sobota, maj 18, 2024
piątek, 05 styczeń 2024 17:24

Fotowoltaika – korzyści z posiadania instalacji fotowoltaicznej

Jak działa fotowoltaika Jak działa fotowoltaika mat.prasowe

Fotowoltaika kojarzy się nam przede wszystkim z korzyściami finansowymi oraz ekologią. Są to niewątpliwie istotne zalety instalacji fotowoltaicznej, jednak nie jedyne. Dlaczego warto zdecydować się na montaż systemu wytwarzającego energię elektryczną z promieniowania słonecznego? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

 

Zasada działania fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku istotnych elementów, które umożliwiają przekształcanie energii słonecznej w energię elektryczną. Są to przede wszystkim panele fotowoltaiczne oraz inwerter, które stanowią podstawowe komponenty, niezbędne do pracy systemu. Jak działa fotowoltaika? Otóż ogniwa fotowoltaiczne składają się z krzemu. W momencie padania na panele cząstek światła, czyli fotonów, cząsteczki krzemu wprawiane są w ruch. W ten sposób powstaje energia elektryczna. Wytworzony prąd stały nie nadaje się jednak do zasilania urządzeń elektrycznych. W tym momencie swoją rolę odgrywa inwerter, który przekształca prąd stały w prąd zmienny o odpowiednich parametrach.

Co zyskuje się inwestując w fotowoltaikę?

Inwestycja w fotowoltaikę uznawana jest za niezwykle opłacalną. Do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje ona bowiem energię słoneczną, która jest zasobem całkowicie darmowym, bezpłatnym i niewyczerpalnym. Przy odpowiednio dobranej do zapotrzebowania mocy instalacji można spodziewać się obniżenia rachunków za prąd nawet o 90%. W ten sposób w domowym bądź firmowym budżecie pozostają dodatkowe środki finansowe, które można przeznaczyć na inny cel.

To jednak nie wszystko! Inwestycja w panele fotowoltaiczne to również niezależność od podwyżek cen energii elektrycznej, które w ostatnich latach dotykają każdego z nas. Właściciele fotowoltaiki nie muszą się ich obawiać, ponieważ posiadają własną elektrownię słoneczną. Co więcej, panele fotowoltaiczne charakteryzuje wieloletnia żywotność – mogą one pracować wydajnie nawet 25 lat, co oznacza bardzo długi czas czerpania korzyści i nieobawiania się rosnących stawek za prąd.

Ponadto, decydując się na montaż magazynu energii, który kumuluje nagromadzoną w nadwyżce energię elektryczną, zyskuje się niezależność od dostaw prądu z zewnątrz. W czasach, gdy bezpieczeństwo energetyczne ma coraz większe znaczenie, inwestycja w fotowoltaikę z magazynem energii jest bardzo dobrym pomysłem.

Nie da się również nie wspomnieć o ekologii. W dobie rosnącego zanieczyszczenia środowiska naturalnego, fotowoltaika jest przejawem troski o jakość powietrza i przyszłość planety. Wykorzystuje ona odnawialne zasoby energii, a podczas działania nie emituje szkodliwych substancji, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych elektrowni.

Montaż fotowoltaiki w Twoim domu lub firmy

Fotowoltaika to wiele korzyści, zarówno dla gospodarstw prywatnych, jak i firm, rolników czy instytucji. Jednak w celu zapewnienia jak najwyższej opłacalności inwestycji, jej wykonanie warto powierzyć w ręce ekspertów z Nexenergy - https://nexenergy.pl/. To specjaliści od lat działający w branży, którzy dobiorą moc instalacji w prawidłowy sposób, uwzględniając zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz różne czynniki w miejscu montażu, pomogą w wyborze najlepszych paneli słonecznych oraz innych komponentów instalacji, a także zajmą się ich zamontowaniem w profesjonalny i sprawny sposób.