środa, czerwiec 12, 2024
środa, 22 maj 2024 17:24

Konsultacja psychologiczna i terapia - formy pomocy w gabinecie psychologa

Psychoterapeuta Psychoterapeuta freepik

Osoby zastanawiające się nad skorzystaniem ze wsparcia ze strony psychologa lub psychoterapeuty nie mają prostego zadania. Lista specjalistów, którzy chcą im pomóc, jest długa. Często jednak dość trudno jest określić, którzy z nich okażą się osobami najbardziej kompetentnymi w konkretnej sytuacji. Szczególnie duże zamieszczanie wprowadzają dwa terminy odnoszące się kolejno do konsultacji psychologicznej i terapii. Warto wiedzieć się, co oznacza każdy z nich.

Co warto wiedzieć o konsultacji psychologicznej?

Termin konsultacja psychologiczna odnosi się do pojedynczego spotkania mającego miejsce – w zależności od aktualnych potrzeb pacjenta i lekarza – w gabinecie lub online. Spotkanie takie trwa zwykle kilkadziesiąt minut, a specjalista w czasie jego trwania koncentruje się wyłącznie na tej osobie, która zwróciła się do niego o pomoc. Co ważne, choć o konsultacji psychologicznej mówi się jako o spotkaniu, nie jest wcale powiedziane, że musi się ona skończyć po jednej wizycie. Problemy, z jakimi zgłaszają się pacjenci, charakteryzują się zwykle wysokim poziomem złożoności, nic więc dziwnego, że konsultacje psychologiczne mogą wymagać kilku lub kilkunastu spotkań.

Dla kogo konsultacja psychologiczna?

Odpowiedź na pytanie o to, kto może skorzystać z konsultacji psychologicznej, wcale nie musi być trudna. Okazuje się, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które sprawdzi się w przypadku każdego, kto odczuwa taką potrzebę. Psychoterapeuta nie dzieli swoich pacjentów na tych, którzy mają mniej lub bardziej poważne problemy. Każdy, kto czuje potrzebę spotkania z nim, ma możliwość jego odbycia. Co ważne, dobry specjalista już podczas pierwszego spotkania jest w stanie odpowiedzieć na pytanie o to, czy jest w ogóle w stanie podjąć się rozwiązania problemów pacjenta. Jeśli ma co do tego wątpliwości, z pewnością wskaże innego specjalistę lub inną formę terapii, która okaże się w tym kontekście skuteczniejsza.

Terapia psychologiczna – co to takiego?

Oczywiście, konsultacja psychologiczna nie jest wcale jedynym rodzajem pomocy, na jaki możemy liczyć. Wcale nie mniejszą popularnością cieszy się psychoterapia. Ta jest prowadzona przez wykwalifikowanego psychoterapeutę i dotyczy przede wszystkim osób mających zdiagnozowane zaburzenia psychogenne (nerwice, uzależnienia, psychozy, zaburzenia osobowości). Pierwsze spotkanie w ramach terapii jest dość podobne do tego, z jakim mamy do czynienia podczas konsultacji psychologicznej, bo koncentruje się przede wszystkim na poznaniu człowieka. W czasie jego trwania stawiana jest też wstępna diagnoza problemu i opracowywana jest strategia radzenia sobie z nim w przyszłości. Na tym etapie pacjent poznaje też zasady terapii. Ma to fundamentalne znaczenie dla dalszego leczenia, bo obecnie mamy do czynienia z imponującą liczbą nurtów psychoterapeutycznych. Każdy bazuje na nieco innych zasadach i każdy wiąże się z nieco innymi aktywnościami podejmowanymi przez psychoterapeutę i pacjenta. Przed podjęciem decyzji o terapii warto więc zapoznać się z założeniami przynajmniej kilku z nich.