piątek, kwiecień 26, 2024
środa, 15 lipiec 2020 16:50

Terapia falą uderzeniową

Zabiegi z fali uderzeniowej: Zabiegi z fali uderzeniowej:

Wśród wielu różnych terapii istnieje zabieg pod nazwą terapia falą uderzeniową. Powszechnie używa się tego zabiegu podczas przeprowadzania rehabilitacji pacjentów po kontuzjach, urazach bądź w trakcie leczenia różnych chorób układu ruchu.

Uważa się, że wspomniana terapia stanowi jedną z bardziej opłacalnych i przynoszących zadowalające efekty już przy krótkim czasie stosowania. W większości przypadków zastosowanie zabiegu ma na celu wyeliminowanie silnego bólu towarzyszącemu schorzeniu bądź urazowi. Pacjenci, na których została zastosowana, mieli przeważnie bardzo pozytywne odczucia i chętnie po raz kolejny poddaliby się takiej terapii, oczywiście o ile byłyby ku temu wskazania. Poza ewidentnym działaniem przeciwbólowym, terapia falą pozwala na uzyskanie dobrego wpływu na uszkodzenia skóry i tkanek miękkich.

Wykazano, że efekt kontaktu fali uderzeniowej z chorymi miejscami podnosi szybkość gojenia się ran i sprawia, że nawet trudno gojące się do tej pory zranienia czy też oparzenia zaczynają powoli zanikać. Oczywiście do uzyskania widocznych, optymalnych efektów konieczne jest kontynuowanie terapii przez określony czas.

Powtarzalność zabiegu umożliwia uzyskanie oczekiwanych rezultatów. Podczas dobierania terapii do schorzenia, na jakie cierpi pacjent, przeważnie analizuje się rodzaj schorzenia i czas, od jakiego jest obecne. W przypadku https://bodymove.pl/zabiegi-fali-uderzeniowej-sposob-wplywaja-organizm/ to bardzo ważne, gdyż wskazania lekarskie dla takich zabiegów dotyczą raczej późniejszego działania. Oznacza to, że nie można skorzystać z dobroczynnych właściwości wspomnianej terapii w sytuacji, gdy rana jest świeża, złamanie miało miejsce kilka dni temu albo też stan zapalny w organizmie został oceniony jako ostry. Lepiej zastosować na początek leczenie farmakologiczne, a dopiero później spróbować działania fali uderzeniowej. Takie podejście przynosi najlepsze rezultaty, jak wskazują dotychczasowe rezultaty i statystyki.

Dla niektórych zainteresowanych pacjentów nazwa terapii może wydawać się trochę straszna – spodziewają się bolesnego zabiegu i nie chcą się mu poddać, co jest błędnym myśleniem i nie prowadzi do niczego dobrego. Właściwie wykonany zabieg nie boli, choć zależnie od indywidualnej wrażliwości może być trochę nieprzyjemny. Czynnikiem działającym podczas terapii jest, jak sama nazwa wskazuje, fala – konkretnie akustyczna w dwóch rodzajach, skupionym lub rozproszonym.

Fala emitowana jest przez specjalną głowicę, dzięki czemu można kontrolować, w którym miejscu i na jak długo dochodzi do ekspozycji na zmienione miejsce. Istnieje szereg schorzeń, oczywiście poza wspomnianymi wyżej ranami czy leczeniem bólu, w których zastosowanie terapii falą uderzeniową ma sens większy niż w innych przypadkach. Te schorzenia to na przykład ostroga piętowa, zwyrodnienia stawów (szczególnie rąk), inne dolegliwości dotyczące rąk, np. łokieć tenisisty, zapalenie kolana tzw. kolano skoczka.

Naturalnie jest jeszcze wiele innych problemów zdrowotnych, na które można pozytywnie wpłynąć, stosując terapię falą uderzeniową.