poniedziałek, 23 listopad 2020 13:31

Wywołujesz zdjęcia? Sprawdź jaki papier wybrać.

wywoływanie zdjęć online wywoływanie zdjęć online

Wywoływanie zdjęć to usługa, która cieszy się coraz większą popularnością. Chętnie drukujemy swoje kolekcje fotografii, dzięki czemu zatrzymane w kadrze wspomnienia zyskują większą trwałość. Już nie musimy się obawiać, że chwile, które nas wzruszały i sprawiały radość, znikną pośród tysięcy plików, zgromadzonych na karcie pamięci naszego smartfona.

 

Czy decydujemy się na wywoływanie zdjęć online, czy udajemy się do lokalnego fotolabu, trafiamy na pewien dylemat. Mianowicie większość zakładów fotograficznych oferuje swoim klientom możliwość wyboru papieru, na jakim mają być wywołane zdjęcia.

Dla mniejszych formatów, takich jak najpopularniejsze zdjęcia 10 × 15, czy 10 × 10 najczęściej wybieramy spośród dwóch rodzajów papieru. Możemy wywołać zdjęcia na papierze matowym lub błyszczącym.

Czym różni się papier błyszczący od matowego?

Papier błyszczący jest lubiany ze względu na odwzorowywanie kolorów. Barwy na zdjęciu są nasycone, a lustrzana powierzchnia papieru dodatkowo podkreśla ich głębię. Niestety zdjęcia drukowane na papierze błyszczącym są bardziej podatne na uszkodzenia. Specyficzną powierzchnię papieru łatwo zadrapać, ponadto jest podatna na tzw. palcowanie, czyli odbijanie odcisków palców. Należy pamiętać, że zdjęcia na tym papierze idealnie nadają się do fotoalbumów, gdzie są dodatkowo zabezpieczone specjalną folią.

Papier matowy lekko ziarnistą fakturę, dzięki czemu w odróżnieniu od papieru błyszczącego posiada większą odporność na uszkodzenia. Kolory na tym papierze mają wysokie nasycenie, jednak nie dorównują pod tym względem zdjęciom wykonanym na papierze błyszczącym. Ten czynnik dla niektórych klientów jest wadą, chociaż opisany efekt znacząco nie wpływa na jakość zdjęć. Dzięki odpornej powierzchni, zdjęcia te nadają się do przechowywania luzem lub w specjalnym pudełku na zdjęcia.

Powyżej wymieniliśmy najpopularniejsze rodzaje papieru dla standardowych rodzajów zdjęć. Jednak, jaki papier powinniśmy wybrać, kiedy decydujemy się na powiększenia lub zdjęcia XXL?

W powyższym wypadku najczęściej poleca się papier jedwabisty. Wyróżnia go specyficzna faktura, która przypomina płótno. Zdjęcia utrwalane na tym papierze podobnie jak w przypadku papieru matowego mają nieco mniejszy kontrast, jednak przy dużych rozmiarach kolory są bardzo dobrze odwzorowane. Papier ten jest bardzo często wybierany przez profesjonalistów, właśnie dzięki specyficznym właściwościom swojej powierzchni.

odbitki zdjęć

odbitki zdjęć

Kiedy wybieramy papier dla swoich zdjęć, powinniśmy dodatkowo sprawdzić jego markę. Najlepsze fotolaby korzystają wyłącznie z markowych papierów, takich firm, jak Kodak, czy Fuji. Właśnie dzięki temu mamy pewność, że nasze zdjęcia przetrwają w doskonałej kondycji wiele lat.

© 2013-2020 by SN2.EU