czwartek, maj 30, 2024
środa, 22 listopad 2023 13:08

Czym są włókniny techniczne? Gdzie znajdują zastosowanie?

włókniny techniczne włókniny techniczne mat.prasowe

Włókniny techniczne (przemysłowe) to cała grupa tkanin o właściwościach pozwalających na wykorzystanie ich w bardzo trudnych warunkach - stąd też są tak powszechnie stosowane w przemyśle, choć w rzeczywistości ze względu na parametry techniczne ich zastosowanie jest znacznie obszerniejsze. W większości przypadków tkaniny techniczne powstają z wysokiej jakości tworzyw sztucznych - to jaki materiał zostanie użyty, w dużej mierze wpływa na końcowe właściwości powstałych tkanin.

Jakie właściwości mają włókniny techniczne?

Włókniny techniczne wykorzystywane są najczęściej z włókien poliamidowych i poliestrowych, nieco rzadziej stosuje się włókna szklane, ceramiczne, brezentowe, membranowe czy silikatowe. Niekiedy włóknina wykonywana jest z czystej bawełny - ta dodatkowo zaimpregnowana daje wysokiej jakości tkaninę.

Jedną z największych zalet włóknin przemysłowych jest ich wysoka odporność na ogień, wiatr i wodę. Stąd też jest to jeden z najlepszych materiałów do produkcji odzieży ochronnej. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie - tak naprawdę tkaniny techniczne będą się sprawdzały w wielu zastosowaniach, zarówno specjalistycznych, jak i do produkcji wyrobów użytku codziennego.

Zastosowanie włóknin technicznych

Wbrew pozorom włókniny techniczne znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle. Doskonale będą się sprawdzały także w medycynie - szczególnie przydatne będą w produkcji odzieży wykorzystywanej przez służby medyczne lub ratownicze.

W przemyśle tkaniny techniczne są niezastąpionym izolatorem, świetnie sprawdzają się też jako membrana czy kompensator. Ze względu na swoje właściwości, dzięki którym przetrwają nawet w bardzo trudnych warunkach podobnie jak w medycynie, tak i w przemyśle będą niezawodne przy produkcji odzieży ochronnej.

Tkaniny przemysłowe to jeden z głównych materiałów wykorzystywanych w wojskowości, szczególnie do produkcji plandek, plecaków czy namiotów. Coraz częściej techniczne włókniny stosuje się w izolacjach elektrycznych czy ciepłowniczych. Dobrze sprowadzą się też jako osłona kabli czy termoizolacja.

Wydawać by się mogło, że zastosowanie włóknin technicznych opiera się wyłącznie na wykorzystaniu w specjalistycznych dziedzinach. Nie jest to prawda, ponieważ nawet nie zdajemy sobie sprawę z tego, w jaki wielu rzeczach codziennego użytku można natknąć się na włókniny przemysłowe. Takie materiały można znaleźć między innymi w markizach, zadaszeniach, rękawicach, namiotach, kocach przeciwpożarowych, plecakach, torbach turystycznych czy pokrowcach. Jak widać zastosowanie tego typu włóknin, jest naprawdę szerokie, a sam materiał ze względu na swoje właściwości sprawdza się w wielu branżach.