wtorek, luty 27, 2024
wtorek, 05 grudzień 2023 16:48

Maska spawalnicza - jaką kupić?

maska spawalnicza maska spawalnicza Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Odpowiednie środki ochrony to absolutna podstawa dla spawacza. Zarówno amatora, jak i profesjonalisty. Bez środków ochrony spawanie jest bardzo niebezpieczne i bardzo trudne, można nawet powiedzieć, że niemożliwe. Niezależnie od tego, czy wykonujesz drobne, czy też większe prace spawalnicze, maska spawalnicza to konieczność. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup?

1. Maska spawalnicza - do czego służy?

2. Jakie są rodzaje przyłbic?

3. W jaki sposób dobrać przyłbicę spawalniczą?

Warto podkreślić, że maska spawalnicza nie jest tanim zakupem, ale w tym przypadku oszczędność nie popłaca. Co więcej, można za nią zapłacić naprawdę wysoką cenę. Do tematu należy zatem podejść z rozwagą, nie sugerując się wyłącznie ceną, ale i innymi, ważnymi zagadnieniami.

1. Maska spawalnicza - do czego służy?

Jak już wspomnieliśmy, maska spawalnicza to podstawowe akcesorium podczas czynności spawalniczych. W trakcie spawania, podczas obróbki cieplnej metalu za pomocą łuku spawalniczego może dojść do wielu niebezpiecznych sytuacji. Odpryskujące podczas procesu spawania elementy, maksymalnie rozgrzane, mogą zranić twarz. Ale na tym nie koniec. Jeżeli dostaną się do oczu, mogą nawet doprowadzić do utraty wzroku. 

Należy również pamiętać, że spawacz narażony jest na działanie promieniowania ultrafioletowego i rentgenowskiego. A to również z całą pewnością nie służy naszym oczom. Wzrok jest skarbem, który należy chronić w najlepszy z możliwych sposobów. Podczas spawania jest nim dobrze dobrana przyłbica spawalnicza, chroniąca przed szkodliwym promieniowaniem.

2. Jakie są rodzaje przyłbic?

Jeśli chodzi o przyłbice spawalnicze, wyróżniamy ich dwa podstawowe rodzaje. Pierwszy z nich to tzw. przyłbice pasywne. Taka przyłbica spawalnicza wyposażona jest w barwione szkło o odpowiednio dobranym poziomie przyciemnienia.

Tego rodzaju maski zakłada się na głowę przed rozpoczęciem pracy, a następnie, przed zajarzeniem łuku, maskę należy opuścić na twarz. Po zakończeniu pracy można swobodnie zdjąć maskę.

Drugi rodzaj, czyli przyłbice automatyczne, wyróżniają się specjalnym filtrem, który daje możliwość regulacji przyciemnienia podczas wykonywania pracy (przyłbica samościemniająca). To bardzo praktyczne i przydatne rozwiązanie, dzięki któremu przyłbica samościemniająca pozwala chronić przed szkodliwym promieniowaniem powstającym podczas spawania w sposób ciągły. Wystarczy ułamek sekundy, by nastąpiło przyciemnienie. Co więcej, istnieje również możliwość ustawienia stopnia zaciemnienia. To również bardzo praktyczne rozwiązanie.

Dzięki zaawansowanej technologii nie trzeba nieustannie zakładać i zdejmować przyłbicy podczas pracy. Spawacz ma obie ręce wolne, jest więc bardziej efektywny i precyzyjny, ponieważ może się w pełni skupić na swoim zadaniu.

3. W jaki sposób dobrać przyłbicę spawalniczą?

Odpowiednio dobrana przyłbica spawalnicza to odpowiedzialne zadanie. By mu sprostać, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Jak już wspomnieliśmy powyżej, właściwie dobrana przyłbica spawalnicza chroni użytkownika, zwiększa wydajność i poprawia komfort pracy. Dlatego tak ważne jest, żeby dokonać właściwego wyboru.

Przeglądając w sklepie przyłbice spawalnicze, należy zatem zwrócić uwagę poziom zaciemnienia, bo ten ma bezpośrednie przełożenie na wysoki poziom ochrony.

Niektóre maski posiadają wielostopniową regulację umożliwiającą dostosowanie jej do wielkości głowy użytkownika (co przydaje się również amatorom). Warto również zwrócić uwagę, czy maska nadaje się do spawania wieloma metodami spawania łukowego.