sobota, maj 18, 2024
wtorek, 31 październik 2023 10:09

Obrazki kolędowe - cenna pamiątka spotkania z parafianami

Obrazki kolędowe Obrazki kolędowe - Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Obrazki kolędowe to cenne dopełnienie wizyty duszpasterskiej związanej z okresem bożonarodzeniowym i noworocznym. Warto zwrócić uwagę na różne wzory, które są obecnie dostępne i dopasować je do charakteru wizyt.

Obrazki kolędowe — idealna pamiątka z wizyty duszpasterskiej 

Obrazki kolędowe to cenna pamiątka wizyty duszpasterskiej, którą tradycyjnie odbywa się w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym. Tego typu symboliczny znak wizyty z zachowanym na rewersie błogosławieństwem stanowi wspomnienie wizyty, wspólnej modlitwy, ale i szczerej, bezpośredniej rozmowy z duszpasterzem Często to właśnie ta świąteczna wizyta jest okazją do bliższego przyjrzenia się życiu parafian, rozmowy z nimi, która pozwala poznać marzenia, codzienne wyzwania, potrzeby i oczekiwania wiernych. Obrazek kolędowy jest tylko i aż pamiątką po takim spotkaniu. Warto zadbać o wybór obrazków, które nie tylko będą nawiązywały do tego szczególnego momentu w roku, lecz także zawierały życzenia związane z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. W ofercie produktów religijnych zaleźć można obecnie szeroki wybór tego typu pamiątek, które zwracają uwagę pięknem przedstawienia, głębią koloru, a także często dodatkowymi nawiązaniami do postaci ważnego dla danej wspólnoty świętego. Dobrze jest także zwrócić uwagę na jakość wykonania, trwałość obrazków i ich zabezpieczenie przed zniszczeniem.

Trochę z każdego wzoru? A może jeden obrazek dla wszystkich?

Różne wzory obrazków kolędowych dają przede wszystkim wolność wyboru i pozwalają dopasować charakter obrazka do rodzin, dzieci, grup, które chcemy nimi obdarować. Przede wszystkim obrazki kolędowe to produkt religijny, który ściśle nawiązuje do czasu Bożego Narodzenia. W większości przypadków obrazki te wprost przedstawiają Świętą Rodzinę, Dzieciątko Jezus, ale także pasterzy czy też oddających pokłon Jezusowi Trzech Króli. Na rewersie najczęściej znajdują się życzenia z błogosławieństwem związane z Bożym Narodzeniem, jak i Nowym Rokiem. Tekst jednak w konkretnych wzorach również może brzmieć nieco inaczej. Wybór powinien być dopasowany do parafian. Dla osób starszych ważne może się okazać przedstawienie, na którym oprócz Świętej Rodziny znajdą się także tak ważne dla nas postaci jak Kardynał Stefan Wyszyński czy święty Jan Paweł II. W przypadku dzieci dobrym wyborem mogą być obrazki kolędowe skupione na samym Dzieciątku, pastuszkach. Dobrym rozwiązaniem jest więc sięgnięcie nie po jedno duże opakowanie, a po jedną paczkę z jednym typem obrazka, kolejną z innym.