poniedziałek, 25 styczeń 2021 10:54

Zakola w młodym wieku – przyczyny

Łysienie androgenowe Łysienie androgenowe

Łysienie i jeden z jego objawów, czyli charakterystyczne zakola w okolicach czoła, zwykle kojarzone są z mężczyznami w średnim wieku. Tymczasem okazuje się, że nadmierne wypadanie włosów prowadzące do łysienia dotyczy w dużej mierze coraz większej liczby młodych mężczyzn. Dowiedz się, jakie są przyczyny powstawania zakoli w młodym wieku i jak sobie z nimi poradzić.

Zakola w młodym wieku – skąd się biorą?

Jedną z przyczyn powstawania coraz większych zakoli w młodym wieku jest łysienie androgenowe. Choroba ta jest uwarunkowana genetycznie, co oznacza, że jeśli występowała w Twojej rodzinie, bardzo prawdopodobne, że może również dotyczyć Ciebie. 

Łysienie androgenowe jest związane z nadwrażliwością mieszków włosowych na DHT, czyli dihydrotestosteron. To aktywna forma testosteronu, męskiego hormonu płciowego (testosteron występuje także u kobiet, ale w mniejszym stężeniu), która prowadzi do osłabienia mieszka włosowego, jego miniaturyzacji, a w efekcie do całkowitego zaniku, czego skutkiem jest wypadanie włosów. DHT ma znaczący wpływ na cykl rozwoju włosa – prowadzi do skrócenia anagenu (fazy wzrostu włosa) oraz wydłużenia telogenu (fazy spoczynku włosa).

Łysienie androgenowe to najczęstsza przyczyna utraty włosów w przypadku mężczyzn, jednakże zakola w młodym wieku mogą pojawiać się także ze względu na inne czynniki, jak nieodpowiednia dieta, chroniczny stres czy niektóre z przyjmowanych leków.

Łysienie androgenowe – objawy

Proces łysienia u mężczyzn jest intensywny i choć może wydawać się to nieprawdopodobne, pierwsze symptomy choroby mogą mieć miejsce już około 18. roku życia. Do najczęstszych objawów łysienia androgenowego można zaliczyć powiększające się zakola, przez co linia włosów stopniowo ulega przesunięciu aż do okolic skroni i ciemienia, czego efektem jest korona włosów w okolicach potylicy oraz na skroniach. W niektórych przypadkach proces łysienia androgenowego może obejmować całą powierzchnię głowy.

Sposoby na pozbycie się zakoli

Łysienie androgenowe to choroba, której ze względu na podłoże genetyczne nie da się całkowicie wyleczyć. Jednakże wypadanie włosów można zatrzymać i pobudzić mieszki włosowe. Aby jednak było to możliwe, trafna diagnoza powinna zostać postawiona odpowiednio wcześnie. 

W leczeniu łysienia androgenowego stosuje się terapię ogólną (leki zażywane doustnie), jak i miejscową, przy czym ta druga zazwyczaj cieszy się większym powodzeniem. Do stymulacji wzrostu włosów bardzo dobrze sprawdzą się kosmetyki zawierające m.in Aminexil. To substancja stanowiąca alternatywę dla minoksydylu, który może powodować skutki uboczne, jak przejściowe łysienie czy kontaktowe zapalenie skóry. Kuracje na bazie Aminexilu znacząco zmniejszają wypadanie włosów i sprawiają, że stają się one mocniejsze i bardziej gęste.

W leczeniu łysienia androgenowego wspomagająco można stosować zabiegi, np. mezoterapię, które hamują wypadanie włosów i stymulują ich szybsze odrastanie. Pomocny będzie także samodzielny masaż głowy, który pobudza krążenie krwi. Jeśli jednak dojdzie do całkowitej utraty włosów, jedynym rozwiązaniem pozostaje przeszczep włosów.

© 2013-2020 by SN2.EU