sobota, maj 18, 2024
niedziela, 07 maj 2023 15:42

Przewożenie psa w samochodzie - bezpieczeństwo i zgodność z przepisami

Przewożenie psa w samochodzie Przewożenie psa w samochodzie fot: pixabay

Nie tylko wyjazd na wakacje ale także codzienne sprawy, wymagają wspólnego podróżowania z psem w samochodzie. Każdy z nas chce, aby jadąc razem z swoim pupilem, droga mijała spokojnie i komfortowo dla wszystkich pasażerów.

Nie tylko wyjazd na wakacje ale także codzienne sprawy, wymagają wspólnego podróżowania z psem w samochodzie. Każdy z nas chce, aby jadąc razem z swoim pupilem, droga mijała spokojnie i komfortowo dla wszystkich pasażerów. 

Oczywiście należy pamiętać o aspekcie prawnym, który reguluje kwestie przewożenia zwierząt w samochodzie.

Według kodeksu drogowego, przewożąc psa w samochodzie musi być on odpowiednio zabezpieczony tak, aby nie przemieszczał się w pojeździe i nie utrudniał kierowcy prowadzenia samochodu. 

Pamiętaj, że nawet spokojny pupil, może się przestraszyć lub zestresować a jego zachowanie będzie nieprzewidywalne. Dlatego przewożenie niezapiętego psa jest zabronione i grozi mandatem karnym.

Zabezpieczenie psa na czas podróży - możliwości

Najlepsza opcja dla małych i średnich ras. Dzięki odpowiedniemu systemowi zapięć, stabilnie dolega do siedzeń samochodowych. Podczas podróży może posłużyć jako legowisko a poprzez zapięcie do szelek, skutecznie zapobiega przemieszczaniu się pupila w pojeździe.

  • Smycz do wtyczki pasów bezpieczeństwa

Polecany dla psów każdego rozmiaru. Sprawdzi się jeśli chcemy przewozić pupila na tylnej kanapie. Przypięty, nię będzie mógł poruszać się po pojeździe a w przypadku gwałtownego hamowania, nie zmieni swojej pozycji uderzając w elementy wnętrza samochodu. Minusem tego rozwiązania jest brak ochrony tapicerki na zabrudzenia czy pazury,

  • Mata na tylne siedzenia

Rozwiązanie dedykowane większym psom. Jednocześnie chroni siedzenia przed zabrudzeniem i uszkodzeniem a otwory na pasy pozwolą wpiąć smycz do wtyczki i zabezpieczyć pupila

  •  Klatka kennelowa

Pozwala na przewożenie psów w bagażniku lub tylnej kanapie. Rozwiązanie to zapobiega przemieszczaniu się psa w samochodzie. Problemem pozostaje kwestia przymocowania w bezpieczny sposób klatki w samochodzie.

Czy psy mogą podróżować na przednim siedzeniu?

Oczywiście, pies może podróżować z przodu jednak zalecamy, aby był przewożony w foteliku z specjalnym zapięciem do szelek.  Dla bezpieczeństwa należy rozważyć wyłączenie poduszki powietrznej po stronie pasażera.

Czego nie robić podróżując z psem

  • Nie karm psa bezpośrednio przed wyruszeniem w drogę. Jeśli będzie miał chorobę lokomocyjną to pełny żołądek nasila objawy.
  • Nigdy nie zostawiaj psa samego w samochodzie w upalny dzień. Stanowi to bezpośrednie zagrożenie dla jego życia
  • Nie pozwalaj psu wychylać się przez okno, nawet jeśli jest przypięty 
  • Nigdy nie wypuszczaj psa bez zapięcia, będąc w obcym miejscu. Stres i emocje mogą sprawić, że zachowa się nieprzewidywalnie.

Podsumowując, widzimy że im lepiej przygotujemy się do podróży z naszym pupilem tym mniej stresu będzie to kosztowało zarówno jego jak i nas.