czwartek, maj 09, 2024
piątek, 27 sierpień 2021 18:01

Odżywianie bez laktozy bez godzin spędzonych w kuchni – catering bez glutenu i laktozy

BonapeFIT BonapeFIT pixabay

Tryb życia współczesnego człowieka oraz sposób produkcji żywności, do której mamy dostęp sprawiają, że coraz więcej osób uskarża się na dolegliwości związane z alergiami, nietolerancjami i nadwrażliwościami pokarmowymi.

Obecnie wiele osób skarży się np. na dolegliwości po spożyciu tradycyjnego nabiału lub produktów zbożowych. Czy zdrowe odżywianie w takiej sytuacji musi być trudne? Nie, jeśli zdecydujesz się np. na catering bez glutenu i laktozy.

 

Laktoza i gluten w diecie

Laktoza i gluten to dwa składniki pokarmowe, które poniekąd stały się ostatnio „modne”. Coraz więcej osób wyklucza je z diety, a popyt na bezglutenowe i bezlaktozowe posiłki oraz produkty wzrasta. Niektórzy uważają to za fanaberie, ale prawda jest taka, że alergie i nietolerancje pokarmowe są coraz częstsze w społeczeństwie. Spożycie składników, których organizm nie toleruje lub nie jest w stanie prawidłowo strawić, może powodować różne dolegliwości – od niegroźnych, ale dokuczliwych bólów brzucha, wzdęć czy biegunek, aż po bolesne i swędzące zmiany skórne, duszności czy wstrząs anafilaktyczny. Dlatego nawet w przypadku wykrycia zaledwie wrażliwości na produkty z laktozą lub glutenem, zdecydowanie lepiej jest ich unikać. Odpowiedzią może okazać się catering bezglutenowy.

  • Gluten to wspólna nazwa białek występujących w ziarnach większości zbóż. Chcąc go wyeliminować z diety, należy więc zrezygnować z tradycyjnego pieczywa, makaronów, kiełków, ciast, niektórych kasz, piwa, wielu alkoholi. Zanieczyszczone glutenem często bywają też wędliny, wyroby garmażeryjne, jogurty, przyprawy i wiele innych pozornie bezpiecznych produktów. Dlatego skomponowanie odpowiedniej diety bywa trudne!
  • Laktoza to z kolei cukier mleczny występujący w mleku i jego przetworach. Dlatego osoby z nietolerancją czy wrażliwością rezygnują z tradycyjnych serów, jogurtów, lodów itp. Bezpieczne są zwykle produkty z mleka koziego czy owczego, a także coraz popularniejszy nabiał bezlaktozowy. W przypadku wrażliwości na ten składnik zakupy i gotowanie są jednak trudniejsze niż normalnie.

Catering bez glutenu i laktozy – dla kogo?

Osób, które muszą zrezygnować glutenu lub laktozy lub wręcz obu tych składników, przybywa. To właśnie dla nich jest przeznaczony catering bez glutenu lub laktozy. To jadłospis dla:

  • osób z nietolerancją lub nadwrażliwością na gluten,
  • osób z alergią na pszenicę,
  • osób z nietolerancją laktozy,
  • kobiet karmiących dzieci ze skazą białkową.

Często catering bezglutenowy wybierany jest również ze względów dietetycznych – wiele osób twierdzi, że unikanie glutenu wpływa pozytywnie na ich samopoczucie i pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała. Z kolei catering bez laktozy może być pomocny osobom walczącym z niedoskonałościami cery – wyeliminowanie tego składnika często pomaga zmniejszyć nasilenie zmian trądzikowych. Dieta bezlaktozowa i bezglutenowa może być również odpowiednia dla każdego, kto odczuwa dolegliwości ze strony układu pokarmowego po spożyciu nabiału lub produktów zbożowych.

Jeśli należysz do którejś z powyższych grup, catering bez glutenu i laktozy pomoże Ci uniknąć przykrych dolegliwości i poprawić samopoczucie. To również ogromny komfort i oszczędność czasu – pomyśl tylko, ile swobody zyskasz, nie musząc gotować ani robić zakupów spożywczych!

Dieta pudełkowa bezglutenowa i bezlaktozowa – jak to wygląda w praktyce?

Dieta pudełkowa bezglutenowa wyklucza większość rodzajów zbóż. Z kolei bezlaktozowa oznacza brak tradycyjnego nabiału. Niektórzy mogą więc zacząć się zastanawiać: co w takim razie zawiera taki jadłospis? Możliwości jest bardzo dużo. Specjaliści z firmy takiej jak BonapeFIT potrafią skomponować pełnowartościowy i smaczny jadłospis nawet z tak dużymi ograniczeniami. Catering bez glutenu i laktozy bazuje na:

  • owocach i warzywach – stanowiących przede wszystkim źródło witamin i minerałów oraz błonnika pokarmowego,
  • pełnowartościowym białku – z mięs, ryb oraz źródeł roślinnych,
  • zamiennikach nabiału – produktach bezlaktozowych i roślinnych,
  • orzechach i nasionach – dostarczających niezbędnych tłuszczów i witamin,
  • bezpiecznych źródłach węglowodanów – takich jak warzywa skrobiowe, ryż czy bezglutenowe kasze.

Samodzielne skomponowanie pełnowartościowych posiłków bez glutenu i laktozy bywa trudne, dlatego catering może być fantastycznym rozwiązaniem. Jednocześnie wcale nie musi to być drogie rozwiązanie – obecnie przybywa ofert w rozsądnych cenach.