wtorek, 23 luty 2021 19:49

Jak rozpoznać nietrzymanie moczu – charakterystyczne objawy i rodzaje nietrzymania moczu

jak rozpoznać nietrzymanie moczu jak rozpoznać nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Jej podstawowy objaw to niekontrolowane oddawanie lub popuszczanie moczu, co może być bardzo kłopotliwe, zwłaszcza w sytuacjach towarzyskich czy w pracy. Wyróżnia się trzy rodzaje tej dolegliwości.

Warto wiedzieć, z którą dokładnie mamy do czynienia, by dobrać odpowiednią metodę leczenia. Dobra wiadomość jest taka, że nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć, można też zaradzić tej problematycznej dolegliwości doraźnie, stosując odpowiednie środki higieniczne.

 

Jak rozpoznać nietrzymanie moczu – objawy

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak rozpoznać nietrzymanie moczu, odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli w ciągu dnia bielizna jest zawilgocona i pojawiają się na niej nieestetyczne, brzydko pachnące plamy, znaczy to, że mamy do czynienia z tą dolegliwością. Plamy na bieliźnie to symptom lekkiego lub kropelkowego nietrzymania moczu. Cięższe przypadki tej dolegliwości nie budzą już żadnych wątpliwości – dochodzi wówczas do mimowolnej mikcji, czyli oddania moczu przed skorzystaniem z toalety.

Jak rozpoznać nietrzymanie moczu – rodzaje dolegliwości i jej przyczyny

Wyróżnia się trzy rodzaje nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • naglące nietrzymanie moczu,
  • mieszana postać nietrzymania moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest zazwyczaj osłabieniem mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Mięśnie te odpowiedzialne są m.in. za prawidłowe oddawanie moczu, czyli np. możliwość powstrzymania jego strumienia. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu może dojść do mikcji podczas kichania, śmiania się i kaszlu, a także przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów i w czasie wysiłku fizycznego.

Naglące nietrzymanie moczu to nagła potrzeba oddania moczu, po której prawie natychmiast dochodzi do mikcji. Przyczyną tej dolegliwości często są stany zapalne pęcherza, a bezpośrednim powodem jest nadreaktywność pęcherza moczowego.

Mieszana postać nietrzymania moczu łączy te dwie przypadłości i bywa szczególnie kłopotliwa.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć. Stosuje się leki doustne (przy naglącym i mieszanym nietrzymaniu moczu), ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla, trening kontynencji oraz leczenie operacyjne.

Trening mięśni Kegla można przeprowadzać samodzielnie. Polega on na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy, tak by zwiększyć ich siłę. 

Trening kontynencji polega na stopniowym wydłużaniu czasu między kolejnymi wizytami w toalecie – ma to na celu zmniejszenie reaktywności pęcherza.

Leczenie operacyjne przeprowadzane jest metodą nieinwazyjną i jest bardzo skuteczne w cięższych postaciach wysiłkowego nietrzymania moczu.

Oprócz tego zaleca się unikanie potraw i napojów moczopędnych oraz przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia. Nietrzymaniu moczu sprzyja picie alkoholu, nadwaga i otyłość. Unikając tych czynników ryzyka, możemy znacznie zredukować prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości oraz jej nasilenie.

© 2013-2020 by SN2.EU