środa, czerwiec 12, 2024
wtorek, 28 maj 2024 18:37

ABC foremek aluminiowych w gastronomii

Foremki aluminiowe Foremki aluminiowe pexels

Przyzwyczajenie do korzystania z różnego rodzaju jednorazowych opakowań na wynos, aluminiowych foremek czy serwetek jest bardzo silnie zakorzenione u współczesnego konsumenta. Coraz więcej restauracji decyduje się też na wprowadzenie usług jedzenia z dostawą, co jeszcze bardziej zwiększa zapotrzebowanie rynku na wspomniane produkty. Czy jednak zwykłe opakowanie albo aluminiowa tacka mogą kryć w sobie jakieś tajemnice?

 

Szerokie zastosowanie

Warto zacząć od samego zastosowania chociażby foremek aluminiowych, które w gastronomii są niezwykle ważnym elementem łańcucha produkcyjnego. Z jednej strony dzięki swoim formującym funkcjom stanowią naturalną formę zastępującą brytfanny albo blachy do pieczenia. Z drugiej pozwalają w bezproblemowy sposób przechowywać gotowy produkt w warunkach produkcji oraz tuż po nim (w lodówkach, chłodniach, zamrażarkach). Foremki aluminiowe znalazły więc grono odbiorców wśród restauracji, barów, foodtrucków, w cukierniach, piekarniach czy nawet w zwykłych budkach z jedzeniem, które sezonowo pojawiają się w turystycznych miejscach. Wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność przechowywania lub samego przygotowywania jedzenia, które nie jest spożywane na miejscu, jednorazowe pudełka do żywności sprawdzą się doskonale.

Opakowania w pełni ekologiczne

Nie bez znaczenia pozostaje też ich wpływ na środowisko. Odkąd masowo zaczyna odchodzić się od plastiku czy styropianu, dużą rolę w gastronomii odgrywa papier oraz aluminium. To materiały nie tylko w pełni poddające się recyklingowi i odnawialne, ale przede wszystkim bezpieczne dla środowiska, gdy przejdą już cały cykl recyklingu. Są przykładem materiałów doskonale sprawdzających się w systemie zamkniętej gospodarki odpadami, gdzie ekologia stoi zawsze na pierwszym miejscu. Możliwość dalszego przetworzenia foremek aluminiowych, odzyskania tego surowca i wykorzystania go w dalszej obróbce to niewątpliwie ogromny atut, który doceniają czołowi gracze na gastronomicznym rynku.

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej konsumentów idzie bowiem w parze podejmowanie przez nich decyzji dotyczących wyboru lokalu restauracyjnego. Coraz częściej klient decyduje się na zakup jedzenia na wynos w miejscach, które świadomie dbają o środowisko i w tym celu wykorzystują właśnie papierowe lub aluminiowe opakowania.

Odporność na skrajne temperatury

Ze względu na szerokie i różnorodne zastosowanie aluminiowych pudełek, brytfann, foremek czy podkładek, muszą się one cechować odpowiednimi parametrami fizycznymi. W związku z tym producenci dbają o to, aby ich produkty nawet w skrajnie wysokich i niskich temperaturach zachowywały swoje właściwości, a przy tym pozostawały w pełni bezpieczne. Tym samym konsument może bez obaw korzystać z foremek z aluminium w piekarniku (nawet do temperatury 350 stopni Celsjusza) czy zamrażarce (do -40 stopni Celsjusza) mając przy tym gwarancję, że przechowywany w nich produkt żywnościowy będzie zdatny do spożycia i zachowa swoją jakość. Zalety takiego rozwiązania doceniają czołowi wytwórcy tzw. żywności lunchowej, którą można znaleźć na półkach w dyskontach i supermarketach. Wystarczy rozpakować ją z zewnętrznej folii i odgrzać w piekarniku albo w mikrofalówce, aby zjeść ciepły posiłek. Zdecydowana większość tego typu jedzenia pakowana jest właśnie w foremki aluminiowe.

Wszechstronność w przemyśle spożywczym

Jak wyżej wspomniano, jednorazowe pudełka do żywności, wszelki maści foremki albo coraz popularniejsze papierowe miski na sałatki znajdują szerokie zastosowanie w gastronomii. Są nieodłącznym wyposażeniem każdej profesjonalnej restauracji czy lokalu serwującego jedzenie na wynos lub z dostawą.

Jednak podobne im produkty można znaleźć również w innych sferach szeroko rozumianego przemysłu spożywczego. Przekonują się nich chociażby cukiernicy, dla których aluminiowe podkłady na torty to ogromne ułatwienie w pracy (utrzymują tort na stabilnym podłożu), a foremki na tarty umożliwiają sprzedawanie różnych słodkości bez ryzyka ich uszkodzenia np. w transporcie przez klienta do domu.

Z tego typu opakowań i foremek korzystają domy oraz sale weselne, gdzie wykorzystuje się je do pakowania ciast dla gości na wynos lub przechowywania gotowej żywności przed podaniem na stół. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że foremki występują w różnych rozmiarach, wielkościach i głębokościach, dzięki czemu łatwo dobrać je do potrzeb danego odbiorcy.

Foremka aluminiowa a mikrofala

Interesującą kwestią z punktu widzenia branży gastronomicznej pozostaje wykorzystanie foremek w kontekście urządzeń takich jak mikrofala. To niezwykle ważne zwłaszcza wśród producentów żywności specjalizujących się w gotowych do podgrzania produktach. Niewątpliwie aluminiowe opakowania mają tu ogromną przewagę nad plastikiem czy styropianem, ponieważ są tańsze w produkcji, bardziej ekologiczne oraz nie mają negatywnego wpływu na zdrowie. Jednak konsument końcowy przykłada też dużą rolę do wygody, jaką jest możliwość odgrzania posiłku w mikrofalówce. Na szczęście w przypadku foremek aluminiowych nie stanowi to problemu i mogą być pod pewnymi warunkami użytkowane również w tego typu urządzeniach.