czwartek, lipiec 18, 2024
czwartek, 25 marzec 2021 16:58

Jak przygotować się do sezonu motocyklowego? Trzy rzeczy, o które warto zadbać

trwałe klucze nasadowe trwałe klucze nasadowe fot:pixabay.com

Wraz ze zbliżającą się wiosną oraz pierwszymi przebłyskami słońca wszystko powoli budzi się do życia. To także czas, kiedy należy zadbać o bardziej przyziemne sprawy, takie jak odpowiednie przygotowanie swojego sprzętu na nowy sezon. Do tego właśnie szykują się motocykliści. W artykule podpowiadamy, jak przygotować się do sezonu motocyklowego i o czym nie można zapomnieć.

Narzędzia dla motocyklisty 

Każdy zapalony motocyklista wie, że o motocykl, skuter czy quad trzeba odpowiednio zadbać. Zanim wyprowadzi się go z garażu, warto sprawdzić, w jakim jest stanie, jeżeli nie posiadasz w swoim warsztacie żadnych narzędzi, koniecznie odwiedź odpowiedni sklep. Każdy wielbiciel tych pojazdów powinien mieć pod ręką kilka podstawowych rzeczy, na przykład: 

Kierowcy doskonale wiedzą, jak posiadanie tych przedmiotów potrafi ułatwić życie nie tylko podczas standardowych przeglądów, ale także w kryzysowych sytuacjach. O czym jeszcze warto pamiętać, jak się przygotować? 

Czyszczenie motocykla 

Często pojazdy stoją przygniecione różnymi rzeczami albo po prostu są wystawione na zewnątrz i przykryte jedynie pokrowcem. Łagodna zima nie powinna wyrządzić większych szkód, ale i tak trzeba upewnić się, że pojazd jest sprawny oraz bezpieczny - żeby to zrobić, musisz najpierw motor wyczyścić. Pozwoli to wstępnie ocenić jego stan techniczny, oraz sprawdzić, czy nie ma nigdzie wgnieceń czy zarysowań. Oczywiście można w tym celu używać myjki wysokociśnieniowej, ale zdecydowanie lepiej zrobić to ręcznie, aby nie uszkodzić układu zapłonowego.  

Podstawowy przegląd 

Dobrze jest sprawdzić stan opon, ponieważ to właśnie one odpowiadają za przyczepność pojazdu a tym samym za twoje bezpieczeństwo. Sprawdź, czy bieżnik nie jest starty, czy nie ma żadnych widocznych odkształceń lub pęknięć. Ich wiek również ma znaczenie, nawet jeśli są w dobrym stanie, ale mają kilka lat, koniecznie pomyśl o nowych, przecież nie można oczekiwać od kilkuletniej gumy, że będzie skuteczna. Kolejną rzeczą do sprawdzenia jest olej, jeżeli wymieniałeś go jesienią, wystarczy, że sprawdzisz jego poziom. Następnie zobacz, w jakim stanie jest łańcuch - jeżeli motocykl stał na dworze, prawie na pewno jest pokryty rdzą, a więc powinieneś najpierw spryskać go specjalnym sprayem do łańcuchów, pozwoli to na usunięcie zabrudzeń, później należy nasmarować go wysokiej jakości smarem. Warto wyczyścić i naoliwić filtr powietrza oraz wymienić w nim papier. 
 
Bardzo ważne jest też, aby dokładnie sprawdzić układ hamulcowy oraz układ przeniesienia napędu, jednak z tym warto wybrać się już do specjalisty. O ile pozostałe rzeczy możesz zrobić sam, jeśli czujesz się na siłach, tutaj zaczynają się schody, jeżeli nie masz odpowiednich kwalifikacji oraz doświadczenia, lepiej zostaw to osobom, które lepiej się na tym znają. 

Zadbaj o siebie 

Większość wielbicieli motocyklów, przed sezonem skupia całą swoją uwagę tylko na swoich pojazdach. Oczywiście jest to zrozumiałe, jednak warto zadbać także o swój komfort, udając się do profesjonalnego sklepu po zakup odpowiedniego stroju. Warto sprawdzić także, czy kask nie jest uszkodzony, a buty nadają się do użytku. Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ specjalnie dostosowane ubranie nie tylko zapewnia komfort jazdy ale przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo. Po wyprowadzeniu pojazdu z garażu pamiętaj, żeby od razu nie szaleć z prędkościami. Po zimie, podczas której nie jeździ się zbyt często, przez pierwsze kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów, możesz czuć się nieswojo. Jest to zupełnie normalne, twoje ciało na nowo musi się z nią zgrać, dlatego warto zachować ostrożność.