środa, czerwiec 12, 2024
środa, 28 grudzień 2022 15:11

Przydomowa oczyszczalnia ścieków- czy warto ją mieć?

E-deszczówka.com E-deszczówka.com Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Zastosowanie przydomowej oczyszczalni ścieków jest coraz częściej wybieraną alternatywą dla tradycyjnego szamba. Jakie zalety ma biologiczna oczyszczalnia ścieków i czy warto w nią zainwestować? O czym należy pamiętać, planując przydomową oczyszczalnię ścieków i gdzie można ją zastosować? Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to alternatywa dla szamb, stosowana przede wszystkim na terenach nieskanalizowanych. Największą zaletą takiej oczyszczalni jest ekologia oraz niemal zerowe koszty eksploatacyjne. Warto jedynie pamiętać o tym, że aby działanie oczyszczalni było wydajne, konieczne jest dobranie całego zestawu pod kątem potrzeb jej użytkowników. Jeżeli przepustowość oczyszczalni zostanie przekroczona, cały system nie będzie działał prawidłowo, a to z kolei może skutkować szybkim zużyciem się pomp i wysokimi kosztami. Budowa przydomowej oczyszczalni powinna więc być poprzedzona profesjonalnym określeniem realnego zapotrzebowania. Cena instalacji będzie zależała od jej przepustowości, możliwe jest jednak uzyskanie dofinansowania. Więcej informacji znajdziesz na stronie E-deszczówka.com.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków działa na zasadzie dwuetapowego oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych. W pierwszej kolejności ścieki oczyszczane są mechaniczno-biologicznie, przy użyciu bakterii beztlenowych i sedymentacji, czyli oddzielania cząstek na skutek działania siły grawitacji. Dzięki zachodzącej sedymentacji, tworzy się osad, który następnie ulega fermentacji, rozkładając zanieczyszczenia na substancje rozpuszczalne i nierozpuszczalne. kolejnym krokiem jest oczyszczanie biologiczne. Ścieki, które zostaną oczyszczone w przydomowej oczyszczalni ścieków, mogą być odprowadzone do zbiorników wodnych, np. do rowu melioracyjnego czy stawu, a także bezpośrednio do gruntu.

Czy warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków?

Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków wiedząc, że początkowe koszty tej inwestycji są dość wysokie. Warto jednak wiedzieć, że oczyszczalnia jest o wiele tańsza w eksploatacji niż przydomowe szambo. Poza tym, cały system jest o wiele bardziej przyjazny środowisku. Nie ma konieczności wywożenia ścieków ani przeprowadzania żadnych działań konserwacyjnych. Jedyne, o czym należy pamiętać, to dostarczanie do kanalizacji odpowiednich bakterii i enzymów. Można powiedzieć, że przydomowa oczyszczalnia ścieków jest instalacją bezobsługową, która może być zastosowana nawet na bardzo małej działce i w każdym gruncie. Co więcej, przydomowe oczyszczalnie ścieków pozwalają na odzyskanie części szarej wody z oczyszczonych ścieków i wykorzystanie jej np. do nawodnienia ogrodu.