ogrzewanie wody użytkowej, co w palenisku otwartym jest niemożliwe do osiągnięcia.

Kominek zamknięty jest dodatkowym komfortem dla nas. Wystarczy raz rozpalić ogień i później konsekwentnie dorzucać paliwa do żaru, a my skutecznie możemy się zrelaksować i odpocząć. Sprawność cieplna jest tutaj nieporównywalnie lepsza niż w poprzednim przypadku. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami związanymi z niezbędnym remontem potrzebnym do montażu wymaganych systemów grzewczych. Dodatkowo nie wszędzie jest to możliwe. Jeżeli chcesz zdecydować się na tego typu kominek - koniecznie musisz skonsultować to z odpowiednimi fachowcami.

Jak widać możliwości są tutaj całkiem spore, as konkurencja na rynku kominkowym sprawia, że możemy cieszyć się swoim własnym kominkiem za niewielkie pieniądze. Warto tutaj jednak zdecydować się na sprawdzone usługi.

© 2013-2020 by SN2.EU