piątek, 27 listopad 2020 18:02

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie keto

maczfit maczfit

Nawet jeśli nie śledzisz na bieżąco wszystkich nowinek dietetycznych, nazwa “dieta keto” zapewne nie jest Ci obca. Ten sposób odżywiania zyskał bardzo dużą popularność, a co za tym idzie - wzbudził także wiele kontrowersji. Sprawdź, co warto wiedzieć o diecie ketogenicznej i jak ułożyć jadłospis zgodny z jej zasadami.

 

Dieta wysokotłuszczowa

Główne zasady diety ketogenicznej (w skrócie keto) to: wysokie spożycie tłuszczu, niskie spożycie węglowodanów i dostarczanie białka na poziomie wyznaczonym przez normy. Niższe niż zazwyczaj spożycie węglowodanów wprowadza organizm w stan ketozy. Oznacza to, że podstawowym źródłem energii dla wszystkich komórek ciała stają się tłuszcze (a konkretnie powstające w procesie rozpadu tłuszczów ciała ketonowe).

Dieta keto - dla kogo?

Na podstawie diety ketogenicznej powstało wiele diet odchudzających. Radykalne obniżenie węglowodanów w codziennym menu może przyspieszać utratę tkanki tłuszczowej. Poza tym posiłki oparte o wysokotłuszczowe produkty są smaczne i dają wrażenie sytości. Dieta keto jest stosowana u pacjentów z epilepsją lekoodoporną i chorobą Alzheimera. Badania wykazały, że ten sposób odżywiania prowadzi do znacznej poprawy stanu zdrowia chorych. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wprowadzanie radykalnych zmian w codziennym menu zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem lub dietetykiem. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy zmagasz się z chorobami lub nietolerancjami pokarmowymi. Dieta wysokotłuszczowa nie powinna być stosowana u osób obciążonych chorobami układu krążenia. Niedostateczna ilość węglowodanów oraz innych składników odżywczych (takich jak wapń, błonnik, magnez, potas czy sód) może prowadzić do problemów ze zdrowiem. 

Menu w diecie ketogenicznej 

Dieta keto składa się zazwyczaj z trzech posiłków. W codziennym jadłospisie dominują produkty o wysokiej zawartości tłuszczu takie jak mięso czerwone, podroby, drób, tłuste ryby, owoce morza i jaja. Do posiłków dodaje się sery, oleje roślinne, masło, śmietanę i majonez. Dieta keto dopuszcza jedzenie warzyw i owoców z określonej grupy. Należą do niej niskoskrobiowe warzywa (brokuły, kalafior, szparagi) oraz owoce jagodowe (porzeczki, jagody, borówki amerykańskie). 

Dieta ketogeniczna - od czego zacząć?

Wprowadzenie diety ketogenicznej należy poprzedzić konsultacją z lekarzem lub dietetykiem. Może okazać się, że ten sposób odżywiania nie sprawdzi się w Twoim przypadku. Niektórzy specjaliści zlecają dodatkowe badania, które wykazują, czy w organizmie brakuje określonych składników odżywczych. Wynik badania będzie wskazówką, czy warto wraz z dietą rozpoczynać dodatkową suplementację. 

Dobrym sposobem na wprowadzenie zmian w codziennym odżywianiu jest także wypróbowanie cateringu dietetycznego. Profesjonalne firmy cateringowe oferują nie tylko różnorodne menu, ale również bezpłatne konsultacje z dietetykami. Przykładem takiej firmy jest Maczfit. Na stronie internetowej https://www.maczfit.pl/czestochowa/ znajdziesz różne rodzaje diet pudełkowych, które z łatwością dopasujesz do swoich potrzeb żywieniowych. Teraz przy zamówieniu ze strony https://www.maczfit.p/ możesz otrzymać 5% zniżkę. Wystarczy, że podczas zakupów wpiszesz kod CD_MACZ. Promocja obowiązuje do końca lutego 2021 roku. 

© 2013-2020 by SN2.EU