środa, czerwiec 19, 2024
wtorek, 06 luty 2024 19:26

Świadectwo energetyczne - kluczowy element w zakupie nieruchomości

świadectwo energetyczne nieruchomości świadectwo energetyczne nieruchomości Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

W erze dynamicznych zmian klimatycznych i nieustannie rosnących cen energii, świadectwo energetyczne nabiera nowego wymiaru. Nie jest już tylko biurokratycznym wymogiem, ale stanowi kluczowe narzędzie w rękach kupujących, wynajmujących oraz inwestorów nieruchomości. W tym artykule, we współpracy z ekspertami z Pewnylokal.pl, omówimy szczegółowo, dlaczego świadectwo energetyczne jest tak ważne i jak może wpłynąć na decyzje związane z nieruchomościami.

Cel sporządzania świadectw energetycznych

 Sporządzanie świadectw energetycznych ma swoje korzenie w przepisach Unii Europejskiej, które mają na celu promowanie budynków o wysokiej efektywności energetycznej. Dokument ten dostarcza informacji o zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzewania, chłodzenia oraz podgrzewania wody. Jest to nie tylko wskaźnik dla potencjalnych najemców lub kupców o przewidywanych kosztach eksploatacyjnych, ale także sygnał o jakości i standardzie nieruchomości.

 Aby uzyskać ważne świadectwo energetyczne, należy zwrócić się do uprawnionego audytora, który dokona oceny energetycznej budynku. W dobie cyfryzacji, wiele firm oferuje te usługi online, co znacznie upraszcza i przyspiesza proces. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz i opłacić zamówienie, a świadectwo zostanie wygenerowane i dostarczone w ciągu kilku dni. Warto pamiętać, że dokument ten jest ważny przez 10 lat, ale może wymagać aktualizacji w przypadku zmian w budynku wpływających na jego parametry energetyczne.

Świadectwo energetyczne a wartość nieruchomości

 Nieruchomości z lepszym świadectwem energetycznym mogą być bardziej atrakcyjne dla kupujących i wynajmujących, co z kolei może wpłynąć na ich wartość rynkową. W kontekście rosnącej świadomości ekologicznej, budynki energooszczędne są coraz bardziej pożądane. To zwiększa ich wartość zarówno w krótkim, jak i długim terminie. Świadectwo energetyczne https://pewnylokal.pl/swiadectwo-energetyczne-zakup-nieruchomosci odgrywa istotną rolę w promowaniu zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Poprzez identyfikację budynków o niższym zużyciu energii, przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych. Jest to istotne nie tylko dla indywidualnych właścicieli, ale także dla społeczności i całego ekosystemu.

W miarę jak regulacje i oczekiwania w zakresie efektywności energetycznej będą się zaostrzać, rola świadectwa energetycznego będzie rosła. Możemy spodziewać się, że stanie się ono jeszcze ważniejszym elementem w procesie inwestycyjnym oraz w decyzjach związanych z nieruchomościami. W przyszłości, większa transparentność i świadomość energetyczna mogą prowadzić do szybszej modernizacji budynków oraz promowania nowych, bardziej zrównoważonych technologii budowlanych.

Świadectwo energetyczne a sprzedaż domu

Od 28 kwietnia 2023 roku, każdy właściciel domu, niezależnie od tego, czy jest to nowo wybudowana nieruchomość, czy dom używany, staje przed wymogiem posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej przy jego sprzedaży lub wynajmie. Ten dokument stał się nieodzownym elementem procesu transakcyjnego, co wyznacza nowe standardy na rynku nieruchomości. W przypadku domów, które nie są jeszcze w pełni wyposażone w system ogrzewania, świadectwo energetyczne nie jest wymagane. Jednakże, w sytuacji, gdy dom jest w pełni funkcjonalny i nadaje się do zamieszkania, posiadanie tego dokumentu staje się obowiązkowe. Brak świadectwa w momencie sprzedaży może skutkować konsekwencjami prawnymi i finansowymi dla sprzedającego. Posiadanie aktualnego świadectwa energetycznego znacząco podnosi atrakcyjność nieruchomości na rynku. Informacja o efektywności energetycznej domu w ogłoszeniu sprzedaży może przyciągnąć większą liczbę potencjalnych kupujących, którzy poszukują nie tylko komfortowego, ale i ekonomicznego w utrzymaniu domu.

Procedura pozyskiwania świadectwa energetycznego

Pozyskanie świadectwa energetycznego stało się obecnie łatwiejsze niż kiedykolwiek. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie, wiele firm oferuje usługi sporządzania tego dokumentu, często w sposób w pełni cyfryzowany. Proces pozyskania świadectwa zazwyczaj odbywa się online i jest szybki oraz wygodny. Właściciel domu musi jedynie podać najważniejsze informacje o nieruchomości, co często można zrobić poprzez rozmowę telefoniczną lub wypełnienie formularza online. Kliknij tutaj. Choć formularz może być obszerny, zazwyczaj wystarczy podanie kluczowych danych o nieruchomości. Po zakończeniu procesu, świadectwo energetyczne jest dostępne w formie elektronicznej (PDF) lub papierowej, w zależności od preferencji klienta. Dokument ten jest ważny przez 10 lat, chyba że w nieruchomości zostaną przeprowadzone istotne zmiany wpływające na jej parametry energetyczne. 

Świadectwo energetyczne jest nie tylko dokumentem, ale również ważnym narzędziem, które wpływa na decyzje związane z zakupem, wynajmem oraz inwestowaniem w nieruchomości. W obliczu globalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i rosnącymi cenami energii, świadectwo to staje się kluczowym elementem świadomego wyboru nieruchomości, odzwierciedlającym zarówno odpowiedzialność ekologiczną, jak i długoterminową wartość inwestycji. W związku z tym, zarówno kupujący, wynajmujący, jak i inwestorzy powinni zwracać szczególną uwagę na ten dokument, by podejmować decyzje, które będą korzystne nie tylko dla nich, ale także dla środowiska i przyszłych pokoleń.