wtorek, maj 28, 2024
wtorek, 03 maj 2022 15:15

Jak rozwiązywać konflikty w związku, nie szkodząc sobie nawzajem?

rozwiązywania konfliktów w grupie rozwiązywania konfliktów w grupie pixabay

Konflikt w związku dotyka nawet najszczęśliwsze pary. Ale jak rozwiązać kłótnię, kiedy po prostu nie możecie się zgodzić? To może być przytłaczające i wręcz frustrujące gdy czujesz, że Twój partner Cię nie słucha. Wiele par popełnia błąd próbując kłócić się ze sobą, zamiast rozmawiać w związku.

 

W prawdziwej komunikacji nie chodzi o to, kto może krzyczeć najgłośniej lecz o rozwiązanie problemu.

Co powoduje konflikt w związku? Jak radzić sobie z konfliktem w związku? Sposób, w jaki radzisz sobie z konfliktem wiele mówi o tym, jak myślisz o swoim partnerze.

Nie krzycz – komunikuj się

,,Komunikacja jest podstawą zdrowych i udanych relacji. Partnerzy, którzy się ze sobą komunikują, budują poczucie zaufania. Rozumieją, jak myśli i czuje druga osoba i wie czego należy unikać. Regularnie komunikuj się ze swoim partnerem – zwłaszcza jeśli się z czymś nie zgadzasz. Kiedy robi się gorąco, utrzymanie chłodu może być trudne. Jeśli chcesz rozwiązać konflikt w związku bez krzywdzenia partnera, unikaj krzyków i wyzwisk.'' - źródło: https://nagienastolatki.pl/

Podczas spięć możesz zadawać pytania takie jak:

  • Na kogo jesteś zły?
  • Co jest źródłem problemu?
  • Jak możemy rozwiązać konflikt?
  • Jak możemy zapobiec ponownemu pojawieniu się tego problemu w przyszłości?

Naucz się słuchać

Jeśli chodzi o rozwiązywanie konfliktów, słuchanie jest tak samo ważne jak rozmowa. Okazujesz swojemu partnerowi godność, kiedy słyszysz co ma do powiedzenia. Mądrze byłoby również zachować ciszę i cierpliwość, gdy współmałżonek wyraża swoje uczucia. Utrzymuj kontakt wzrokowy podczas rozmowy i eliminuj rozpraszacze, takie jak telewizja, radio lub telefon.

Wybierz odpowiedni czas

Jeśli masz problem, który chcesz rozwiązać ze współmałżonkiem ważne jest, aby wybrać odpowiedni moment. Rozwiązywanie problemów przebiega sprawnie, jeśli współmałżonek jest czujny i w dobrym nastroju. Ale poruszanie tematu, który mógłby doprowadzić do kłótni, nie byłoby mądre, jeśli partner jest w złym nastroju, zmęczony, zestresowany, głodny lub rozkojarzony.

Uważaj na swój ton

Jeśli chcesz rozwiązać konflikt w związku bez krzywdzenia partnera, unikaj krzyku, sarkazmów lub poniżania. Jeśli czujesz, że jesteś źle zrozumiany przez SMS, zadzwoń do współmałżonka i natychmiast wyjaśnij. Powyższa rada doskonale sprawdza się również podczas rozwiązywania konfliktów w grupie.

Okazuj szacunek

Kiedy robi się gorąco, możesz uciekać się do lekceważącej mowy lub działań, których normalnie byś nie zrobił. Brak szacunku dla partnera to jedna z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić podczas kłótni.

Możesz rozwiązać konflikt w związku bez krzywdzenia współmałżonka, poświęcając minutę na ochłodzenie. Rozwiązywanie konfliktów nie polega na sprawdzaniu, kto może krzyczeć najgłośniej, ani otwieraniu starych ran, aby Twój partner się poddał. Chodzi o rozwiązanie problemu.

Okazuj szacunek swojemu partnerowi podczas sporów poprzez:

  • Trzymanie się jednego tematu,
  • Traktowanie opinii partnera poważnie,
  • Nieprzeszkadzanie współmałżonkowi w przedstawianiu argumentów,
  • Cierpliwe słuchanie.

Pamiętaj, że się kochacie

Kiedy jesteśmy zdenerwowani zwykle dajemy się ponieść emocjom, ale ważne jest aby pamiętać, że osoba, z którą się kłócisz jest również miłością Twojego życia.

Nawet najszczęśliwsze pary nie zgadzają się w każdej sprawie. W porządku jest mieć spory raz na jakiś czas, o ile traktujecie się nawzajem z miłością i szacunkiem, kiedy to robicie.

Miej empatię

Empatia to zdolność rozumienia cudzych uczuć. Kiedy masz empatię do współmałżonka, jesteś w stanie postawić się na jego miejscu i zobaczyć rzeczy z jego perspektywy. Empatia jest niezbędna do pokojowego rozwiązywania konfliktów w związku. Kiedy współczujesz współmałżonkowi, poświęcasz mu swoją uwagę, niwelujesz różnice w argumentacji i promujesz współczucie.

Naucz się przebaczać

Jednym ze sposobów uniknięcia zranienia uczuć współmałżonka podczas konfliktu w związku jest nauczenie się, jak mu wybaczać. Łatwo powiedzieć, że komuś wybaczasz, ale przebaczenie to coś więcej niż Twoje słowa.

Prawdziwe przebaczenie oznacza uwolnienie się od gniewu i traktowanie partnera z miłością i szacunkiem po zakończeniu kłótni.