środa, 13 styczeń 2021 16:25

Alergia – objawy i leczenie

alergia objawy alergia objawy

Dyskomfort spowodowany pojawiającymi się na twarzy i ciele zmianami może mieć swoje charakterystyczne źródło – a co, jeżeli jest to alergia? Objawy mogą być bardzo różne – czasami występują one grupami, jednak niekiedy są to tylko pojedyncze oznaki wskazujące nam, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.

W takim przypadku należy jak najszybciej znaleźć przyczynę takiego stanu i wyeliminować czynniki powodujące podrażnienie, zaczerwienienie czy nawet wysypkę. Zanim jednak rozpoczniemy samodzielne leczenie, koniecznie skontaktujmy się z lekarzem.

Skórna alergia – objawy i ich rozpoznanie

Alergia można przybierać różne formy – jedna z nich to ta, która objawia się nam poprzez powstające na skórze nieestetyczne krosty, grudki, a nawet suche obszary, które z czasem zaczynają się łuszczyć. Niestety tym objawom towarzyszy także dyskomfort, a często nawet ból. Jaki? Jest to m.in. bardzo uciążliwe pieczenie i swędzenie. 

Zazwyczaj to jednak pojawiające się wypryski są prawdziwą zmorą. Wiele osób uskarża się, że powstają one w bardzo widocznych miejscach, a ze względu na to, że skóra jest podrażniona, nie zaleca się nakładać – nawet punktowo – kosmetyków kryjących. W czasie występowania alergii zazwyczaj trzeba stosować m.in. leki zalecane przez lekarza lub nawet kosmetyki, których skład został dokładnie przebadany. Są one przeznaczone właśnie dla alergików. Wyżej wspomniane objawy to reakcja naszego układu immunologicznego na różnego rodzaju czynniki, które zazwyczaj nie są szkodliwe dla innych osób. Nasz organizm traktuje je jednak jako zagrożenie, stąd też na skórze pojawiają się alarmujące wypryski, rumienie czy obrzęki.

Jakie są przyczyny występowania alergii? 

Wiedząc już, jak wyglądają zmiany powstające na skórze – dobrze jest też poznać przyczyny takiego stanu. Tych natomiast bywa wiele. Okazuje się, że to schodzenie wywołują przeróżne czynniki, z którymi styczność mamy każdego dnia. Należy więc bacznie obserwować, w jakim momencie pojawiają się problemy, bo to jeden z prostych sposobów na poznanie bodźca, którego warto unikać. Uczulać może praktycznie wszystko – spożywane jedzenie, leki, stosowane kosmetyki, a nawet to, co bezpośrednio nie trafia do organizmu. Wystarczy pogłaskać pupila, założyć metalową biżuterię czy powąchać kwiaty. 

Alergia i jej leczenie 

Gdy znamy już przyczyny oraz potrafimy rozpoznać najczęściej występujące objawy alergii – najpewniej interesuje nas, w jaki sposób możemy ją skutecznie leczyć. Każdy specjalista rozpocznie ten proces od znalezienia źródła problemu. Często jego eliminacja jest już wystarczająca, aby ustąpiła alergia. Objawy z czasem przestają się pojawiać, a my możemy wrócić do codziennych obowiązków. Dlatego jeżeli uczulają nas pyłki, to warto ograniczyć wyjścia na powietrze w okresie wiosennym, a jeżeli na skórze pojawiają się wykwity spowodowane stosowaniem jakiegoś kosmetyku – odstawmy go jak najszybciej. 

Alergię leczy się także poprzez podawanie leków przeciwhistaminowych, a także dzięki tak zwanemu odczulaniu. Ten ostatni proces trwa jednak bardzo długo, a dodatkowo nie gwarantuje pełnej skuteczności. 

© 2013-2020 by SN2.EU