wtorek, maj 07, 2024
piątek, 17 lipiec 2020 17:47

Jak wspierać rozwój mowy u dziecka?

Historyjki obrazkowe Historyjki obrazkowe

Umiejętność mówienia jest sprawnością, a jak wiadomo, każda sprawność wymaga ciągłego doskonalenia. Jedyną drogą do jej nabywania jest kontakt z otaczającym środowiskiem. W tej sytuacji dziecko poznaje prawidłowe wzorce mowy poprzez osłuchanie się z nią w najbliższym otoczeniu. Rodzice muszą wiedzieć o tym, że to w jaki sposób porozumiewają się z maluchem, ma ogromny wpływ na rozwój jego mowy.

Jak rozwijać mowę dziecka? 

Na samym początku swojej drogi maluch komunikuje się z nami wyłącznie krzykiem. A przecież od krzyku do mówienia całkiem daleka droga. Musimy jednak pamiętać o tym, że choć niemowlak nie potrafi wypowiedzieć nawet głoski, słyszy już doskonale. Zmysł słuchu pracuje “pełną parą” znacznie wcześniej, nawet w brzuchu mamy, a dokładnie od 5. miesiąca. Dlatego w trakcie ciąży warto mówić do jeszcze nienarodzonego malucha, aby oswajać go z głosem. 

Każde dziecko od pierwszych dni życia przygotowuje swoje narządy artykulacyjne do nauki mowy. Warto dodać, że mowa w ogromnej mierze wpływa na rozwój oraz osiągnięcia w nauce, a jej zaburzenia powodują nie tylko poznawcze, lecz także społeczne konsekwencje. Dlatego niezwykle ważne jest wspieranie malucha w rozwoju lub podjęcie terapii logopedycznej, gdy tylko zauważymy, że coś jest nie tak z aktywnością językową. 

Wskazówki kształtujące właściwy przebieg rozwoju mowy 

To ile oraz w jaki sposób mówimy do dziecka, ma ogromny wpływ na rozwój jego mowy. Aby umiejętności językowe dziecka rozwijały się poprawnie i we właściwym tempie, należy m.in: 

  • mówić do malucha od pierwszych dni życia - przede wszystkim spokojnie, powoli i wyraźnie, 
  • karmić piersią, ponieważ jest to najbardziej naturalna forma profilaktyki logopedycznej, która zapewnia prawidłowy rozwój narządów artykulacyjnych, a z drugiej strony uczy poprawnego oddychania i połykania, 
  • dostarczać maluchowi wszelkich bodźców dźwiękowych, czyli nucić piosenki, słuchać uspokajającej muzyki, a nawet śpiewać. Rodzice powinni także pamiętać o tym, że zbyt głośno włączony telewizor niszczy jeszcze niedojrzały układ nerwowy dziecka zbyt dużą ilością bodźców, 
  • unikać podawania smoczka i zwracać uwagę na to, aby nasza pociecha nie ssała palca i oddychała nosem podczas snu. Niezwykle ważne jest to, aby obserwować czy maluch reaguje na dźwięki z otoczenia, ponieważ podstawą prawidłowego rozwoju mowy jest sprawnie działający słuch, 
  • zadbać o to, aby dziecko miało systematyczny kontakt z rówieśnikami. Dzięki temu mały człowiek w prosty i łatwy sposób zdobędzie nowe umiejętności językowe. 

Historyjki obrazkowe a rozwój mowy 

Historyjki obrazkowe umożliwiają zarówno rodzicom, jak i logopedom realizację niemal wszystkich zadań dotyczących rozwijania myślenia, ponieważ samo układanie oraz omawianie treści obrazków tworzących historyjkę wymaga doskonalenia różnych operacji umysłowych. Aby poprawnie ułożyć dwa, trzy lub więcej obrazków, dziecko musi dokładnie zrozumieć treść, zauważyć podobieństwa i różnice, ponieważ to właśnie one decydują o tym, że obrazki tworzą krótką historię. 

Maluch, widząc tylko część historii - interesuje się jej zakończeniem, a gdy takiego nie znajduje, samo “wymyśla” dalszy ciąg. Dzięki temu próbuje wyciągnąć proste wnioski. Kiedy cała historyjka obrazkowa zostaje ułożona, zastanawia się, co łączy poszczególne etapy i  myślach scala treść wszystkich obrazków. 

Dostępne na rynku historyjki obrazkowe pomagają wspierać rozwój mowy u dzieci. Obrazki nie zawierają słów, więc skutecznie zachęcają maluchów do pracy, czyli do opowiadania. Gdy najmłodsi oczekują na kolejną ilustrację, opisując wcześniejsze perypetie bohaterów, ćwiczą struktury gramatyczne i jednocześnie poszerzają słownictwo. 

Media

artykuły sponsorowane copywriting