czwartek, 30 lipiec 2020 19:21

Huśtawki na plac zabaw - czym powinny się charakteryzować?

Huśtawki na plac zabaw Huśtawki na plac zabaw Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Place zabaw są oblegane przez dzieci w każdym wieku, dlatego ich właściciele powinni zadbać o sprzęt, który będzie dostosowany zarówno do potrzeb niemowląt, jak i dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Odpowiednie huśtawki na plac zabaw powinny być bezpieczne i wytrzymałe, a przede wszystkim atrakcyjne dla dzieci.

 

  1. Bezpieczne huśtawki na plac zabaw
  2. Kiedy huśtawka zawiedzie

Ogólnodostępne place zabaw muszą spełniać rygorystyczne wymogi prawne, zgromadzone w normach z grupy PN-EN 1176. W normach tych określone są zarówno ogólne jak i dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metod badań, a także wymagania dotyczące nawierzchni i poszczególnych elementów placu zabaw.

Bezpieczne huśtawki na plac zabaw

Dużym problemem publicznych placów zabaw jest ich bezpieczeństwo. Zagrożenie dla dzieci sprawiać może bowiem nie tylko samo wyposażenie, ale również inne dzieci, które w ferworze zabawy są nieuważne. Projektując plac zabaw warto więc wziąć to pod uwagę i oszacować przybliżoną ilość dzieci, które mogą się jednocześnie bawić na placu.

Ważny jest również wiek dzieci. Bezpieczne huśtawki na plac zabaw są dostosowane do wieku użytkowników, a więc nie stwarzają zagrożenia nie tylko dla dziecka bujającego się na huśtawce, ale również dzieci bawiących się w jej najbliższym otoczeniu. Huśtawki muszą być od siebie oddalone o wymaganą przez przepisy prawne odległość oraz dostosowane do wieku dziecka. Oznacza to, że najmłodsze dzieci powinny mieć do dyspozycji huśtawkę z siedziskiem w formie koszyka, z którego dziecko nie wypadnie. Powodzeniem wśród dzieci cieszą się również huśtawki w formie bocianiego gniazda - tego typu siedziska są bezpieczne zarówno dla niemowląt, jak i starszych dzieci.

Bezpieczeństwo huśtawek determinują również materiały, z których poszczególne sprzęty zostały wykonane. Najpopularniejsze jest łączenie drewnianej konstrukcji z zawiesiami ze stali nierdzewnej i podwójnym łożyskowaniem. Konstrukcja może też być wykonana z odpornej na rdzewienie stali malowanej proszkowo.

Kiedy huśtawka zawiedzie

Nawet najlepsze huśtawki na plac zabaw mogą czasami zawieść, dlatego według norm muszą one być ustawione na specjalnym podłożu, charakteryzującym się właściwościami amortyzującymi upadek. Popularne są więc nawierzchnie z materiałów sypkich, np. piasku, lub materiałów sztucznych, np. gumowe, poliuretanowe, z płyt EPDM lub SBR, a także ze sztucznej trawy. Wybór właściwej nawierzchni zależy od krytycznej wysokości upadku poszczególnych huśtawek zamontowanych na placu zabaw.

Wyświetlony 138 razy
© 2013-2020 by SN2.EU