sobota, maj 25, 2024
piątek, 14 styczeń 2022 18:37

Sztukateria - narożniki do listew przypodłogowych. Najważniejsze informacje

listwy przypodłogowe listwy przypodłogowe pixabay

Jak dodać charakteru wnętrzom domu lub mieszkania? Jak gustownie ozdobić fasadę? W obu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest sztukateria. Znana była ona już w czasach starożytnych, jednak największą popularnością cieszyła się w epokach renesansu i baroku.

Pięknie zdobione fasady pałaców, kamienic, a także pomieszczenia zabytkowych budynków do dzisiaj budzą zachwyt. Okazuje się, że teraz również możesz sięgnąć po dekoracyjną sztukaterię. Obecnie dekoracje tego typu mają prostsze formy, pozbawione są dawnego przepychu, przez co świetnie wpisują się również w nowoczesne style aranżacyjne.

Sztukateria zewnętrzna odmieni fasadę Twojego domu

Jeśli chcesz przearanżować wygląd swojego domu bez gruntownego remontu, postaw na wysokiej jakości sztukaterię zewnętrzną. Wokół okien możesz zamontować dekoracyjne gzymsy okienne oraz listwy dekoracyjne. Ciekawym rozwiązaniem są także kolumny i zworniki. Tradycyjna sztukateria okienna doda uroku zwłaszcza budynkom utrzymanym w stylu klasycznym.

Ogromną popularnością cieszą się wykonane ze styropianu listwy. Oczywiście tego typu produkty sztukateryjne pokryte są warstwą tynku, dzięki czemu są odporne na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Do często wykorzystywanych profili elewacyjnych zaliczają się również tzw. bonie, które montuje się na narożnikach, a także listwy boniujące.

Chcesz, aby fasada Twojego domu nabrała klasycznej elegancji? Możesz postawić na kolumny elewacyjne. Aby mieć pewność wysokiej jakości elementów, postaw na sztukaterię pokrytą masą na bazie żywicy – dzięki tej dodatkowej warstwie kolumny są odporne na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych oraz powstawanie mikropęknięć. Warto podkreślić, że profile elewacyjne coraz częściej wykorzystywane są także przez deweloperów w celu stylowego ozdabiania fasady nowych budynków. Najczęściej produkuje się je ze styropianu lub pianki XPS, stąd też są bardzo lekkie, co ułatwia ich montaż.

Sztukateria wewnętrzna pasuje do każdego stylu

Niezależnie od tego, czy chcesz udekorować Twój salon, przedpokój, sypialnię lub jeszcze inne pomieszczenie w Twoim domu, z pewnością znajdziesz odpowiednie produkty sztukateryjne. Eleganckie gzymsy, płyciny, rozety dekoracyjne, listwy przypodłogowe i sufitowe, narożniki do listew przypodłogowych, pilastry, panele różnego typu - te i wiele innych produktów znajdziesz na rynku.

Sztukateria wewnętrzna wykonywana jest obecnie z różnych materiałów. Kosztownym rozwiązaniem są elementy dekoracyjne ze stiuku. Znacznie bardziej przystępne cenowo będą dekoracje z gipsu ceramicznego. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się lekkie listwy, profile, rozety wykonane ze styropianu. Warto w tym miejscu podkreślić, że nowoczesna sztukateria z tego materiału jest łatwa w montażu (używa się do tego celu specjalnego kleju), poza tym zwraca uwagę dopracowanym kształtem i elegancją.

Ciekawym rozwiązaniem jest również sztukateria drewniana przeznaczona do ozdabiania mebli. Tego typu produkty są jeszcze nowością na naszym rynku, jednak mogą okazać się bardzo przydatne, jeśli chcesz odmienić charakter Twoich pomieszczeń. Dostępne są np. zaślepki, gałki, ozdobne nogi, laufry oraz tralki.

Listwy ścienne, rozety dekoracyjne i gzymsy w nowoczesnym mieszkaniu

Jak już wspomnieliśmy, z pomocą listew ściennych i sufitowych, gzymsów, narożników w do listew przypodłogowych i innych tego rodzaju produktów możesz stworzyć niesamowitą atmosferę w Twoim mieszkaniu, nawet jeśli preferujesz nowoczesny styl. Producenci popularnej sztukaterii styropianowej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, oferują nie tylko mocno zdobione rozety i listwy, ale także minimalistyczne panele, które cechują się prostymi formami. Tego typu dekoracje sprawdzą się także w mniejszych pomieszczeniach, w których bardziej ozdobne listwy mogłyby doprowadzić do efektu przeładowania. Niektóre mogą pełnić funkcję praktyczną – przykładem są popularne paski LED. Listwy oświetleniowe zamontowane przy suficie będą się świetnie prezentować i służyć jako dodatkowe źródło światła.